facebook
Dobré odpoledne, je sobota 19.1.2019 a svátek slaví Ilona

Vybíráme kroužek


Ilustrační fotografie


Vaše dítě již dosáhlo věku, kdy už si nevystačí hrát si venku s kamarády, a tak vás napadne, že už dozrál čas dát ho na nějakou zájmovou mimoškolní činnost. Problém však je, že kroužků je všude spousta a je třeba se zamyslet nad tím, co by se hodilo právě pro vaše dítko a co by ho skutečně bavilo. Podle čeho se tedy ve výběru řídit?

Kdy začít a kolik kroužků vybrat?

V dnešní době jsou kroužky běžné již v mateřských školách, kde se děti učí například jazyky, chodí na plavání nebo se věnují nějaké výtvarné činnosti. Většina dětí však s kroužky začíná až s nástupem do školy, tedy od 6ti let. Kolik kroužků by dítě mohlo stíhat je otázka velmi individuální. Některé dítě je velmi aktivní a má spoustu energie, tudíž fyzicky a psychicky zvládne především sportovní kroužek (i každý den), kdežto to klidnější dítko se bude cítit lépe s méně náročným programem, například v uměleckém kroužku.

Vlohy berte v potaz

Při výběru hleďte nejen na přání dítěte, ale také na jeho vlohy. Určitě si v dítěti nevybíjejte své vlastní nenaplněné ambice stát se např. vrcholovým basketbalistou, když dítě zrovna nedisponuje talentem na sport. Pokud si však dítě vybere kroužek, ke kterému mu chybí talent, i tak ho ale neodrazujte – nechte ho si to zkusit. Dítě musí samo zjistit, jaké má silné a slabé stránky. K tomu, abyste v dítěti poznali vlohy, je dobré s ním vyzkoušet různé aktivity – sportovní a hudební či kontakt se zvířaty a přírodou.

O co byste se měli zajímat

Ve výběru také zohledněte místo konání kroužku, solidnost a reference na lektory. Kroužek by neměl být příliš daleko od místa bydliště či školy a předem si promyslete, jak se dítě dostane tam a zpátky. Co se týče lektorů, je ideální navštívit kurz, na který jste slyšeli dobré ohlasy, či vám jej doporučil někdo známý. Většina kroužků nabízí také zkušební hodiny, kde si dítě může vyzkoušet, zda ho aktivita bude bavit a lektor mu bude vyhovovat. Cena bývá také rozhodující – nejlevnější kroužky nabízí přímo školy nebo domy dětí a mládeže.

Může se stát, že když dítě narazí na první překážku, nebude se mu chtít kroužek dále navštěvovat. Vysvětlete mu, že každý začátek je těžký a zkuste jej trochu motivovat. Probírejte se svým dítětem jeho mimoškolní aktivity a zajímejte se. Pokud dítě přece jen zjistí, že už v zájmové činnosti nechce pokračovat, nenuťte jej.

Děti a vrcholové sporty Děti a vrcholové sporty

Každý se asi dnes shodne s názorem, že je dobré dítě vést k nějaké mimoškolní činnosti, jako je sport, hudba, či výtvarka. Ne každý rodič však zná hranice mezi vedením a mezi vynucováním. Některé děti jsou až příliš nuceni...

Jak na vánoční přání dětí? Jak na vánoční přání dětí?

Pomalu ale jistě se přibližuje období vánoc a s ním i přání našich dětí, co všechno by si přály najít pod vánočním stromkem. Rodiče jsou pak vystaveni velkému tlaku, aby všechna přání svých dětí splnili. Je to však správné, aby...

První zimní mrazíky – ochrana pokožky dítěte před chladem První zimní mrazíky – ochrana pokožky dítěte před chladem

Studené zimní počasí těžko snáší dospělý člověk, natož malé dítě. U malých dětí platí dvojnásob, že, teplotní výkyvy špatně snáší. Jelikož zima v Česku začíná čím dát tím dřív, je třeba miminko na zimu předčasně připravit, aby...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka