facebook
Příjemnou noc, je středa 22.5.2019 a svátek slaví Emil

Adopce dítěte – co vše musíte zařídit?


Ilustrační fotografie


Pokud jste se dozvěděla neradostnou zprávu o tom, že s partnerem nemůžete mít miminko a velmi po něm toužíte, nabízí se vám možnost adopce. Toto rozhodnutí patří k těm nejzávažnějším v životě a proto je nutné se na něj náležitě připravit a vše důkladně zvážit. Co vás na cestě k adopci čeká a co všechno je třeba promyslet?


První kroky vedou na úřad

Pokud jste se již pro adopci napevno rozhodli, první institut, kam musíte zamířit, je sociální odbor úřadu obce s rozšířenou působností, v místě vašeho trvalého bydliště. Zde s vámi sociální pracovnice projde nutné byrokratické kroky, jako je vyplňování formulářů a různých dotazníků. Nutné bude také doložit vaší finanční situaci, tedy potvrzení o vašich  příjmech nebo daňové přiznání. Dále je nutné doložit potvrzení o vašem zdravotním stavu, opis z rejstříku trestů, doklad o státním občanství a kopii oddacího listu. Nutné je také předložit váš strukturovaný životopis a několik vašich fotografií.


Jaké dítě vlastně chceme?

Těžším úkolem pro oba partnery je stanovit si, o jaké dítě máte přesně zájem. Kromě pohlaví a věku musíte zodpovědět, zda byste byli ochotní přijmout dítě jiného etnika či se zdravotním handicapem. O  to složitější je poté vybírat podle toho, zda vás zajímá i intelektuální předpoklad dítěte – tedy vzdělání biologických rodičů. Dle přísnosti vašich požadavků se také odvíjí čekací doba na dítě. Většina adoptivních rodičů si totiž přeje dítě bílé rasy, staré do 1 roku. Ti, kteří nemají přesně stanovené požadavky proto mohou získat dítě o něco dříve. Připravte se však na to, že po vyřízení všech nezbytných formalit a schválení možného adoptivního rodičkovství můžete čekat od několika měsíců až do 5ti let.


Psychotesty

Po tom, co vyplníte nespočet formulářů a dotazníků se za vámi za pár dní dostaví sociální pracovnice, která o vás sepíše posudek – jak bydlíte, zda máte dostatek prostoru pro dalšího člena, apod. Poté se všechny materiály předají na krajský úřad v Praze, se kterým budete poté namísto sociálního odboru jednat vy. Další neoddělitelnou součástí adopce je psychotest obou budoucích rodičů. Skládají se celkem ze dvou částí – písemná a ústní. Na test je třeba se dobře psychicky připravit a obrnit se trpělivostí, protože otázky jsou velmi podrobné a mohou trvat až několik hodin. Zjišťují se zde povahové rysy obou rodičů, charakter, předpoklady k výchově dítěte, motivace a stabilita vašeho soužití.

Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne? Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne?

Dříve se malým holčičkám propichovala ouška již v porodnici a maminky si své malé princezny odvážely s pečlivě vybranými náušnicemi, možná si ještě pamatujete typické zlaté trojlístky s barevným kamínkem uprostřed.

Adopce dítěte – 2. část Adopce dítěte – 2. část

V první části o adopci jsme rozebrali základní kroky, které vás zavedou za vašim vysněným dítětem. Nyní si povíme, co následuje po psychotestech a na co je dobré se ještě připravit.

Dětské botičky jsou důležité Dětské botičky jsou důležité

V nabídce dětských botiček je pro všechny budoucí i současné maminky připraven velký výběr. Pořídíte boty na léto i na zimu. Především u dětských bot je potřeba dbát na jejich kvalitu a raději si tedy i připlatit, než koupit...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka