facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 18.2.2019 a svátek slaví Patrik

Kyberšikana u dětí


Ilustrační fotografie


Moderní technologie je pro dnešní mládež (a nejen pro ni) velkým lákadlem a mnozí z nás s ní tráví spousty volného času. Na jednu stranu nám může s leckterými věcmi pomoci, na druhou ale skýtá mnohá nebezpečí a to zejména pro dospívající děti, které tráví hodiny a hodiny na internetu. Jednomu z nich se říká kyberšikana.

Co je to kyberšikana

Kybešikana je druh šikany, který se provozuje prostřednictvím elektronických prostředků – mobilní telefony, PC, notebook, internet – hlavně sociální sítě, apod. Obětem jsou zasílány obtěžující urážlivé zprávy, obrázky, SMS nebo se píší internetové blogy, na kterých jsou uveřejněné často smyšlené dehonestující texty o určité osobě. Speciálně u dětí tomu často bývá tak, že je někdo napadá přes sociální sítě – hlavně přes Facebook nebo Twitter, vyhrožuje jim a nadává. Další častou formou kyberšikany u dětí je nahrávání úmyslného napadení dítěte na mobilní telefon a následné vložení videa na internet.

Nejvíce jsou napadání děti a dospívající

Dospělý pracující člověk nemá v dnešní době tolik času surfovat na sociálních sítích - o to více jsou však ohroženy děti a mladiství, kteří jsou neustále „připojeni“. V ČR počet obětí kybešikany neustále stoupá a často mívá katastrofální důsledky. Vzkazy typu: „Nikdo tě nemá rád, jsi všem pro smích!“, „Jsi tak ošklivý, že jsi se svým rodičům vůbec neměl narodit!“ atd., se hluboce dotkne citů každého člověka, natož adolescenta, který vše velmi prožívá. Oběti často končí u psychologa či psychiatra a v nejhorším případě sebevraždou jedince.

Jak se proti kyberšikaně bránit

Proti této formě šikany se dá bránit různými způsoby. V dnešní době existuje několik organizací, které pracují s online bezpečností a na svých www stránkách nabízejí spousty tipů, jak pro rodiče, tak pro děti a učitele, jak minimalizovat riziko kyberšikany. Tyto organizace pořádají také různé semináře, kde se o dané problematice volně diskutuje a kde se dozvíte další nové informace. Vy však můžete začít tím, že dítěti vysvětlíte, že by nemělo na svůj „profil“ na sociální síti zveřejňovat svá soukromá data (telefonní číslo, bydliště, rodné číslo,..) Dále bychom se neměli zmiňovat, že se právě chystáme na dovolenou nebo že jsme momentálně z bytu pryč – je to celkem jasný vzkaz zlodějům, které možná máte ve svých „přátelích“. V neposlední řadě bychom měly ratolesti důrazně upozornit, že by neměly sdílet každou svou myšlenku a svá trápení se všemi „přáteli“ na Facebooku. Je to nejen přístup ke kyberšikaně, ale také velké narušení soukromí, které si leckdo pořádně ani neuvědomuje.

Co dělat, když dítě nemluví? Co dělat, když dítě nemluví?

Vaše dítě již dosáhlo věku 2 let, ale stále to vypadá, že se mu do povídání moc nechce. Nezáleže na tom, kolik knížek mu čítáte před spaním nebo kolik říkanek či písniček se ho snažíte naučit.

První dětské brýle První dětské brýle

Ke zhoršování zraku bohužel nedochází jen v pokročilém věku, ale týká se to i malých dětí předškolního věku. V momentě, kdy zaznamenáme, že dítě pošilhává či hůře vidí, je nutné navštívit očního lékaře, zvláště pokud Vaši...

Děti Děti a sprostá slova

Ať chceme nebo nechceme, občas nám nějaké to sprosté slůvko uteče. A zrovna když je u toho naše ratolest. Všeobecně se ví, že děti se velmi rychle učí a co se týče slovní zásoby nemluvě. Pak se nám může stát, že dítko použije...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka