facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 24.9.2020 a svátek slaví Zlata

Když dítě nechce jíst


Ilustrační fotografie

Krmení miminka nemusí být vždy radostné. Maminka se totiž může dostat do situace, že její novorozenec bude potravu odmítat. Může se jednat o mateřské mléko nebo příkrmy. V prvním případě je situace horší, v druhém mnohdy stačí jen posečkat pár týdnů až měsíců, příkrmy mu časem určitě samy zachutnají. Jaké jsou tedy nejčastější příčiny nechutenství u malých dětí?

Obvyklé příčiny nechutenství

Dítě často nejí, když je nemocné. Nemoc i u dospělých lidí může způsobit takové nechutenství. Může to být způsobeno nejen samotnou chorobou, ale také podávanými léky. Pokud máte podezření na nějaké onemocnění, určitě se obraťte na svého lékaře.

Na nechutenství se dále mohou podílet špatné stravovací návyky. Například dítko chvilku neposedí u stolu, neustále pobíhá a uždibuje celý den. Nepravidelnou stravu můžete zkrotit tak, že mu nic během dne nenabídnete a krmíte pouze v určité hodiny. Můžete ho motivovat i určitými odměnami nebo naopak vyhubováním, když vás nebude chtít poslouchat.

Pokud dítěti jídlo nechutná, problém může být i v jeho složení. Například když ho krmíte sladkostmi, jen těžko do něj při snídani dostanete ovoce nebo zeleninu, která je přirozeně méně sladká. Obrňte se trpělivostí a stravovací návyky učte dodržovat všechny členy své domácnosti. Pokud například babička nebude dbát na řád u jídla, do budoucna se pravděpodobně nic nezmění.

Velikost porcí

Možná máte jen špatný odhad, kolik toho vaše miminko sní. Pokud vám neustále zbývá v misce příkrm, zkuste podávat menší porce. Jestliže bude mít miminko hlad, můžete mu samozřejmě dopřát i jednu až dvě porce navíc - například druhou večeři, dvě odpolední svačinky apod.

Čemu se při krmení vyvarovat

Je několik kroků, kterým byste se při krmení své ratolesti určitě měli vyhnout. Například dítě nenuťte sníst vše, co má na talíři. Nenabízejte mu žádné úplatky nebo odměny, když to všechno sní. Zapomeňte také na bonbony nebo sušenky, které mnoho dětí mlsá během celého dne. Beztak vyvolají po čase spíše vlčí hlad, než aby zasytily. Vyvarujte se také různým přednáškám o zdraví a nemoci - své dítě tak totiž budete jen zbytečně stresovat.

Výživa pro batolata Výživa pro batolata

Každé batole potřebuje pro svůj růst a vývin dostatek živin a co nejpestřejší stravu. Jelikož je mezi 1-3 rokem ve fázi velmi důležitého vývinu, každou maminku zajímá, jaká strava a potraviny jsou pro jejího cvrčka nejlepší.

Ideální ovoce pro kojence Ideální ovoce pro kojence

Každá maminka se jistě těší, až do stravy svého novorozence začne zavádět příkrmy. Není to sice hned teď, ale i vy se jistě dočkáte. Příkrmy mají nejčastěji podobu obilných kaší, později...

Pitný režim kojenců Pitný režim kojenců

Mnoho maminek si klade otázku, jak by měl vypadat pitný režim jejich miminka. Často se jedná o prvorodičky, které ještě nemají potřebné zkušenosti. Rádi vám poradíme, na co se zaměřit...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka