facebook
Dobré dopoledne, je pátek 19.7.2019 a svátek slaví Čeněk

Kojení po císařském řezu


Ilustrační fotografie


Císařský řez jako způsob porodu představuje pro tělo matky náročnější rekonvalescenci než v případě přirozeného porodu. Zároveň sebou nese i případné ztížení kojení ve svém počátku. Příčina přitom nespočívá v samotném průběhu porodu, ale v tom, že dítě zpravidla není bezprostředně po narození u své matky, kde by se již mohlo snažit o první kontakt zejména pak první přisátí. Ačkoli by se to mohlo zdát jako banalita, opak je pravdou. Brzký fyzický kontakt miminka s matkou je pro účely správného kojení velmi zásadní.

Následně se mohou připojit i pooperační komplikace, které rovněž mohou kojení oddálit. Stejně tak i samotný psychický stav matky, která může pociťovat jakési svoje pochybení, že nedokázala přivést své miminko na svět přirozeně. Jestliže takový stav ženu přepadne, je nutné začít s tím okamžitě pracovat, aby co nejdříve navázala zdravý vztah se svým miminkem.  Je nutné si uvědomit, že miminko bylo dlouhých devět měsíců v bříšku a potřebuje fyzický kontakt se svou matkou, aby si lépe zvyklo na vnější svět. Není-li možné, aby dítě cítilo matku bezprostředně po porodu, doporučuje se, aby tuto pečující funkci nahradila jiná osoba, ideálně tatínek miminka. Aby si dítě po porodu vzal a choval jej ideálně ve formě bondingu (tzn. tělo na tělo).  

V souvislosti s císařským řezem, což je vlastně druh operace, mohou být novopečené mamince podávány i nějaké léky, přičemž lékaři se jistě budou snažit volit takové druhy, které nijak nebudou na překážku kojení. Matka by se tak měla snažit začít kojit, co možná nejdříve. Přitom je ideální, když se miminko pouze položí na tělo matky a samo si najde cestu k prsu. Po prodělaném císařském řezu to však může být stiženo, a tak se dítě rovnou k prsu nasměruje. V případě, že miminko odmítá kojení, často z důvodu únavy nebo podrážděnosti, je nutné jej uklidnit, komunikovat s ním a udržovat tělesný kontakt.

Osobní kontakt dítěte s matkou pro podporu správného kojení nic nenahradí. Proto se v současné době tolik apeluje na to, aby porodnice umožňovaly rodičkám brzký kontakt s miminkem co nejdříve po porodu. To má samozřejmě pozitivní vliv nejen na kojení, ale i na dobrý zdravotní a psychický vývoj miminka. V případě císařského řezu může být sice cesta ke kojení delší, ale neznamená to, že by žena nemohla své dítě kojit vůbec. Lze však doporučit, aby se o kojení snažila co nejdříve a problémy řešila se sestrami v porodnici případně s laktační poradkyní.

Domperidon pro zvýšení tvorby mléka, ano či ne? Domperidon pro zvýšení tvorby mléka, ano či ne?

Potíže s nedostatečnou tvorbou mléka nejsou nic výjimečného a při dnešním trendu, kdy se preferuje kojení před umělou výživou, kterou se tyto problémy řešily dříve, tak málo mléka řeší relativně více maminek.

Zlozvyky při kojení Zlozvyky při kojení

Kojení je nepostradatelným prvkem ve vývoji miminka. Zajišťuje mu nejen dostatečnou a vyváženou výživu, ale napomáhá i jeho psychickému vývoji. Kojení má za následek vytvoření intenzivního vztahu mezi matkou a miminkem.

Mýty o kojení - 2. díl Mýty o kojení - 2. díl

V rámci kojení panují obavy, že pokud se kojí často, dojde k promíchání předchozího mléka s novým mlékem a miminko má pak problémy s trávením. Tato obava však není na místě, protože v žaludku miminka mléko dlouho...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka