facebook
Dobré ráno, je neděle 24.1.2021 a svátek slaví Miloš

Pozor na dětské kazy


Ilustrační fotografie


O dětské zoubky je potřeba řádně pečovat již od samého počátku. V případě prvních, tzv. mléčných zubů by se rodiče neměly uchlácholit tím, že nakonec stejně vypadnou a na jejich místě vyrostou zuby nové. První zoubky se u dětí začínají objevovat kolem šestého měsíce, a to zpravidla spodní řezáky. Postupně se pak prořezávají i ostatní.

I o tyto první zoubky je nutné náležitě pečovat. Zubní lékaři doporučují, aby rodiče vzali svá dítka do jejich ordinace právě v době, kdy se u nich objeví první zoubek. Nejdéle by tomu mělo být v době jednoho roku věku dítěte. Rodiče se tak naučí, jak se o dětské zoubky správně starat a dítě se postupně seznamuje s prostředním zubní ordinace.

Dětským kazům je nezbytné předcházet na několika úrovních. Důležité je dodržovat správné stravovací návyky a vyhýbat se cukrům. Dětem se často podávají slazené nápoje, a to i na noc, což zubní sklovině vůbec neprospívá. Jestliže bude dítě naopak naučené pít nápoje neslazené, pak nebude vyžadovat opak. Cukry obecně nejsou doporučovány v dětské stravě alespoň do tří let.

Často se lze setkat s nešvarem u rodičů malých dětí, který se projevuje olizováním dětských dudlíků či lžiček a jejich následné vrácení do dětské pusinky. Rodiče pravděpodobně vycházejí z toho, že tímto způsobem dudlík dítěti očistí. Opak je však pravdou. Mikroorganismy, které se vyskytují v ústech rodičů, neprospívají dětským zoubkům a mohou způsobit právě tvorbu zubního kazu.

V době, kdy se dítěti prořezají první zoubky, je dobré o jejich hygienu pečovat pomocí tzv. prsťáčku, který si rodiče navlečou na prst a zoubky jím očistí. Postupně lze zapojovat i dětský kartáček, se kterým se dítě pomalu naučí pracovat. Nejprve jej sice spíše okusuje, ale tím si i masíruje dásně, což prospívá prořezávání dalších zoubků.

O první zoubky je nutné pečovat i v případě, že je miminko plně kojeno. Cukry jsou totiž součástí i mateřského mléka. Proto se doporučuje zoubky otírat i v tomto případě. Někteří zubní lékaři dokonce doporučují vytírat dětskou pusinku od mateřského mléka i po večerním kojení. Během noci je totiž utlumena tvorba slin, které by se o zbytky mléka postaraly.

Máte doma nebezpečné hračky? Poradíme vám, jak je rozpoznat Máte doma nebezpečné hračky? Poradíme vám, jak je rozpoznat

I přes přísné normy zavedené Evropskou unií nacházejí kontrolní orgány na trhu hračky, které jsou nebezpečné. Je tedy na každém z nás, aby byl ve výběru hračky pro dítě obezřetný.

Parfémy pro děti Parfémy pro děti

Možná vám to přijde divné, možná až nevhodné, ale parfémy pro batolata a děti obecně skutečně existují. Voní se dospělé ženy i muži, proč by tedy nemohly děti? Vždyť již mladé dámy pokukují po...

Sebeúcta – jak ji v dítěti vypěstovat Sebeúcta – jak ji v dítěti vypěstovat

To, že je zdravé sebevědomí pro život velmi důležité si každým dnem uvědomujeme víc a víc. Většina dospělých lidí však má sebevědomí velmi nízké a překáží jim nejen v práci, ale i v soukromém životě.  Sebevědomí se...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka