facebook
Dobré odpoledne, je středa 4.10.2023 a svátek slaví František

Na dovolenou s dětmi? Nejlépe s karavanem za zády


Ilustrační fotografie

 

Současná situace je značně komplikovaná, alespoň pokud jde o cestování. Hodně lidí muselo dát chtě nechtě přednost cestování po vlastech českých a moravských před zámořskými destinacemi. Na druhou stranu to není žádná škoda, objevíte mnohé, co vám dosud zůstávalo skryté. Taková dovolená s dětmi je vlastně ideální. Dlouhé letecké přesuny pro malé děti nejsou zrovna ideální. Pokud si ale pořídíte karavan, výlety a cesty po naší zemi se mohou stát vaší oblíbenou rodinnou zábavou.

 

 

S obytným přívěsem zabavíte potomky

 

Zabavit svoje malé potomky není zrovna snadné. Je potřeba najít pro ně nějaké dobrodružství, které je pohltí, jinak se budou nudit a zlobit. Mnohdy ani zámořská dovolená není tím pravým, co je nadchne. Když se vycachtají v moři a poznají všechny radovánky v hotelu včetně dětského koutku, většinou dospějí k tomu, že už je nic dalšího zajímavého nečeká. Dlouho očekávaná dovolená se tak pro maminky a tatínky může stát očistcem, kdy dnem i nocí přemítají, jakou další zábavu pro potomky ještě přichystat, aby jim pobyt zpříjemnili. Naproti tomu cestování po naší vlasti v obytném přívěsu může mít ten správný náboj a nádech dobrodružství. Děti se skvěle zabaví, poznají a zažijí spoustu nového. Potřebujete k tomu jediné, zapojit si pomocí tažného zařízení, jaké najdete zde na této stránce, obytný přívěs. Potom můžete s rodinou včetně dětí vyrazit na cesty a pořádně si to užít.

 

 

Dostáváte možnost vychutnat si naši vlast

 

Obrovskou výhodou takového způsobu cestování je skutečnost, že se můžete utábořit kdekoliv, kde je povoleno zaparkovat s obytným přívěsem. Třeba u lesa plného hub, na tábořišti u krásného rybníka s perfektním koupáním, v horách jako stvořených k běhání po rozkvetlých loukách a lákajících k túrám nebo třeba na pláži, kdy můžete být jeden tam a druhý zase někde jinde.  Nejste vázáni na žádné ubytovací kapacity. Nemusíte si dělat starosti, kde složíte hlavu, protože máte byt na kolečkách. Jste svobodní a společné dobrodružství utuží vaše vztahy. Můžete objevovat nádherná přírodní koupaliště, hrady a zámky, které dýchají historií, šplhat na rozhledny, ze kterých uvidíte až do daleka k sousedům a spoustu dalších atrakcí. Už vás zlákala taková představa rodinné dovolené? Není nic snazšího než si pořídit karavan. Pokud ho nechcete kupovat, protože máte dojem, že se to nevyplatí, když s ním budete cestovat vlastně jenom v létě, můžete si ho půjčit nebo pronajmout. Bez tažného zařízení to ale nepůjde.

 

 

Prověřte si, co vaše auto potřebuje

 

Možná máte to štěstí, že máte rodinný vůz rovnou vybavený tzv. koulí, jak se u nás lidově říká. Pak není nic snazšího, než karavan připojit a odzkoušet jeho zapojení, tedy prověřit zásuvku na 12 V, zda svítí koncová světla obytného přívěsu. V případě, že ano, je všechno v pořádku a není nic jednoduššího, než sbalit tašky celé rodině a přichystat se na cestu. Ale co dělat, když tažné zařízení nemáte? Ani v takovém případě není třeba rezignovat. Není problém kouli pořídit a namontovat. Jediným úskalím této akce je, že montáž tzv. koule neumožňují všechny tyty vozů. Proto je nejdříve nutné, abyste si prověřili, zda vaše značka, model a typ vozu montáž umožňuje usazení tažného zařízení.

 

 

Montáž zajistí certifikovaný servis

 

Naštěstí naprostá většina vozů s tím nemá nejmenší problém. Dokonce i na některé kuriózní typy aut, jako je třeba tento vůz s přívěsem, koule docela dobře padne. Jak tedy postupovat, když si chcete zařízení připojit? Nejdříve je třeba si vybrat správný typ ke své značce, modelu a typu vozu, protože žádné univerzální tažné zařízení neexistuje. Každý vůz si žádá svoje.  Výrobce či dodavatel vám zároveň se zařízením poskytne i typový list obsahující i veškeré technické informace. Bez něj se neobejdete. Proč? Vysvětlíme vám to v následujících řádcích. Ovšem ani v případě, že už víte, jaký typ potřebuje právě váš vůz, práce vám ještě ani zdaleka nekončí. Musíte si nechat provést montáž zařízení. Samozřejmě ji nemůžete provádět doma, i kdybyste nakrásně měli k dispozici šikovného technika, který by si s ní věděl rady a byl se do ní schopen pustit. Důležité ale je, aby montáž prováděl renomovaný autorizovaný servis, který má k podobným úkonům certifikaci. Velmi důležité ale i to, aby vám servis vystavil o montáži protokol.

 

 

Opatrně a šťastnou cestu

 

Máte-li provedenu odbornou montáž, čeká vás ještě další důležitý krok, a tím se všechno chýlí k závěru. Musíte si připravit jak typový list k zařízení od výrobce, eventuálně dodavatele a zmiňovaný protokol o montáži. S oběma dokumenty potom půjdete na registr vozidel. Tam vám po předložení velkého technického průkazu do něj zapíšou tažné zařízení. Potom máte už všechny úřední záležitosti splněny. Můžete si být jisty, že když vás zastaví policejní hlídka, papírově máte všechno v pořádku. Ovšem nejde o toto. Když budete vyrážet s tažným zařízením na cesty, je třeba mít na paměti jednu věc. Pokud za ním nemáte nic připojeno, je nutné ho mít sklopené, je-li sklopné. Jinak by s tím mohla mít policejní hlídka problém.  Zbývá potom už jenom respektovat pravidla silničního provozu, když s rodinou vyjedete do terénu. Jezdi opatrně, s karavanem nepřekračovat rychlost 80 km v hodině, více si najíždět do zatáček a být obezřetná na silnicích nižších tříd, kde nemusí být vždycky skvělý povrch. Ale to určitě dobře víte, vždyť jde o bezpečnost vás a vaší rodiny, ale nejenom jich, i všech dalších účastníků silničního provozu.

KAWALLO VYCHYTÁVKA PRO VOLNÉ RUCE MÁ JMÉNO : KAWALLO

Cestujete s menšími dětmi ? Chystáte se na delší výlet nebo procházku ? Anebo jenom zařídit pár nezbytností ve městě, ale vaše malé dítko toho ještě tolik neujde a když, tak ne zrovna tempem, které by vám vyhovovalo ?

5 zajímavostí o dětských kočárcích 5 zajímavostí o dětských kočárcích

Kočárek patří bytostně k dětství, stejně jako starostliví rodiče anebo hračky. Přesto existuje mnoho zajímavostí, které jste možná o těchto „vozítkách“ pro miminka nevěděla.

Dítě v autě Dítě v autě

V dnešní době je téměř v každé domácnosti vozidlo, a jakmile se do rodiny narodí dítě, je nutné zajistit jeho bezpečnost při provozu tímto vozidlem. Rodiče by měli dbát na bezpečnost svého dítěte v autě od samého počátku a v žádném...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka