facebook
Dobré dopoledne, je středa 23.10.2024 a svátek slaví Nina

Indispoziční volno pro zaměstnance


Ilustrační fotografie


Indispoziční volno pro zaměstnance je druh pracovního volna, které není upraveno žádným pracovněprávním předpisem. Jedná se o jakýsi benefit, který je poskytován zaměstnancům ze strany zaměstnavatele. Tato výhoda spočívá v tom, že zaměstnanec může ve stanoveném rozsahu čerpat pracovní volno nad rámec minimálních práv, která mu zajišťuje zákoník práce a nařízení vlády, kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.

Konkrétní podmínky čerpání indispozičního volna pro zaměstnance určuje zaměstnavatel ve vnitřním předpisu nebo po dohodě se zástupci zaměstnanců v kolektivní smlouvě. Zaměstnavatel tak určuje rozsah pracovního volna, případnou finanční kompenzaci, způsob oznámení, důvody čerpání apod. Nejčastěji se tato forma pracovního volna využívá pro účely řešení krátkodobých zdravotních problémů (indispozice), aby tak zaměstnanec nemusel čerpat dovolenou nebo pracovní neschopnost, u které nemá první tři dny vůbec placeny.

Vzhledem k tomu, že je indispoziční volno pro zaměstnance chápáno jako výhoda, poskytuje zaměstnavatel ve většině případů toto pracovní volno s náhradou mzdy. Konkrétní rozsah tohoto práva záleží na zaměstnavateli, případně dohodě s odborovou organizací. Zpravidla se lze setkat s řádově několika dny, které lze čerpat během kalendářního čtvrtletí nebo roku. Zaměstnavatel je, při poskytování tohoto indispozičního volna pro zaměstnance, vázán jednou ze základních zásad zákoníku práce – zásadou rovného zacházení a zákazu diskriminace.





Odpovědnost zaměstnavatele za odcizenou peněženku zaměstnance Odpovědnost zaměstnavatele za odcizenou peněženku zaměstnance

Mezi veřejností převládají různé názory na to, za jaké věci a v jaké hodnotě, které si zaměstnanec na pracoviště přinese a odloží, nese zaměstnavatel odpovědnost. Typickou situací může být odcizená peněženka zaměstnance.

Výpověď z pracovního poměru pro neuspokojivé pracovní výsledky Výpověď z pracovního poměru pro neuspokojivé pracovní výsledky

Zaměstnavatel, na rozdíl od zaměstnance, je v otázce výpovědi z pracovního poměru striktně vázán zákoníkem práce, a to zejména v souvislosti s důvodem, pro který má v úmyslu rozvázat s daným zaměstnancem pracovní poměr.

Vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání a výkon tzv. nekolidujícího zaměstnání Vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání a výkon tzv. nekolidujícího zaměstnání

Do evidence uchazečů o zaměstnání se zařadí fyzická osoba na základě její písemné žádosti. Je-li návrh podán ve lhůtě tří dnů ode dne skončení pracovního poměru, bude uchazeč evidován již od prvního dne po skončení pracovního poměru.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka