facebook
Dobré odpoledne, je neděle 9.5.2021 a svátek slaví Ctibor

Jak vybavit auto na cesty s dítětem?


Ilustrační fotografie

 

Kromě povinné autosedačky budete na cestu s malým spolujezdcem potřebovat silné nervy – ty si však můžete ušetřit, pokud si pořídíte vychytávky pro klidnější jízdu. Jak cestovat s dětmi, aby je to bavilo, a jak bojovat s drobky či okopanými sedadly?

 

 

Foto: KetutSubiyanto, Pexels

 

 

Povinné ručení, povinná výbava a vhodná autosedačka – tři zákonem stanovené věci, bez kterých se neobejdete, pokud chcete usednout za volant s dítětem za zády. Jak ale děti zabavit, aby vás při řízení nerušily? Využijte naše tipy.

 

 

Zaměstnejte malé ruce

 

Některé malé děti usnou ihned po nastartování, jiným to může chvíli trvat. Po upoutání do autosedačky se je snažte zaujmout něčím, co zaměstná jejich ruce i pozornost. Skvěle se k tomu hodí svačinka do ruky, ideálně nedrobivá. Můžete vyzkoušet kousky nakrájeného ovoce, domácí želé bonbony z džusu nebo extrudované křupky pro děti. Mají vaše děti radši kousek pečiva? S likvidací škod po rozdrobeném rohlíku vám pomůže snímatelný potah chránící sedačky. Stačí jej jen vyklepat.

 

 

Neusne? Zahrajte si pozorovací hry

 

Ostře svítící sluníčko může malého neposedu dráždit, stín, který mu umožní nerušený spánek, zajistí clona na okno. U větších dětí však zkuste stínítko sejmout, aby měly výhled do okolí. Pokud jsou vaše ratolesti plné energie, zahrajte si s nimi pozorovací hru: Kdo jako první uvidí srnku? Kolik modrých aut potkáme po cestě? Proč asi vlaštovky sedají na dráty? Využijte čas v autě k poznávání světa, procvičíte si u toho i svou fantazii při odpovídání na všetečné dětské otázky.

 

 

Díky organizéru se děti zabaví samy

 

Potřebujete-li, aby se vaše dítko zabavilo samo, umístěte na zadní stranu sedačky kapsář nebo organizér, který naplníte hračkami, krabičkami se svačinou, pitím a kapesníčky. Obsah kapes přizpůsobte věku svého dítěte, ty větší v nich mohou mít schovaná i sluchátka, tablet, modelínu nebo pastelky s papíry. Organizér zároveň chrání potah sedačky proti okopání. Pro kreslení a další tvořivé činnosti se hodí i skládací stoleček, dítě tak může výtvarničit na tvrdé podložce.

 

 

Povinná výbava rodiče

 

Nakonec ještě pár tipů na výbavu rodičů – zejména při řízení bez dalšího dospělého oceníte interiérové zrcátko, díky kterému jediným pohledem zkontrolujete náladu dítěte na zadní sedačce. Pořiďte si malý odpadkový koš a umístěte jej tak, aby byl v dosahu všech pasažérů. Nebudete pak muset držet v ruce obal od nanuku dalších sto kilometrů nebo pořád po kapsách hledat igelitové sáčky. V přihrádce byste také měli mít vždy dostatečnou zásobu kapesníčků a vlhčených ubrousků. Pak už vás žádná cestovní katastrofa nevyvede z míry.

Jak vybrat autosedačku Jak vybrat autosedačku

Při cestování autem se mnoho dětí neobejde bez autosedačky. Patří do ní ty, které váží méně než 36 kg a měří do 150 cm. Mnoho rodičů tak vozí v autosedačce nejen své novorozence, ale také školáky a předškoláky. Jak ale...

happy-sport Neutrácejte za lyžování víc, než je nutné

Jsou lidé, kteří se sklopenýma očima pátrají v podzimním listí na chodníku po dozvucích léta, zatímco jiní upínají zrak k obloze, kdy už udeří mráz a napadne první sníh. Protože sníh přece znamená lyžovačku!

Pěšky nebo na kole s dětmi? Pěšky nebo na kole s dětmi?

Plánujete rodinný výlet se svými dětmi a rozhodujete se, zda vyrazit pěšky nebo na kole? Oba způsoby mají své výhody i nedostatky, na které jsme se rozhodli v tomto článku zaměřit.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka