facebook
Dobrý večer, je čtvrtek 24.10.2024 a svátek slaví Beáta

Změny ve sjednávání pracovních poměrů na dobu určitou od 1. srpna 2013


Ilustrační fotografie


S účinností od 1. srpna 2013 vstoupila v účinnost novela zákoníku práce, která přináší zejména změnu do oblasti sjednávání pracovního poměru na dobu určitou. Od 1. ledna 2012 lze uzavírat pracovní poměr na dobu určitou nejvýše na tři roky. A se stejným zaměstnavatelem je možné takový postup opakovat maximálně dvakrát. Celkem tedy může mít zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele postupně tři pracovní poměry na dobu určitou, přičemž každý z nich až na dubu tří let. Jestliže pak od posledního pracovního poměru uplynou tři roky, lze tento postup opět opakovat.

Předmětnou novelou zákoníku práce se do právní úpravy sjednávání pracovních poměrů na dobu určitou vrací jedna z výjimek, a to s níže uvedeným upřesněním. Od 1. srpna 2013 tak mají zaměstnavatelé opět možnost uzavírat pracovní poměry na dobu určitou i bez shora uvedených omezení. Jedná se o případy, kdy jsou dány u zaměstnavatele tzv. vážné provozní důvody anebo důvody, které vyplývají ze zvláštní povahy práce. Zároveň musí být splněna podmínka spočívající v tom, že na zaměstnavateli nelze spravedlivě požadovat, aby se zaměstnancem uzavřel pracovní poměr na dobu neurčitou.

Tato výjimka je možná na podkladě písemné dohody s odborovou organizací a při splnění přiměřenosti tohoto jiného postupu ve vztahu k vážným důvodům zaměstnavatele. Podle novely účinné od 1. srpna 2013 je nezbytné, aby dohoda uzavřená mezi odborovou organizací a zaměstnavatelem obsahovala tyto body:

a) konkrétní vymezení důvodů odlišného postupu,
b) pravidla jiného postupu zaměstnavatele při sjednávání a opakování pracovního poměru na dobu určitou,
c) vymezení okruhu zaměstnanců, kterých se tento odlišný postup dotkne,
d) doba platnosti dohody.

Jestliže u zaměstnavatele nefunguje odborová organizace, může zaměstnavatel aplikovat zákonnou výjimku při sjednávání pracovních poměrů na dobu určitou, a to na podkladě přijetí vnitřního předpisu. Tato interní směrnice pak musí obsahovat veškeré náležitosti, které jsou předepsané pro dohodu s odborovou organizací.





Odpovědnost zaměstnavatele za odcizenou peněženku zaměstnance Odpovědnost zaměstnavatele za odcizenou peněženku zaměstnance

Mezi veřejností převládají různé názory na to, za jaké věci a v jaké hodnotě, které si zaměstnanec na pracoviště přinese a odloží, nese zaměstnavatel odpovědnost. Typickou situací může být odcizená peněženka zaměstnance.

Výpověď z pracovního poměru pro neuspokojivé pracovní výsledky Výpověď z pracovního poměru pro neuspokojivé pracovní výsledky

Zaměstnavatel, na rozdíl od zaměstnance, je v otázce výpovědi z pracovního poměru striktně vázán zákoníkem práce, a to zejména v souvislosti s důvodem, pro který má v úmyslu rozvázat s daným zaměstnancem pracovní poměr.

Vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání a výkon tzv. nekolidujícího zaměstnání Vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání a výkon tzv. nekolidujícího zaměstnání

Do evidence uchazečů o zaměstnání se zařadí fyzická osoba na základě její písemné žádosti. Je-li návrh podán ve lhůtě tří dnů ode dne skončení pracovního poměru, bude uchazeč evidován již od prvního dne po skončení pracovního poměru.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka