facebook
Dobré dopoledne, je středa 23.10.2024 a svátek slaví Nina

Listerióza


Ilustrační fotografie


Listerióza je infekční onemocnění, které řadíme mezi tzv. alimentární choroby. Tyto choroby se do organismu dostávají skrze kontaminovanou potravu. Listerióza je způsobena bakterií Listeria monocytogenes, která se za normálních okolností nachází v půdě, rostlinách, vodě nebo v trávicím traktu zvířat. Člověk může být tímto onemocněním nakažen nebo se stát bacilonosičem.

Nutno podotknout, že u lidí se vyskytuje spíše ojediněle, ale v jistých případech může dojít i k epidemii. Nejohroženějšími jedinci jsou plod, novorozenec, onkologičtí pacienti a lidé se sníženou imunitou. Jak již bylo poznamenáno výše, listerie často kontaminují potravu a mezi rizikové patří zejména: nepasterizované mléko, saláty, uzeniny, zrající sýry, nemytá zelenina, nedostatečně tepelně zpracované pokrmy apod. Obecně jsou rizikovější potraviny, které se před vlastní konzumací tepelně neupravují a také potraviny, které jsou po dlouhou dobu skladovány v chladničce.

U novorozence může listerióza probíhat ve dvou základních formách. Rozvíjí se onemocnění s rychlým nebo s pomalým nástupem. Nemoc s časným nástupem je často získaná ještě v období před narozením (skrze placentu), zatímco nemoc s pozdním nástupem je získaná při narození nebo v krátké době po narození. První typ je velice nebezpečný, jelikož při něm se vytváří mikroabscesy (malé ohraničené záněty) a granulomatózní záněty v mnohých orgánech plodu, což často vede k potratu.

Listerióza u dospělých způsobuje různá onemocnění. Mezi ně patří např. zánět spojivek, kožní infekce nebo i zánět měkkých plen mozkových (meningitida). Je zapotřebí zdůraznit, že toto onemocnění je závažné hlavně u osob se sníženou imunitou. Uvažuje se dokonce i nad tím, že listerióza může přispívat k rozvoji Crohnovy choroby, ale tato úvaha ještě nebyla potvrzena.

Léčba tohoto onemocnění spočívá v podání vhodných antibiotik.





Achondroplazie Achondroplazie

Achondroplazie je popisována jako tzv. disproporcionální trpaslictví s krátkými končetinami. Tato choroba patří mezi nejčastější kostní dysplázie (porucha vývoje a růstu kosti).

Scheuermannova choroba Scheuermannova choroba

Scheuermannova choroba, někdy nazývaná juvenilní kyfóza (kyfóza znamená zahnutí páteře směrem dozadu, v tomto případě nadměrné), je strukturální vadou páteře. Příčina této choroby není...

Spalničky morbilli Spalničky (morbilli)

Spalničky začínají tzv. prodromálním stádiem, kdy se objevuje soubor nespecifických příznaků, které předpovídají příchod nemoci. V tomto stádiu nemocného trápí horečka, kašel, rýma, tzv. nehnisavý zánět spojivek a výskyt tzv. Koplikových...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka