facebook
Dobré odpoledne, je středa 6.7.2022 a svátek slaví Státní svátek - Mistr Jan Hus

Kyberšikana u dětí


Ilustrační fotografie


Moderní technologie je pro dnešní mládež (a nejen pro ni) velkým lákadlem a mnozí z nás s ní tráví spousty volného času. Na jednu stranu nám může s leckterými věcmi pomoci, na druhou ale skýtá mnohá nebezpečí a to zejména pro dospívající děti, které tráví hodiny a hodiny na internetu. Jednomu z nich se říká kyberšikana.

Co je to kyberšikana

Kybešikana je druh šikany, který se provozuje prostřednictvím elektronických prostředků – mobilní telefony, PC, notebook, internet – hlavně sociální sítě, apod. Obětem jsou zasílány obtěžující urážlivé zprávy, obrázky, SMS nebo se píší internetové blogy, na kterých jsou uveřejněné často smyšlené dehonestující texty o určité osobě. Speciálně u dětí tomu často bývá tak, že je někdo napadá přes sociální sítě – hlavně přes Facebook nebo Twitter, vyhrožuje jim a nadává. Další častou formou kyberšikany u dětí je nahrávání úmyslného napadení dítěte na mobilní telefon a následné vložení videa na internet.

Nejvíce jsou napadání děti a dospívající

Dospělý pracující člověk nemá v dnešní době tolik času surfovat na sociálních sítích - o to více jsou však ohroženy děti a mladiství, kteří jsou neustále „připojeni“. V ČR počet obětí kybešikany neustále stoupá a často mívá katastrofální důsledky. Vzkazy typu: „Nikdo tě nemá rád, jsi všem pro smích!“, „Jsi tak ošklivý, že jsi se svým rodičům vůbec neměl narodit!“ atd., se hluboce dotkne citů každého člověka, natož adolescenta, který vše velmi prožívá. Oběti často končí u psychologa či psychiatra a v nejhorším případě sebevraždou jedince.

Jak se proti kyberšikaně bránit

Proti této formě šikany se dá bránit různými způsoby. V dnešní době existuje několik organizací, které pracují s online bezpečností a na svých www stránkách nabízejí spousty tipů, jak pro rodiče, tak pro děti a učitele, jak minimalizovat riziko kyberšikany. Tyto organizace pořádají také různé semináře, kde se o dané problematice volně diskutuje a kde se dozvíte další nové informace. Vy však můžete začít tím, že dítěti vysvětlíte, že by nemělo na svůj „profil“ na sociální síti zveřejňovat svá soukromá data (telefonní číslo, bydliště, rodné číslo,..) Dále bychom se neměli zmiňovat, že se právě chystáme na dovolenou nebo že jsme momentálně z bytu pryč – je to celkem jasný vzkaz zlodějům, které možná máte ve svých „přátelích“. V neposlední řadě bychom měly ratolesti důrazně upozornit, že by neměly sdílet každou svou myšlenku a svá trápení se všemi „přáteli“ na Facebooku. Je to nejen přístup ke kyberšikaně, ale také velké narušení soukromí, které si leckdo pořádně ani neuvědomuje.

Jak předcházet vadám skusu již od narození? Jak předcházet vadám skusu již od narození?

Vady skusu a špatně postavená čelist se týkají spousty lidí a ortodontická léčba je v dnešní době-hlavně u dětí, naprosto běžnou záležitostí. O chrup je však třeba se starat již od útlého věku...

Noční děsy dětí Noční děsy dětí

Přáním každého rodiče je, aby jejich dítě, bez ohledu na věk, spalo spokojeně celou noc až do rána. To je však ideál, který se nepoštěstí každému. Mnohé děti mají problémy i se samotným...

Žárlení mezi sourozenci Žárlení mezi sourozenci

Téměř každý rodič touží mít alespoň 2 potomky, zvláště ti, kteří vyrůstali jako jedináčci a vědí, jaká úskalí tato pozice má. Těžko určit, jaký je nejvhodnější rozestup mezi sourozenci, aby spolu měli co nejlepší vztahy a byli si vzájemně oporou.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka