facebook
Příjemnou noc, je sobota 5.12.2020 a svátek slaví Mikuláš

Jaké hračky rozvíjí dětskou kreativitu?


Ilustrační fotografie

Přemýšlíte, podle čeho vybírat hračky pro dítě, aby maximálně podporovaly jeho kreativitu, motorické schopnosti a fantazii? Prvním kritériem je věk dítěte. Pro každou věkovou kategorii se hodí jiné hračky. To však není jediná důležitá vlastnost.

 

 

Věk jako důležité kritérium

 

Aby dítě hra bavila, rozvíjela jeho schopnosti a zároveň ho vzdělávala, musí hračku dobře ovládat. Je také nezbytné, aby odpovídala jeho aktuálním schopnostem a zájmům. Zároveň ale musí na hru vynaložit určité úsilí, jinak ho začne brzy nudit. Zájmy dítěte se samozřejmě s věkem mění. Například miminka a batolata nadchnou kousátka a chrastítka, jež stimulují jejich sluch a zrak. Kouzlo prvního tvarového a barevného leporela ocení dítě někdy po třetím měsíci věku. Pro ročního potomka už bude velkým přínosem puzzle složené z několika málo barevných dílků nebo různé stavebnice s velkými díly. Děti ve školkovém věku, 3 roky a výše, se rozvíjí modelováním z plastelíny, hrou se stavebnicemi, plyšovými zvířátky a panenkami.

 

 

Napodobování životních situací

 

Panenka se stává velmi kreativní hračkou pro dívky. Už malé holčičky si s pomocí této nenáročné kamarádky mohou vyzkoušet péči o dítě, napodobovat svoji vlastní maminku, která je jejich prvním životním vzorem. Prostřednictvím panenky děvčátka prožívají nejrůznější životní situace a s nimi spojené emoce. Nastanou chvíle, kdy je panenka hodná a způsobná holčička. Hezky se chová, a tudíž je chválena. Takové okamžiky ale může vystřídat hněv, protože panenka zlobila. Pro námětové hry je panenka základní hračkou. Oblékání panenky zároveň slouží k procvičování motorických schopností.

 

 

Dokonalé hračky neobstojí 

 

Platí, že u dokonalých hraček děti většinou nevydrží. Takové hračky mají obvykle omezené použití, jsou spíše ke koukání než pro hru. Představte si, že jste malé holčičky a máte před sebou dvě panenky. Jedna je opravdu krásně vyrobená. Má tělíčko vyvedené do nejmenších detailů, včetně třeba dlouhých nalakovaných nehtů a dokonale propracované nákladné šaty. A pak je tu druhá panenka, která není tak dokonalá, ale máte k ní spoustu různých šatů, které jí můžete převlékat, máte pro ni domeček, kde bude bydlet, lahvičku na mléko, vanu, kde ji budete koupat a spoustu dalších věcí... Nejspíše budete chvíli obdivně koukat na první panenku, ale pak se pustíte do hry s tou druhou. Ta vám totiž nabízí mnohem univerzálnější použití, hrou nasimuluje různé životní situace. 

 

 

Stavebnice nabízí univerzální možnosti

 

Když hovoříme o hračkách s největší použitelností, rozhodně bychom měli jmenovat kostky a lego. Z jednoduché stavebnice zahrnující krychle, kvádry, válečky se dá postavit téměř cokoli, co dítě zrovna napadne v jeho hlavičce. Zrovna tak široké pole nabízí i klasické jednoduché kostky lega. Dítěti taková hra poskytuje obrovské možnosti být kreativní, zkoušet si motorické schopnosti, dávat průchod fantazii. Různé typy stavebnic dítěti přizpůsobené konkrétnímu věku umožňují uvědomovat si velikosti a tvary jednotlivých prvků, skládat je dohromady. Proto stavebnice patří do rukou chlapců i děvčat.

 

 

Elektronika až pro školní věk

 

Kdy nastává ten správný okamžik, dát dítěti elektronickou hračku? Podle většiny odborníků patří tyto hračky až do rukou školních dětí. Výhodou elektronické hračky je skutečnost, že pomáhá budovat vztah k technice, dokáže upoutat pozornost. Na druhou stranu ale omezuje kreativitu a fantazii dítěte jenom na situace, s nimiž se již setkalo při hře. Uzavírá je do sebe, pouze do světa jediné hry. Omezuje také mezilidské vztahy. Jaká je tedy odpověď na otázku, které hračky patří mezi nejkreativnější? Obecně takové, které probouzejí jeho zvídavost, porozumí jim, může je použít k různým druhům her, nikoli jenom k jedné jediné. Čím složitější hračky jsou, tím menší je totiž jejich využití a tím méně rozvíjejí osobnost. Jednoduchá panenka se spoustou šatiček a výbavou v podobě předmětů každodenní potřeby či kostky jsou pro dětskou kreativitu a fantazii mnohem přínosnější než sofistikovaná elektronická hra.

Kdy dítěti pořídit první mobil? Kdy dítěti pořídit první mobil?

V dnešní době, kdy má telefon, tablet či notebook skoro každý prvňák, nikoho ani nenapadne, zda je dobré kupovat takhle malému dítěti elektroniku, jakou běžně používají dospělí. Někdo by...

Vhodná snídaně pro děti Vhodná snídaně pro děti

Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne – to je dnes již známé pravidlo zdravé výživy. Výživný oběd, odpolední svačina ani večeře ji plnohodnotně nenahradí. Spousta lidí má však k pravidelnému snídání spíše záporný vztah a...

Jak děti motivovat? Jak děti motivovat?

Motivace je jedním z nejdůležitějších aspektů života a zároveň i motorem, který ho žene kupředu. Občas se ale vytratí a je třeba ji obnovit, což není lehké pro dospělého jedince, natož pro dítě. V případě...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka