facebook
Dobrý podvečer, je úterý 7.7.2020 a svátek slaví Nora

Máte doma maminčina mazánka?


Ilustrační fotografie


Povaha člověka se projevuje již v raném věku – někdo je extrovert, někdo introvert, někdo je dobrodruh a jiný má rád „to své jisté“. Každý jsme jiný, a to je třeba respektovat a vštěpovat do hlavy i svým ratolestem. Jak si ale poradit s dítětem, které se již v pokročilém věku drží spíše maminčiny sukně, než svých vrstevníků?

3 roky stačí

Typické „maminkovské období“ běžně trvá asi do 3 let, kdy je dítě na matku logicky zcela vázané. Matka pro dítě znamená pocit ochrany, bezpečí, blízkosti a lásky. Postupem času ale zjistí, že i ostatní lidi kolem jsou fajn – vrstevníci, babičky, učitelka, atd. Fixace na matku se začíná postupně uvolňovat a dítě tedy vyhledává i jinou společnost. Pokud tomu tak není, někde nastal problém.

I maminky bývají příliš fixované

Tomu, že se ze syna stane mazánek, někdy nevědomky dopomohou i samotné matky. Každá žena má o své dítě strach a je zcela přirozené, že ho chce chránit před vším špatným na světě. To ale nejde dělat donekonečna. Dítě musí již v raném věku udělat nějaké chyby a natlouct si koleno, aby získalo vlastní zkušenosti. Pokud své dítě až příliš úzkostlivě chráníte i ve věku, kdy by se mělo osamostatnit, jedná se o sebeobětování či „opičí lásku“. Otcovský vzor je také velmi důležitý, ale bohužel se stává, že někdy nebývá dobrý, nebo chybí úplně, což sama žena často neovlivní. Snažte se ho aspoň trochu nahradit třeba fajn strejdou, kamarádem, či dědečkem.

Jak se to projeví

Tato chyba ve výchově má celkem fatální důsledky nejen pro vás jako pro matku, ale i zároveň pro budoucí partnerku vašeho syna. Z malého chlapce se stane nesamostatný jedinec, který pokaždé poběží za matkou, aby ho z jakékoliv situace vysekala a vyřešila ji za něj. Z vás se stane služka, která synovi naservíruje vše, na co si vzpomene, aniž by sám vynaložil jakékoliv úsilí a co hůř – vše bude brát jako samozřejmost. Abyste si nevychovala ze syna mazánka, je dobré dodržovat následující:

1. Vychovávejte syna ke zdravé hrdosti
2. Nastavujte mu již od mala určitá pravidla ( pomoc v domácnosti, venčení psa,..)
3. Nebojte se ho svěřit na hlídání příbuzným či dobrým kamarádům
3. Veďte syna k pořádku (uklizený pokoj, špinavé věci házet do koše s prádlem,..)
4. Budujte v něm úctu k ženám!!
5. Pomáhejte mu, ale nedělejte nic zbytečně za něj
6. Snažte se ho vychovat tak, aby z něj vyrostl muž, kterého byste si sama představovala

Jak předcházet vadám skusu již od narození? Jak předcházet vadám skusu již od narození?

Vady skusu a špatně postavená čelist se týkají spousty lidí a ortodontická léčba je v dnešní době-hlavně u dětí, naprosto běžnou záležitostí. O chrup je však třeba se starat již od útlého věku...

Noční děsy dětí Noční děsy dětí

Přáním každého rodiče je, aby jejich dítě, bez ohledu na věk, spalo spokojeně celou noc až do rána. To je však ideál, který se nepoštěstí každému. Mnohé děti mají problémy i se samotným...

Žárlení mezi sourozenci Žárlení mezi sourozenci

Téměř každý rodič touží mít alespoň 2 potomky, zvláště ti, kteří vyrůstali jako jedináčci a vědí, jaká úskalí tato pozice má. Těžko určit, jaký je nejvhodnější rozestup mezi sourozenci, aby spolu měli co nejlepší vztahy a byli si vzájemně oporou.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka