facebook
Dobrý večer, je čtvrtek 24.10.2024 a svátek slaví Beáta

Ublinkávání – kdy je ještě normální a kdy už ne?


Ilustrační fotografie


U miminek je zcela běžné, že jim mateřské mléko občas „nesedne“ a jeho obsah vyzvrací. Většinou se nejedná o nic neobvyklého ani nebezpečného, avšak do té doby, kdy se blinkání stává silnějším a častějším.


Které děti tím trpí?

Zvracením neboli refluxem trpí děti, které ještě nemají plně vyvinutou nervovou soustavu a svalovou část v oblasti žaludku, která drží obsah potravy tak, aby se nedostala ústním otvorem zpět ven. Tento jev, jinak zvaný gastroezofageální reflux většinou během pár měsíců sám odezní. Například u 6ti měsíčního miminka se ublinkávání objevuje spíše výjimečně.  Pokud však nepřestává ani po půl roce, je třeba vyhledat lékaře.


Příčiny refluxu

Mezi nejčastější příčiny refluxu patří například rýma nebo kašel, kdy je dýchací soustava zanesena hleny. V tomto ohledu je třeba hleny nejprve odsát a poté díte nakrmit. Dalším důvodem může být spolknutí vzduchu při kojení, které také souvisí se špatnou technikou kojení (výsledkem je plynatost žaludku). „Ublinkávání“ také způsobuje ležení na vodorovné podložce během kojení. Často ho také ovlivňují krátké intervaly mezi kojením (míchání starého mléka s čerstvým v žaludku).


Kdy už zvracení není v normě

Zpozornět je třeba v případě zvracení u nedonošených dětí, u kterých může dojít k vzdechnutí obsahu žaludku, který se vrací zpátky do jícnu. Vezměte v úvahu také způsob zvracení a přibývání na váze. Pokud dítě začne zvracet obloukovitě (nikoliv „ublinkávat“) a nebude přibývat na váze, může se jednat o tzv. ztluštění svaloviny dvanácterníku a je třeba navštívit lékaře. Může také jít o intoleranci na nějakou potravinu, nejčastěji na laktózu, kdy je třeba přejít na speciálně upravené příkrmy.


Jak reflux zmírnit

Pokud se zvracení vašeho miminka nevychyluje normálu a chcete mu jen trochu ulevit, zaměřte se především na správnou techniku kojení. Hlavičku dítěte vždy pokládejte výš, než bříško a nepodpírejte ji polštářem, ale něčím pevnějším, například matrací. S dítětem také bezprostředně po jídle příliš nedovádějte. Nechávejte ho také po každém kojení alespoň 3 krát odříhnout a nekrmte ho v intervalech kratších než 2 hodiny.





Vyrážka kojenců Vyrážka kojenců

Vyrážka se u malých dětí - kojenců, novorozenců a batolat - objevuje často. V prvních letech života je jejich kůže velmi citlivá a i organismus je náchylnější k různým onemocněním. Pojďte se s námi podívat, jaké dětské nemoci...

RDS – syndrom dechové tísně RDS – syndrom dechové tísně

RDS je zkratkou z anglického Respiratory Distress Syndrome, což znamená česky syndrom dechové tísně. Způsobuje ho nezralost plic při předčasných porodech. Projevuje se ihned po narození nezralého novorozence jako rychle...

Kryptorchismus – vada v sestupu varlat Kryptorchismus – vada v sestupu varlat

Kryptorchismus je jednou z nejčastější vrozených vad mužského pohlavního systému. V obvyklém případě sestup varlat začíná již ve 26. týdnu vývoje (tedy zhruba v polovině 7. měsíce). Výskyt této vady se udává zhruba u 30% nedonošených ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka