facebook
Příjemnou noc, je pondělí 22.7.2019 a svátek slaví Magdaléna

Svrab


Ilustrační fotografie


Svrab odborným termínem Scabies patří mezi infekční parazitární kožní onemocnění. Původcem je parazit zákožka svrabová (lat. Sarcoptes hominis) a projevuje se svěděním a oděrkami na postižené kůži. Vznikají pupínky a zarudlé skvrny.


Svrab se přenáší kontaktem mezi nakaženým a zdravým jedincem, přičemž tento kontakt může být dlouhodobý běžný, případně pohlavní. Lze se nakazit i prostřednictvím předmětu kontaminovaného zákožkou svrabovou. Inkubační doba tohoto onemocnění bývá cca 6 týdnů.


Parazit zákožka svrabová napadá výlučně člověka a po usídlení na kůži hostitele si samičky tohoto parazita začnou hloubit chodbičky ve vrchních vrstvách kůže a to zejména tam, kde je kůže nejtenčí (podpažní jámy, třísla, šourek apod.). Tato tvorba chodbiček je doprovázená nepříjemnými pocity svědění. Po vyhloubení samičky zákožky svrabové nakladou na koncích chodbiček vajíčka, ze kterých se později líhnou noví jedinci. Většinu života tráví zákožka svrabová na kůži hostitele, jelikož je právě na ni schopna delšího přežití. Na kontaminovaných předmětech přežívá cca 3 dny.


Jak již bylo zmíněno, tak k přenosu parazita dochází delším kontaktem (běžným podáním ruky se nepřenáší) s nakaženým a na druhém místě je méně častá cesta nakažení a to skrze kontaminované předměty. Je zapotřebí zdůraznit, že ačkoliv šíření onemocnění napomáhá snížená hygienická úroveň, tak se svrabem může nakazit prakticky kdokoliv bez ohledu na nějaké rasové nebo sociální rozdíly.


Jaké jsou příznaky svrabu? Jednoznačně svědění, které je nejsilnější v nočních hodinách. Vznik vyrážky, která je nejčastěji mezi prsty, v oblasti genitálií, na hýždích apod.


Svrab se léči mastmi nebo krémy s obsahem síry, které předepisuje kožní lékař. Mast se nanáší celotělově s výjimkou obličeje (obličej většinou není svrabem postižen). Je zapotřebí zajistit potřebné hygienické podmínky a to pravidelným praním a vyvařováním ložního prádla, oblečení a ručníků nakaženého. Pravidelné luxování a na předměty, které nelze vyvařit pro svou náchylnost použít speciální přípravky na likvidaci parazita.


V naší zemi patří svrab k nejčastějším parazitárním onemocněním a nejčastěji jím bývají postiženi děti do 15 let a staří lidé nad 75 let.

Potravinová alergie Potravinová alergie

Alergie na určitý druh potraviny dnes není nic neobvyklého. Může se objevit v jakémkoliv věku, ale často se vyskytuje v tom dětském. Můžou se objevit různé nepříjemné reakce a je třeba zjistit, na jaký typ...

Henoch-Schönleinova purpura Henoch-Schönleinova purpura

Toto onemocnění se složitým názvem je častým onemocněním dětského věku na alergickém podkladě, jehož přesná příčina ale není zatím známa. Jedná se o vaskulitidu, v překladu zánět cév, nejčastěji těch drobných...

Trichinelóza Trichinelóza

Trichinelóza se řadí mezi parazitární onemocnění zpravidla postihující svalstvo včetně svalstva střev. Tato choroba postihuje jak zvířata, tak je přenosná i na člověka. Tzv. rezervoárem pro původce trichinelózy je nejčastěji...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka