facebook
Dobrý podvečer, je úterý 28.1.2020 a svátek slaví Zdislava

Adopce dítěte – 2. část


Ilustrační fotografie


V první části o adopci jsme rozebrali základní kroky, které vás zavedou za vašim vysněným dítětem. Nyní si povíme, co následuje po psychotestech a na co je dobré se ještě připravit.


Kurz přijetí

Po již zmíněných psychotestech vaše cesta za dítětem ještě zdaleka nekončí. Je třeba projít tzv. přípravou přijetí dítěte do rodiny, která probíhá formou kurzů. Zde budete ve společnosti dalších budoucích adoptivních rodičů a opět s vámi bude pracovat psycholog. Tento kurz je potřebný především proto, abyste si ujasnili, jaké dítě přesně chcete. Připravte se na to, že budete odpovídat na stále hlubší, upřímnější a jasnější otázky. Teprve po tomto procesu se rozhodne, zda budete zařazeni do databáze čekajících adoptivních rodičů.


Nastává čekací doba

Pokud jste byli úspěšně zařazeni do databáze čekajících adoptivních rodičů, zbývá už jen čekat. Připravte se na to, že to může trvat nejen měsíce, ale i celé roky. Pokud jste byli v testech neúspěšní a nebyli jste vybráni, nezoufejte. Do 15ti dní od verdiktu máte možnost podat odvolání na krajský úřad, které si poté převezme Ministerstvo práce a sociálních věcí.


Dítě se našlo

Pokud se najde dítě, které byste podle svých požadavků mohli adoptovat, úřady vás neprodleně kontaktují – nejčastěji telefonicky. Nejdříve dostanete podrobnou dokumentaci dítěte, kterou budete mít možnost v klidu prostudovat. Pokud se vám budou informace o dítěti líbit, půjdete za ním do kojeneckého ústavu nebo dětského domova na první návštěvu . Pokud si s dítětem „sednete“, budete si ho moci po několika návštěvách vzít na víkend domů. Dalším krokem, který povede k osvojení dítěte, je povinná 3 měsíční předadopční péče. Dítě si vezmete na 3 měsíce domů, jako by již bylo vaše a budete se o něj na své vlastní náklady starat.


Konečná fáze – adopce

Pokud soud rozhodne ve váš prospěch a dítě vám svěří do péče, máte vyhráno. Dítě automaticky obdrží stejné postavení, které by mělo vaše biologické dítě a převezme také vaše příjmení.  Z vaší strany zároveň vzniká vyživovací povinnost a zaniká příbuznost s jeho biologickými rodiči. Změnit se dá i křestní jméno, ale vždy závisí na věku dítěte – nesmí ho to nijak poznamenat.

Jak vypravit dítě na tábor Jak vypravit dítě na tábor

První tábor je pro dítě něco nového a vzrušujícího, ale zároveň cítí obavy, zda se mu tam nebude stýskat či zda všechno sám bez rodičů zvládne. Více než děti jsou však vystrašené samotné maminky...

Sluneční brýle pro děti Sluneční brýle pro děti

Oči jsou obecně citlivým lidským orgánem, který vyžaduje ochranu před sluncem. Tím spíše je nutné chránit i dětský zrak. Je nežádoucí, aby byly děti vystaveny slunečním paprskům, aniž

Příměstský tábor Příměstský tábor

Doba letních prázdnin představuje pro rodiče úkol ve znamení plánu volného času svých dětí. Rodiče bohužel nemají tolik dovolené, aby mohli trávit celé prázdniny se svými dětmi, a proto se snaží...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka