facebook
Příjemnou noc, je neděle 23.3.2025 a svátek slaví Ivona

Nošení dětí v šátcích


Ilustrační fotografie


Nejedná se o žádnou velkou novinku, ale spousta rodičům je móda nošení dětí v šátku či jiném nosiči stále ještě velkou neznámou. Kromě klasických kočárků se nám nabízí možnost mít své dítko vždy při sobě a mít naprostou kontrolu nad jeho bezpečím a pohodlím.

Psychologové jsou pro

Zejména starší lidé jsou vůči šátkům skeptičtí, protože se obávají, že rodič může dítko udusit nebo že bude až příliš fixované na matku či otce. Pravdou však je, že tělesný kontakt je v prvních dnech a měsících života pro dítě jedno z nejdůležitějších a nejlepších projevů jaké se mu může od matky dostat. Nošením na hrudi se totiž mezi matkou a dítětem prohlubuje vztah a dítě cítí větší pocit klidu a bezpečí, protože slyší matčin tlukot srdce a teplo, na které bylo v děloze zvyklé. Rodič pak lépe pozná projevy dítěte a zakrátko bude schopné přesně rozeznat, co dítě potřebuje.

Zde je několik druhů „nosičů“ dětí:

Babyvak – je to kapsa, něco mezi šátkem a klokánkou, vnitřní vrstva látky je prodyšná, velikost a upevnění se dá regulovat pomocí kovové spony na konci vaku. Nevýhodné je jednostranné zatěžování zad rodiče a potřeba kontroly nad dítětem, když se například ohýbáte pro nějakou věc.

Šátek – speciální druh látky 60-70 cm široký a 2-5 m dlouhý se zkosenými konci k uvazování. Vhodné pro nošení už od novorozeněte, protože v nich mají rovnoměrně rozloženou váhu, což ulevuje páteři. Zavazování však vyžaduje trochu tréninku a zručnosti. Dítě zde sedí čelem k matce.

Klokanka – tento vak by měl mít pevnou opěrku na záda a pásy na úpravu popruhů. V tomto nosiči dítě sedí čelem k matce. Klokanka se doporučuje užívat, pokud již dítě umí držet hlavičku samo, v tomto vaku totiž není podepřená a dítěti by se mohla hlavička naklánět ze strany na stranu. Používat by se tedy měl až kolem 9 měsíce, kdy už dítě umí samo lézt a sedět, do té doby je pro ně tato svislá poloha zatěžující na páteř.

Tyto nosiče jsou velmi praktické a v mnoha případech můžou jednoduše nahradit neforemný kočárek. Pro dítě je úzký fyzický kontakt s matkou životně důležitý a šátek, klokanka či babyvak ho mohou spolehlivě zajistit.





Siamská dvojčata Siamská dvojčata

Jako siamská dvojčata označujeme jedince téhož pohlaví, kteří se vyvíjí v děloze matky jako jednovaječná dvojčata, ovšem s tím rozdílem, že jsou v některých partiích svých těl srostlí. Případy narození srostlých dvojčat se...

Jednovaječná dvojčata Jednovaječná dvojčata

Jednovaječnými dvojčaty označujeme takové jedince, kteří vznikají na začátku zárodečného vývoje rozdělením rýhující se zygoty na dvě části. Zygota je buňka, která vzniká splynutím samčího a samičího prvojádra, tedy vajíčka a...

Dvojvaječná dvojčata Dvojvaječná dvojčata

Dvojvaječná dvojčata vznikají oplozením dvou samostatných vajíček dvěma spermiemi v jednu chvíli. To znamená, že na rozdíl od jednovaječných dvojčat zde vznikají dvě samostatné zygoty, nikoliv jedna zygota, která se rozdělí.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka