facebook
Dobrý večer, je neděle 24.3.2019 a svátek slaví Gabriel

Ochrana dětí před klíšťaty


Ilustrační fotografie


Onemocnění způsobená klíšťaty není radno, zvláště pak u dětí, podceňovat. Klíšťová encefalitida totiž nemá v současnosti spolehlivý lék. Jediným možným řešením je očkování, ke kterému však u nás přistupuje stále minimum osob. Jedná se zhruba okolo 20 procent populace, přičemž většinou se jedná právě o děti. Nepřistoupí-li rodiče k očkování, je důležité dítě chránit alespoň vhodnými repelenty.

S vyšším výskytem klíšťat v přírodě je potřeba počítat zejména v době od března do června a následně od září až do začátku zimy, a proto je ochrana dětí v této souvislosti na místě. Naopak nižší výskyt je zaznamenáván v létě během vysokých teplot, kdy se klíšťata schovávají pod zem, protože mají nedostatek vlhkosti. Ideální přirozené prostředí je pro ně je okolí vodních toků, kde je právě dostatek vlhkosti. Na druhé straně není pravdou, že by klíšťata lezla po stromech a následně na člověka přeskočila. Najdeme je v travinách vyšších než 20 cm.

Klíšťová encefalitida je velice nepříjemné onemocnění, které se na počátku projevuje jako chřipka, kdy je pacient zeslabený a bolí ho celé tělo. Následně se však virus dostane do mozku, což vyžaduje až několikatýdenní léčbu s následným dlouhodobým zotavením. V mnoha případech nejsou vyloučeny ani trvalé následky. Je proto vhodnější tomuto stavu předcházet očkováním, ke kterému lze u dětí přistoupit od jednoho roku věku.

Dojde-li již k tomu, že se u dítěte klíště objeví, je nezbytné jej vyndat opravdu bezodkladně. Dříve doporučovaný způsob spočívajíc í v pokapání olejem s následným vykroucením po směru hodinových ručiček, je dnes již překonán. Tato manipulace způsobí udušení klíštěte, které pak následně vypustí do rány škodlivé látky z trávicího systému a hrozí vyšší riziko nakažení. K vyndání by se tak měla použít pinzeta, kterou se klíště vyviklá ven a následně se ranka vydesinfikuje.

Po vyndání klíštěte, i kdyby to bylo okamžité po jeho přisátí, je potřeba místo pravidelně kontrolovat. Jestliže by došlo k zčervenání se světlým místem uprostřed, je důležité nechat se prohlédnout lékařem. Mohlo by se jednat o známku lymské boreliózy. Proti tomuto onemocnění se nelze nechat očkovat. Při včasném zachycení je účinná léčba antibiotiky.

Dítě a pobyt v nemocnici Dítě a pobyt v nemocnici

Pobyt v nemocnici je pro každého stresovou záležitostí. Pokud jsme již dospělí a je to opravdu nutné, pár nocí na nemocničním lůžku přežijeme. Co to však znamená pro malé dítě, které je na své matce ...

Soor (=orální kandidóza, moučnivka) Soor (=orální kandidóza, moučnivka)

Kandidózu způsobuje určitý druh kvasinky s názvem Candida Albicans. Tato kvasinka je za normálních okolností saprofytem (žije při našem organismu, kde se živí odumřelou organickou hmotou, takže nám nikterak neškodí) na...

Aftózní stomatitida (afty) Aftózní stomatitida (afty)

Aftózní stomatitida je onemocnění, které trápí mnohé z nás. Jedná se o zánět dutiny ústní, který se projevuje primárně objevením puchýřku, který se změní po stržení v erozi sliznice dutiny ústní. Spodina této eroze je kryta slabou...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka