facebook
Dobré odpoledne, je středa 9.10.2024 a svátek slaví Marina

Plané neštovice (varicella)


Ilustrační fotografie


Plané neštovice patří mezi tzv. dětská infekční exantémová onemocnění. Exantémem značíme celotělový výskyt eflorescencí (=výkvětků) na kůži. Mezi tato onemocnění se ještě kromě planých neštovic řadí např. spalničky, spála, zarděnky a další.

Původcem tohoto druhu neštovic je varicella zoster virus (patřící do čeledi herpesvirů). Vyskytuje se nejběžněji ve věku 1 – 6 let. Obdobím s největším výskytem tohoto onemocnění bývá jaro a zima. Obecně se přenáší kapénkami (podobně jako rýma) nebo přímým kontaktem s lézí (tedy s puchýřky na kůži) a doba inkubace bývá obvykle kolem 2 týdnů.

Dítě zasažené planými neštovicemi se stává infekčním již 2 dny před výskytem puchýřků a končí až po překrytí posledních puchýřků krustami. Po prodělání planých neštovic vzniká v organismu dítěte dlouhodobá imunita proti tomuto viru.

Po zasažení organismu virem planých neštovic nastává po uplynutí inkubační doby výskyt vyrážky, který začíná na hlavě a trupu, odkud se postupně šíří na celé tělo. Vzhledově vyrážka nevypadá po celou dobu onemocnění stejně, postupem času se mění její vzhled a jednotlivé puchýřky jsou s odeznívajícím onemocněním pokrývány krustami a mizí. Onemocnění se za normálních okolností vyskytuje v několika vlnách po dobu 2-5 dnů (tedy první puchýřky mění svůj vzhled a jakoby stárnou, ale současně se objevují puchýřky nové). Vyrážka se může vyskytnout dokonce i na sliznici úst, kde se rychle mění v drobné vřídky.

Mezi příznaky planých neštovic kromě výskytu puchýřků patří i bolest hlavy, horečka, infekce horních cest dýchacích (podobně jako např. u rýmy) a svědění. Nutno podotknout, že u jinak zdravých dětí toto onemocnění probíhá bez komplikací, problémy nastávají u výskytu planých neštovic u dospělých, kde se většinou nějakým komplikacím nevyhneme. Těžší průběh onemocnění obvykle mají malé děti matek, které neprodělali v dětství plané neštovice a dále u podvyživených dětí.

Léčbou je mazání postižených míst tekutým pudrem, případně antiseptickou mastí. Proti svědění může v některých případech lékař naordinovat některé z antihistaminik. V průběhu onemocnění je potřeba dbát na pitný režim, nemocné izolovat doma (neposílat je do školky ani nikam jinam mezi ostatní děti a dospělé, kteří plané neštovice ještě neprodělali).

Nebezpečné je infikování planými neštovicemi u ženy v prvních 5 měsících těhotenství! Vzniká tak nezanedbatelné riziko poškození plodu (rozvoj vad nervového systému, oka, vady kostry dítěte a případné jizvení kůže).

Pro úplnost je nasnadě zmínit i pravé neštovice (variola), které se od planých neštovic velmi liší svým průběhem a především vysokou úmrtností. Dříve se prováděla plošná očkování, díky čemuž se naštěstí virus pravých neštovic podařilo v roce 1977 eradikovat, tedy zcela vymýtit.





Příušnice Příušnice

Příušnice jsou akutním virovým onemocněním projevující se otokem slinných žláz s možností vzniku poruch centrálního nervového systému (CNS), slinivky břišní a u mužů i varlat. Jedná se o velice nakažlivé onemocnění. Příušnice se...

Zarděnky Zarděnky (Rubeola)

Zarděnky se řadí mezi virová infekční exantémová onemocnění. Původcem této choroby je tzv. Rubivirus. Zdrojem infekce je člověk, to znamená, že dochází k přímému přenosu z člověka na člověka. Dalším zdrojem tohoto onemocnění...

Dětská přenosná obrna Dětská přenosná obrna

Pod obecným pojmem dětská obrna si můžeme představit dvě onemocnění, která se od sebe liší. Prvním je tzv. dětská přenosná obrna (také známá pod pojmem Heineova-Medinova nemoc), která je virového původu (Poliovirus).

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka