facebook
Dobrý večer, je neděle 24.3.2019 a svátek slaví Gabriel

Vybíráme kroužek


Ilustrační fotografie


Vaše dítě již dosáhlo věku, kdy už si nevystačí hrát si venku s kamarády, a tak vás napadne, že už dozrál čas dát ho na nějakou zájmovou mimoškolní činnost. Problém však je, že kroužků je všude spousta a je třeba se zamyslet nad tím, co by se hodilo právě pro vaše dítko a co by ho skutečně bavilo. Podle čeho se tedy ve výběru řídit?

Kdy začít a kolik kroužků vybrat?

V dnešní době jsou kroužky běžné již v mateřských školách, kde se děti učí například jazyky, chodí na plavání nebo se věnují nějaké výtvarné činnosti. Většina dětí však s kroužky začíná až s nástupem do školy, tedy od 6ti let. Kolik kroužků by dítě mohlo stíhat je otázka velmi individuální. Některé dítě je velmi aktivní a má spoustu energie, tudíž fyzicky a psychicky zvládne především sportovní kroužek (i každý den), kdežto to klidnější dítko se bude cítit lépe s méně náročným programem, například v uměleckém kroužku.

Vlohy berte v potaz

Při výběru hleďte nejen na přání dítěte, ale také na jeho vlohy. Určitě si v dítěti nevybíjejte své vlastní nenaplněné ambice stát se např. vrcholovým basketbalistou, když dítě zrovna nedisponuje talentem na sport. Pokud si však dítě vybere kroužek, ke kterému mu chybí talent, i tak ho ale neodrazujte – nechte ho si to zkusit. Dítě musí samo zjistit, jaké má silné a slabé stránky. K tomu, abyste v dítěti poznali vlohy, je dobré s ním vyzkoušet různé aktivity – sportovní a hudební či kontakt se zvířaty a přírodou.

O co byste se měli zajímat

Ve výběru také zohledněte místo konání kroužku, solidnost a reference na lektory. Kroužek by neměl být příliš daleko od místa bydliště či školy a předem si promyslete, jak se dítě dostane tam a zpátky. Co se týče lektorů, je ideální navštívit kurz, na který jste slyšeli dobré ohlasy, či vám jej doporučil někdo známý. Většina kroužků nabízí také zkušební hodiny, kde si dítě může vyzkoušet, zda ho aktivita bude bavit a lektor mu bude vyhovovat. Cena bývá také rozhodující – nejlevnější kroužky nabízí přímo školy nebo domy dětí a mládeže.

Může se stát, že když dítě narazí na první překážku, nebude se mu chtít kroužek dále navštěvovat. Vysvětlete mu, že každý začátek je těžký a zkuste jej trochu motivovat. Probírejte se svým dítětem jeho mimoškolní aktivity a zajímejte se. Pokud dítě přece jen zjistí, že už v zájmové činnosti nechce pokračovat, nenuťte jej.

Jak vychovávat chlapce 2. část Jak vychovávat chlapce 2. část

V první části „Jak vychovávat chlapce“ jsme se věnovali některým zásadám, které nám pomohou vychovat z chlapce správného muže – potřeba mužského vzoru, být gentleman a umět si po sobě uklidit.

Jak vychovávat chlapce Jak vychovávat chlapce 1.část

Pro matky, které vychovávají chlapce, je mužský svět úplnou neznámou a dnešní elektronická doba přeplněná nezávaznými umělými vztahy přes internet a naprosté ztráty zodpovědnosti a morálky tomu vůbec...

Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje? Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje?

Zda je čas dítěti říct, že Ježíšek není, je dilema, které trápí nejednoho rodiče malého dítěte. Často tápeme nad tím, kdy je ten správný věk a čas pro sdělení této celkem zásadní informace, která velmi zasáhne do fantazie dítěte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka