facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 7.12.2023 a svátek slaví Ambrož

Migréna u dětí


Ilustrační fotografie


Migréna je velice nepříjemné onemocnění, které postihuje zejména dospělou populaci, a to častěji ženy než muže. Migréna se projevuje bolestmi hlavy, které jsou velmi často doprovázeny i žaludečními nevolnostmi. Málokdo by si asi pomyslel, že se migréna může týkat i dětí. Bohužel se však tyto nepříjemné zdravotní problémy nevyhnou ani dětem, a to dokonce ani batolatům.

I u dětí se migrény projevují nepříjemnými bolestmi hlavy, ale i bříška a nevolnostmi. I děti proto často zvrací. Migréna je onemocnění, jehož příčiny nejsou příliš jasné.  Často se migréna přičítá stresu, bolestem zad, nedostatečnému pitnému režimu, špatné životosprávě nebo v horších případech se může jednat o nějaký neurologický problém. U dětí je to o to těžší zjistit příčinu jejich obtíží.

U závažných forem migrén se často dostavují i průvodní jevy v podobě dočasné ztráty nebo poruchy některých smyslových schopností, jako je zrak, čich nebo řeč. U dětí je migréna velice často doprovázena právě zvracením a nevolnostmi. Jakmile se však dítě vyzvrací, přichází ve většině případů uvolnění a úleva od bolesti. Samotná úporná bolest odeznívá. Při těchto stavech je důležité snažit se dětem ulevit. Mezi doporučující opatření patří uložit dítě do místnosti, kde bude mít klid a ztlumí se mu světlo. Právě hluk a příliš světla jsou přitěžující faktory v průběhu migrény.

Rodiče by se měli snažit vypozorovat, co migrénu jejich dítěte vyvolává. Mnohdy se může jednat o nadměrné sledování televize nebo počítače. Mezi příčiny rovněž patří i nevhodné stravování či potravinová alergie. Mezi tzv. spouštěče může patřit i stres, se kterým se dítě velice špatně vyrovnává a důsledkem může být právě migréna. Stres může dítěti přivodit i dění v mateřské škole či základní škole, kde se musí vyrovnávat s celou řadou sociálních situací, které do té doby neřešilo.

Než rodiče přistoupí k samoléčbě svého dítěte při projevech migrény, měli by se poradit s lékařem, který by měl vyloučit závažnější problém a navrhne další postup. Vedle metod klasické medicíny, se využívají i možnosti, které přináší například akupunktura nebo akupresura. U mírnějších forem lze doporučit chladivé a mentolové obklady.

Nemoc špinavých rukou – Hepatitida A

Virová hepatitida A, známá pod pojmem nemoc špinavých rukou nebo také infekční žloutenka, může na první pohled působit dojmem, že nejde o nic závažného.

Klíšťová meningoencefalitida

Klíšťová meningoencefalitida je potencionálně velmi závažným onemocněním, způsobeným virem klíšťové encefalitidy. Ten je, jak již napovídá jeho název, přenášen pomocí klíšťat, jakousi zásobárnou infekce jsou ovšem různí drobní savci.

Černý kašel a přeočkování, ano či ne?

Černý nebo také dávivý kašel, odborně známý jako pertusse, je závažným onemocněním, které je známo již od hlubokého středověku. Vyskytuje se na celém světě a každoročně onemocní více než 50 milionů osob...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka