facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 15.7.2024 a svátek slaví Luboš

Listerióza


Ilustrační fotografie


Listerióza je infekční onemocnění, které řadíme mezi tzv. alimentární choroby. Tyto choroby se do organismu dostávají skrze kontaminovanou potravu. Listerióza je způsobena bakterií Listeria monocytogenes, která se za normálních okolností nachází v půdě, rostlinách, vodě nebo v trávicím traktu zvířat. Člověk může být tímto onemocněním nakažen nebo se stát bacilonosičem.

Nutno podotknout, že u lidí se vyskytuje spíše ojediněle, ale v jistých případech může dojít i k epidemii. Nejohroženějšími jedinci jsou plod, novorozenec, onkologičtí pacienti a lidé se sníženou imunitou. Jak již bylo poznamenáno výše, listerie často kontaminují potravu a mezi rizikové patří zejména: nepasterizované mléko, saláty, uzeniny, zrající sýry, nemytá zelenina, nedostatečně tepelně zpracované pokrmy apod. Obecně jsou rizikovější potraviny, které se před vlastní konzumací tepelně neupravují a také potraviny, které jsou po dlouhou dobu skladovány v chladničce.

U novorozence může listerióza probíhat ve dvou základních formách. Rozvíjí se onemocnění s rychlým nebo s pomalým nástupem. Nemoc s časným nástupem je často získaná ještě v období před narozením (skrze placentu), zatímco nemoc s pozdním nástupem je získaná při narození nebo v krátké době po narození. První typ je velice nebezpečný, jelikož při něm se vytváří mikroabscesy (malé ohraničené záněty) a granulomatózní záněty v mnohých orgánech plodu, což často vede k potratu.

Listerióza u dospělých způsobuje různá onemocnění. Mezi ně patří např. zánět spojivek, kožní infekce nebo i zánět měkkých plen mozkových (meningitida). Je zapotřebí zdůraznit, že toto onemocnění je závažné hlavně u osob se sníženou imunitou. Uvažuje se dokonce i nad tím, že listerióza může přispívat k rozvoji Crohnovy choroby, ale tato úvaha ještě nebyla potvrzena.

Léčba tohoto onemocnění spočívá v podání vhodných antibiotik.

Plané neštovice a jak se s nimi vypořádat Plané neštovice a jak se s nimi vypořádat

Plané neštovice - onemocnění, které si musí každý jednou za život protrpět. Pokud již „neštovicový mor“ ve školce či ve škole vašeho dítěte vypukl, můžete očekávat, že si jej dříve či...

Výskyt atopického ekzému u dětí Výskyt atopického ekzému u dětí

Spolu s péčí o dětskou pokožku v prvních měsících a rocích života, kdy je třeba udržovat dětskou pokožku v čistotě a suchu, se občas u miminka vyskytnou kožní problémy, které je nutné léčit. Nejčastěji se jedná o atopický ekzém.

Děti s atopickým ekzémem v zimě Děti s atopickým ekzémem v zimě

Zimní období je obecně považováno za zátěžové z pohledu ochrany a péče o pokožku. Situace je o to horší, je-li pokožka citlivá nebo ještě více jestliže se kůže potýká s atopickým ekzémem.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka