facebook
Dobré odpoledne, je neděle 23.3.2025 a svátek slaví Ivona

Adopce dítěte – 2. část


Ilustrační fotografie


V první části o adopci jsme rozebrali základní kroky, které vás zavedou za vašim vysněným dítětem. Nyní si povíme, co následuje po psychotestech a na co je dobré se ještě připravit.


Kurz přijetí

Po již zmíněných psychotestech vaše cesta za dítětem ještě zdaleka nekončí. Je třeba projít tzv. přípravou přijetí dítěte do rodiny, která probíhá formou kurzů. Zde budete ve společnosti dalších budoucích adoptivních rodičů a opět s vámi bude pracovat psycholog. Tento kurz je potřebný především proto, abyste si ujasnili, jaké dítě přesně chcete. Připravte se na to, že budete odpovídat na stále hlubší, upřímnější a jasnější otázky. Teprve po tomto procesu se rozhodne, zda budete zařazeni do databáze čekajících adoptivních rodičů.


Nastává čekací doba

Pokud jste byli úspěšně zařazeni do databáze čekajících adoptivních rodičů, zbývá už jen čekat. Připravte se na to, že to může trvat nejen měsíce, ale i celé roky. Pokud jste byli v testech neúspěšní a nebyli jste vybráni, nezoufejte. Do 15ti dní od verdiktu máte možnost podat odvolání na krajský úřad, které si poté převezme Ministerstvo práce a sociálních věcí.


Dítě se našlo

Pokud se najde dítě, které byste podle svých požadavků mohli adoptovat, úřady vás neprodleně kontaktují – nejčastěji telefonicky. Nejdříve dostanete podrobnou dokumentaci dítěte, kterou budete mít možnost v klidu prostudovat. Pokud se vám budou informace o dítěti líbit, půjdete za ním do kojeneckého ústavu nebo dětského domova na první návštěvu . Pokud si s dítětem „sednete“, budete si ho moci po několika návštěvách vzít na víkend domů. Dalším krokem, který povede k osvojení dítěte, je povinná 3 měsíční předadopční péče. Dítě si vezmete na 3 měsíce domů, jako by již bylo vaše a budete se o něj na své vlastní náklady starat.


Konečná fáze – adopce

Pokud soud rozhodne ve váš prospěch a dítě vám svěří do péče, máte vyhráno. Dítě automaticky obdrží stejné postavení, které by mělo vaše biologické dítě a převezme také vaše příjmení.  Z vaší strany zároveň vzniká vyživovací povinnost a zaniká příbuznost s jeho biologickými rodiči. Změnit se dá i křestní jméno, ale vždy závisí na věku dítěte – nesmí ho to nijak poznamenat.





Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje? Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje?

Zda je čas dítěti říct, že Ježíšek není, je dilema, které trápí nejednoho rodiče malého dítěte. Často tápeme nad tím, kdy je ten správný věk a čas pro sdělení této celkem zásadní informace, která velmi zasáhne do fantazie dítěte.

Propichování oušek Propichování oušek

Propichování oušek je už dlouhou dobu módní záležitostí malých holčiček. Spousta z nás má však obavy, že propíchnutím boltců může nějak narušit funkci určitých orgánů, protože každý zásah do těla  muže nést své následky.

Výchova dvojčat 2.část Výchova dvojčat 2.část

V první části jsme uvedli téma „Výchova dvojčat“ a řekli jsme si, jak vlastně tato „stvoření“ fungují a jak k nim jako správný rodič přistupovat. Nyní se budeme zabývat tím, zda je dobré od sebe...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka