facebook
Příjemnou noc, je úterý 23.4.2019 a svátek slaví Vojtěch

Období puberty – nechci se lišit


Ilustrační fotografie


Puberta je období velkých změn – vyvíjíme se nejen tělesně, ale také v oblasti zájmů a více si všímáme svého okolí. To způsobuje, že mají puberťáci potřebu porovnávat se s ostatními vrstevníky a málokterý z nich chce „vyčnívat“. Proč to takhle vlastně funguje?

Potřeba zapadnout

Většina dětí se chce v dospívání co nejvíce podobat ostatním kamarádům a spolužákům, a to téměř ve všem. Stejně drahý telefon, značkové oblečení, skateboard, snowboard, tablet, apod. Často jim nedochází, že ne všichni rodiče mají dost finančních prostředků na to, aby pokryli veškerá jejich přání. Navíc, kupování všeho, co si dítě vyhlédne není úplně nejlepší výchovná metoda. Jde o to, že některé děti v tom vidí cennou „bernou minci“, díky které je vezmou ostatní do party. Takto nastavené je to však už odjakživa- člověk, jako tvor společenský má touhu být přijat, někam patřit a být zařazen do určité skupiny. Pokud se toto nenaplňuje, dítě má strach, že bude opuštěné a méněcenné.

Odvaha jít proti proudu

To, že být jedinečný a originální je lepší, si děti často uvědomí až kolem 13. roku. Někteří jdou proti proudu již od začátku – ne všichni jsou však tak silné osobnosti, aby se bez problémů dokázali vymykat kolektivu. Následky nezapadání se mohou vyvinout v šikanu a různé útoky na dítě, které není jako ti ostatní. Rodiče by se měli snažit dítěti vysvětlit, že být stejný jako ostatní buď není možné (například z finančních důvodů) nebo (a to hlavně) proto, že být odlišný a jedinečný je mnohem cennější a váženější, než být součástí stáda stejných „ovcí“.

Poruchy spánku u dětí Poruchy spánku u dětí

Každé dítě má svůj spánkový režim. Občas se ale stává, že trpí poruchami spánku, a to vlivem procesu vývoje. S tímto problémem se můžeme setkat již v kojeneckém věku, kdy dítě trpí nespavostí nebo častým přerušovaným spánkem.

Přístup k dítěti podle temperamentu Přístup k dítěti podle temperamentu

Je Vaše dítě jako utržené ze řetězu, chvíli neposedí a každou chvíli na něj musíte zvyšovat hlas, nebo je spíše pasivní, tiché a často o něm ani nevíte? Platí, že každé dítě je individuál a musíme k němu podle toho přistupovat.

2. Agresivita dětí – předškolní věk 2. Agresivita dětí – předškolní věk

Kromě batolete se agresivní chování může často projevovat i u malého předškoláka. Ten má již více prostředků ke komunikaci, takže agrese více ustupuje do pozadí. V tomto věku se učí prosadit mezi svými vrstevníky nebo...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka