facebook
Dobrý podvečer, je sobota 19.1.2019 a svátek slaví Ilona

Ochrana dětí před klíšťaty


Ilustrační fotografie


Onemocnění způsobená klíšťaty není radno, zvláště pak u dětí, podceňovat. Klíšťová encefalitida totiž nemá v současnosti spolehlivý lék. Jediným možným řešením je očkování, ke kterému však u nás přistupuje stále minimum osob. Jedná se zhruba okolo 20 procent populace, přičemž většinou se jedná právě o děti. Nepřistoupí-li rodiče k očkování, je důležité dítě chránit alespoň vhodnými repelenty.

S vyšším výskytem klíšťat v přírodě je potřeba počítat zejména v době od března do června a následně od září až do začátku zimy, a proto je ochrana dětí v této souvislosti na místě. Naopak nižší výskyt je zaznamenáván v létě během vysokých teplot, kdy se klíšťata schovávají pod zem, protože mají nedostatek vlhkosti. Ideální přirozené prostředí je pro ně je okolí vodních toků, kde je právě dostatek vlhkosti. Na druhé straně není pravdou, že by klíšťata lezla po stromech a následně na člověka přeskočila. Najdeme je v travinách vyšších než 20 cm.

Klíšťová encefalitida je velice nepříjemné onemocnění, které se na počátku projevuje jako chřipka, kdy je pacient zeslabený a bolí ho celé tělo. Následně se však virus dostane do mozku, což vyžaduje až několikatýdenní léčbu s následným dlouhodobým zotavením. V mnoha případech nejsou vyloučeny ani trvalé následky. Je proto vhodnější tomuto stavu předcházet očkováním, ke kterému lze u dětí přistoupit od jednoho roku věku.

Dojde-li již k tomu, že se u dítěte klíště objeví, je nezbytné jej vyndat opravdu bezodkladně. Dříve doporučovaný způsob spočívajíc í v pokapání olejem s následným vykroucením po směru hodinových ručiček, je dnes již překonán. Tato manipulace způsobí udušení klíštěte, které pak následně vypustí do rány škodlivé látky z trávicího systému a hrozí vyšší riziko nakažení. K vyndání by se tak měla použít pinzeta, kterou se klíště vyviklá ven a následně se ranka vydesinfikuje.

Po vyndání klíštěte, i kdyby to bylo okamžité po jeho přisátí, je potřeba místo pravidelně kontrolovat. Jestliže by došlo k zčervenání se světlým místem uprostřed, je důležité nechat se prohlédnout lékařem. Mohlo by se jednat o známku lymské boreliózy. Proti tomuto onemocnění se nelze nechat očkovat. Při včasném zachycení je účinná léčba antibiotiky.

Očkování proti sezónní chřipce – ano či ne? Očkování proti sezónní chřipce – ano či ne?

Opět nastává doba řádění sezonních chřipek a v ordinacích se objevují možnosti nechat se proti ní znovu očkovat. Jedni jsou proti očkování a jedni jsou pro. Ani odborníci však nejsou za jedno a tak je jen a jen na nás, zda se...

Očkování dítěte Očkování dítěte

Očkování je v dnešní době velice ožehavým tématem a každým dnem se rojí čím dál tím víc odpůrců, kteří argumentují tím, že se očkuje samotným původcem daného onemocnění, byť oslabeným, ale přesto představujícím stálé riziko.

Poruchy růstu u dětí Poruchy růstu u dětí

Nejvyšší akcelerace růstu dítěte je od početí přes narození až po 3 roky života. Od 3 let do puberty by dítě mělo vyrůst cca 6 cm za rok. Ruku v ruce s růstem jde i nárůst hmotnosti dítěte. Vezmeme-li...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka