facebook
Příjemnou noc, je úterý 18.6.2024 a svátek slaví Leoš

Období puberty – nechci se lišit


Ilustrační fotografie


Puberta je období velkých změn – vyvíjíme se nejen tělesně, ale také v oblasti zájmů a více si všímáme svého okolí. To způsobuje, že mají puberťáci potřebu porovnávat se s ostatními vrstevníky a málokterý z nich chce „vyčnívat“. Proč to takhle vlastně funguje?

Potřeba zapadnout

Většina dětí se chce v dospívání co nejvíce podobat ostatním kamarádům a spolužákům, a to téměř ve všem. Stejně drahý telefon, značkové oblečení, skateboard, snowboard, tablet, apod. Často jim nedochází, že ne všichni rodiče mají dost finančních prostředků na to, aby pokryli veškerá jejich přání. Navíc, kupování všeho, co si dítě vyhlédne není úplně nejlepší výchovná metoda. Jde o to, že některé děti v tom vidí cennou „bernou minci“, díky které je vezmou ostatní do party. Takto nastavené je to však už odjakživa- člověk, jako tvor společenský má touhu být přijat, někam patřit a být zařazen do určité skupiny. Pokud se toto nenaplňuje, dítě má strach, že bude opuštěné a méněcenné.

Odvaha jít proti proudu

To, že být jedinečný a originální je lepší, si děti často uvědomí až kolem 13. roku. Někteří jdou proti proudu již od začátku – ne všichni jsou však tak silné osobnosti, aby se bez problémů dokázali vymykat kolektivu. Následky nezapadání se mohou vyvinout v šikanu a různé útoky na dítě, které není jako ti ostatní. Rodiče by se měli snažit dítěti vysvětlit, že být stejný jako ostatní buď není možné (například z finančních důvodů) nebo (a to hlavně) proto, že být odlišný a jedinečný je mnohem cennější a váženější, než být součástí stáda stejných „ovcí“.

Noční děsy dětí Noční děsy dětí

Přáním každého rodiče je, aby jejich dítě, bez ohledu na věk, spalo spokojeně celou noc až do rána. To je však ideál, který se nepoštěstí každému. Mnohé děti mají problémy i se samotným...

Žárlení mezi sourozenci Žárlení mezi sourozenci

Téměř každý rodič touží mít alespoň 2 potomky, zvláště ti, kteří vyrůstali jako jedináčci a vědí, jaká úskalí tato pozice má. Těžko určit, jaký je nejvhodnější rozestup mezi sourozenci, aby spolu měli co nejlepší vztahy a byli si vzájemně oporou.

Moje dítě obětí šikany – jak situaci řešit? Moje dítě obětí šikany – jak situaci řešit?

Šikana dětí je téma, které se objevuje dnes a denně, a to především ve vzdělávacích institucích. Bohužel, fyzické či psychické týrání není pro naši společnost nic nového. Šikana na školách...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka