facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 7.12.2023 a svátek slaví Ambrož

Pozor na dětské kazy


Ilustrační fotografie


O dětské zoubky je potřeba řádně pečovat již od samého počátku. V případě prvních, tzv. mléčných zubů by se rodiče neměly uchlácholit tím, že nakonec stejně vypadnou a na jejich místě vyrostou zuby nové. První zoubky se u dětí začínají objevovat kolem šestého měsíce, a to zpravidla spodní řezáky. Postupně se pak prořezávají i ostatní.

I o tyto první zoubky je nutné náležitě pečovat. Zubní lékaři doporučují, aby rodiče vzali svá dítka do jejich ordinace právě v době, kdy se u nich objeví první zoubek. Nejdéle by tomu mělo být v době jednoho roku věku dítěte. Rodiče se tak naučí, jak se o dětské zoubky správně starat a dítě se postupně seznamuje s prostředním zubní ordinace.

Dětským kazům je nezbytné předcházet na několika úrovních. Důležité je dodržovat správné stravovací návyky a vyhýbat se cukrům. Dětem se často podávají slazené nápoje, a to i na noc, což zubní sklovině vůbec neprospívá. Jestliže bude dítě naopak naučené pít nápoje neslazené, pak nebude vyžadovat opak. Cukry obecně nejsou doporučovány v dětské stravě alespoň do tří let.

Často se lze setkat s nešvarem u rodičů malých dětí, který se projevuje olizováním dětských dudlíků či lžiček a jejich následné vrácení do dětské pusinky. Rodiče pravděpodobně vycházejí z toho, že tímto způsobem dudlík dítěti očistí. Opak je však pravdou. Mikroorganismy, které se vyskytují v ústech rodičů, neprospívají dětským zoubkům a mohou způsobit právě tvorbu zubního kazu.

V době, kdy se dítěti prořezají první zoubky, je dobré o jejich hygienu pečovat pomocí tzv. prsťáčku, který si rodiče navlečou na prst a zoubky jím očistí. Postupně lze zapojovat i dětský kartáček, se kterým se dítě pomalu naučí pracovat. Nejprve jej sice spíše okusuje, ale tím si i masíruje dásně, což prospívá prořezávání dalších zoubků.

O první zoubky je nutné pečovat i v případě, že je miminko plně kojeno. Cukry jsou totiž součástí i mateřského mléka. Proto se doporučuje zoubky otírat i v tomto případě. Někteří zubní lékaři dokonce doporučují vytírat dětskou pusinku od mateřského mléka i po večerním kojení. Během noci je totiž utlumena tvorba slin, které by se o zbytky mléka postaraly.

Jak uspořádat dětskou oslavu II. Jak uspořádat dětskou oslavu II.

V první části na téma „Jak uspořádat dětskou oslavu“ jsme si řekli, jak upravit a ozdobit prostor oslavy, jak dlouho má party trvat a jak uspořádat program. V tomto díle si řekneme něco o výběru...

Jak uspořádat dětskou oslavu I. Jak uspořádat dětskou oslavu I.

Pořádáte poprvé dětskou oslavu a obáváte se, jak to dopadne? Dětská party může být zábava jak pro dospělé, tak pro děti, stačí jen vědět, jak na to a co si na ni připravit. Jak to zorganizovat...

Dítě introvert Dítě introvert

Introverze je základní osobnostní rys. Je-li člověk introvert, znamená to, že je pro něj typické určité uzavření do sebe sama. Tito lidé mají svůj svět a nemají příliš potřebu navazovat sociální kontakty.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka