facebook
Dobré ráno, je úterý 21.3.2023 a svátek slaví Radek

Období puberty – nechci se lišit


Ilustrační fotografie


Puberta je období velkých změn – vyvíjíme se nejen tělesně, ale také v oblasti zájmů a více si všímáme svého okolí. To způsobuje, že mají puberťáci potřebu porovnávat se s ostatními vrstevníky a málokterý z nich chce „vyčnívat“. Proč to takhle vlastně funguje?

Potřeba zapadnout

Většina dětí se chce v dospívání co nejvíce podobat ostatním kamarádům a spolužákům, a to téměř ve všem. Stejně drahý telefon, značkové oblečení, skateboard, snowboard, tablet, apod. Často jim nedochází, že ne všichni rodiče mají dost finančních prostředků na to, aby pokryli veškerá jejich přání. Navíc, kupování všeho, co si dítě vyhlédne není úplně nejlepší výchovná metoda. Jde o to, že některé děti v tom vidí cennou „bernou minci“, díky které je vezmou ostatní do party. Takto nastavené je to však už odjakživa- člověk, jako tvor společenský má touhu být přijat, někam patřit a být zařazen do určité skupiny. Pokud se toto nenaplňuje, dítě má strach, že bude opuštěné a méněcenné.

Odvaha jít proti proudu

To, že být jedinečný a originální je lepší, si děti často uvědomí až kolem 13. roku. Někteří jdou proti proudu již od začátku – ne všichni jsou však tak silné osobnosti, aby se bez problémů dokázali vymykat kolektivu. Následky nezapadání se mohou vyvinout v šikanu a různé útoky na dítě, které není jako ti ostatní. Rodiče by se měli snažit dítěti vysvětlit, že být stejný jako ostatní buď není možné (například z finančních důvodů) nebo (a to hlavně) proto, že být odlišný a jedinečný je mnohem cennější a váženější, než být součástí stáda stejných „ovcí“.

Dětské afektivní záchvaty Dětské afektivní záchvaty

Spoustu matek se s nimi u svých dětí již setkaly – afektivní záchvaty, kdy malé dítě křičí, dupe, vzteká se a najednou ztichne, přestane dýchat a zmodrá. Takhle nějak může vypadat afektivní záchvat, který nemusí být nijak...

Pozor na vši! Pozor na vši!

Každým rokem se kromě sezónních chřipek a nachlazení setkáváme s výskytem vší. Pravidelně se objevují ve větších kolektivech, a to hlavně těch dětských – škola, školka, družina, apod. Dá se jim předejít a jak se jich spolehlivě zbavit?

Anorexie – problém čím dál tím mladších děvčat Anorexie – problém čím dál tím mladších děvčat

Porucha příjmu potravy, neboli anorexie se bohužel týká mnoha z nás. Vždy to začíná nevinně-chceme zhubnout jen „pár kilo“ a pak budeme konečně spokojení. Někdy se ale náš vysněný ideál krásy může zvrtnout nejen ve fyzickou...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka