facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 26.11.2020 a svátek slaví Xenie

Vybíráme kroužek


Ilustrační fotografie


Vaše dítě již dosáhlo věku, kdy už si nevystačí hrát si venku s kamarády, a tak vás napadne, že už dozrál čas dát ho na nějakou zájmovou mimoškolní činnost. Problém však je, že kroužků je všude spousta a je třeba se zamyslet nad tím, co by se hodilo právě pro vaše dítko a co by ho skutečně bavilo. Podle čeho se tedy ve výběru řídit?

Kdy začít a kolik kroužků vybrat?

V dnešní době jsou kroužky běžné již v mateřských školách, kde se děti učí například jazyky, chodí na plavání nebo se věnují nějaké výtvarné činnosti. Většina dětí však s kroužky začíná až s nástupem do školy, tedy od 6ti let. Kolik kroužků by dítě mohlo stíhat je otázka velmi individuální. Některé dítě je velmi aktivní a má spoustu energie, tudíž fyzicky a psychicky zvládne především sportovní kroužek (i každý den), kdežto to klidnější dítko se bude cítit lépe s méně náročným programem, například v uměleckém kroužku.

Vlohy berte v potaz

Při výběru hleďte nejen na přání dítěte, ale také na jeho vlohy. Určitě si v dítěti nevybíjejte své vlastní nenaplněné ambice stát se např. vrcholovým basketbalistou, když dítě zrovna nedisponuje talentem na sport. Pokud si však dítě vybere kroužek, ke kterému mu chybí talent, i tak ho ale neodrazujte – nechte ho si to zkusit. Dítě musí samo zjistit, jaké má silné a slabé stránky. K tomu, abyste v dítěti poznali vlohy, je dobré s ním vyzkoušet různé aktivity – sportovní a hudební či kontakt se zvířaty a přírodou.

O co byste se měli zajímat

Ve výběru také zohledněte místo konání kroužku, solidnost a reference na lektory. Kroužek by neměl být příliš daleko od místa bydliště či školy a předem si promyslete, jak se dítě dostane tam a zpátky. Co se týče lektorů, je ideální navštívit kurz, na který jste slyšeli dobré ohlasy, či vám jej doporučil někdo známý. Většina kroužků nabízí také zkušební hodiny, kde si dítě může vyzkoušet, zda ho aktivita bude bavit a lektor mu bude vyhovovat. Cena bývá také rozhodující – nejlevnější kroužky nabízí přímo školy nebo domy dětí a mládeže.

Může se stát, že když dítě narazí na první překážku, nebude se mu chtít kroužek dále navštěvovat. Vysvětlete mu, že každý začátek je těžký a zkuste jej trochu motivovat. Probírejte se svým dítětem jeho mimoškolní aktivity a zajímejte se. Pokud dítě přece jen zjistí, že už v zájmové činnosti nechce pokračovat, nenuťte jej.

Je vaše dítě homosexuál? Je vaše dítě homosexuál?

V dnešní době je zcela normální otevřeně se přiznat k homosexuální orientaci. Všimli jste si, že si váš syn rád hraje s panenkami a projevuje se jako citlivý jedinec? A dcera si naopak hraje s auty a...

Rodiče posedlí bezpečím dětí Rodiče posedlí bezpečím dětí

Dříve bylo na vesnicích běžné, že si malé děti hráli venku a nebylo dne, kdy by nepřišly s „odřenou hubou". Rodiče to brali jako normální běžnou věc a zbytečně se o děti nestrachovali, protože...

První menstruace – jak si o ní s dcerou popovídat? První menstruace – jak si o ní s dcerou popovídat?

Vaše dcerka roste jako z vody a pomalu přichází období, kdy se z malé holčičky stane mladá dáma. S tím však přichází i spousta změn, například první menstruace. Vypadá to, že vše potřebné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka