facebook
Dobrý podvečer, je neděle 23.3.2025 a svátek slaví Ivona

Kojení – mechanismus, technika, rizika


Ilustrační fotografie


Kojení je jednou z forem výživy mláďat, kterou mají všichni savci společnou. Kojení zastává funkci výživovou, ale i psychosociální, jelikož během něj dochází k utváření specifického vztahu mezi matkou a dítětem.

V průběhu těhotenství dochází u ženy k tvorbě váčků a vývodů (specifických pro mléčnou žlázu) vlivem vysokých hladin progesteronu, estrogenu a prolaktinu. V těhotenství se tedy mléčná žláza připravuje na budoucí tvorbu a vypuzování mateřského mléka. Po porodu se vlivem zvýšené hladiny prolaktinu začne utvářet mateřské mléko v prsních žlázách, tomuto jevu se říká laktogeneze. Poté následuje laktace, tedy vylučování mléka. Nejprve je vylučováno tzv. kolostrum, později po několika dnech je vypuzováno zralé mateřské mléko.

Samotné vylučování mléka má na starosti hormon oxytocin, který je mimo to zodpovědný za děložní kontrakce během porodu. Zde způsobuje kontrakce hladké svaloviny u mezi váčky žlázy a tím podporuje samotné vylučování mléka. K tomu je ovšem nezbytné dráždění bradavky pomocí úst dítěte a zároveň je zapotřebí, aby novorozenec a potažmo kojenec byl schopen sacího reflexu (existují vrozené vývojové vady, které tento reflex mohou komplikovat, např. různé rozštěpové vady).

Pro bezproblémové kojení je potřeba znát jeho správnou techniku. V první řadě musí být zajištěna optimální poloha matky a dítěte. Zpočátku matka kojí vleže, později již vsedě – poloha miminka by měla být čelně k matce, což znamená bříško na břicho. Dásně kojence by měly obepnout co největší část prsního dvorce.

Po aktu kojení nesmí být bradavka poraněná. Kojení nesmí bolet! Pokud bolí, značí to nedokonalou techniku. Je také důležité upozornit, že v průběhu kojení se nesmí podávat jiné tekutiny (zlozvykem obvykle bývá podávání čaje), může to totiž narušit správnou souhru matky a dítěte při kojení. Rovněž se nedoporučuje podávat dítěti dudlík v prvních týdnech života.

Problémů při kojení může být celá řada, ať už ze strany matky nebo ze strany dítěte. Pokud se nedaří úspěšně kojit dítě, tak je zapotřebí navštívit lékaře a probrat to s ním.

Kojení není doporučeno, pokud matka trpí např. TBC (tuberkulózou), Hepatitidou B, je HIV pozitivní, trpí kardiovaskulárními chorobami, bere cytostatika nebo léky proti epilepsii, případně trpí-li laktační psychózou. Rozhodně se nesmí kojit dítě postižené fenylketonurií nebo galaktosemií. V těchto případech se používají různé alternativy.

Kojící matka by se rovněž měla vyvarovat pití alkoholu, nadměrnému pití kávy, kouření a užívání drog. Případné braní jakýchkoliv léčiv je zapotřebí konzultovat se svým lékařem.





Jak řešit kojení, když musíte chodit do práce Jak řešit kojení, když musíte chodit do práce

Chcete se navrátit do pracovního procesu krátce po šestinedělí a řešíte, jak to bude do budoucna s kojením? Délka kojení je u každé maminky individuální. Záleží nejen na jejích zásobách mateřského mléka, ale...

Užiteční pomocníci při kojení Užiteční pomocníci při kojení

Pro všechny maminky jsme připravili článek, ve kterém se zaměříme na užitečné pomocníky při kojení. Patří k nim třeba odsávačky, kojící polštáře, pomůcky při zapadlých bradavkách, kojenecké váhy nebo sáčky na skladování...

Co jíst během kojení, aby dítě i matka byli zdravé Co jíst během kojení, aby dítě i matka byli zdravé

Během kojení nemáme na starosti jen své zdraví, ale i zdraví malého nenarozeného dítěte. Každou z nás jistě občas „honí mlsná“ a během zápřahu v péči o miminko jistě na nějaký ten dietní hřích nehledíme.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka