facebook
Příjemnou noc, je úterý 18.6.2024 a svátek slaví Leoš

Migréna u dětí


Ilustrační fotografie


Migréna je velice nepříjemné onemocnění, které postihuje zejména dospělou populaci, a to častěji ženy než muže. Migréna se projevuje bolestmi hlavy, které jsou velmi často doprovázeny i žaludečními nevolnostmi. Málokdo by si asi pomyslel, že se migréna může týkat i dětí. Bohužel se však tyto nepříjemné zdravotní problémy nevyhnou ani dětem, a to dokonce ani batolatům.

I u dětí se migrény projevují nepříjemnými bolestmi hlavy, ale i bříška a nevolnostmi. I děti proto často zvrací. Migréna je onemocnění, jehož příčiny nejsou příliš jasné.  Často se migréna přičítá stresu, bolestem zad, nedostatečnému pitnému režimu, špatné životosprávě nebo v horších případech se může jednat o nějaký neurologický problém. U dětí je to o to těžší zjistit příčinu jejich obtíží.

U závažných forem migrén se často dostavují i průvodní jevy v podobě dočasné ztráty nebo poruchy některých smyslových schopností, jako je zrak, čich nebo řeč. U dětí je migréna velice často doprovázena právě zvracením a nevolnostmi. Jakmile se však dítě vyzvrací, přichází ve většině případů uvolnění a úleva od bolesti. Samotná úporná bolest odeznívá. Při těchto stavech je důležité snažit se dětem ulevit. Mezi doporučující opatření patří uložit dítě do místnosti, kde bude mít klid a ztlumí se mu světlo. Právě hluk a příliš světla jsou přitěžující faktory v průběhu migrény.

Rodiče by se měli snažit vypozorovat, co migrénu jejich dítěte vyvolává. Mnohdy se může jednat o nadměrné sledování televize nebo počítače. Mezi příčiny rovněž patří i nevhodné stravování či potravinová alergie. Mezi tzv. spouštěče může patřit i stres, se kterým se dítě velice špatně vyrovnává a důsledkem může být právě migréna. Stres může dítěti přivodit i dění v mateřské škole či základní škole, kde se musí vyrovnávat s celou řadou sociálních situací, které do té doby neřešilo.

Než rodiče přistoupí k samoléčbě svého dítěte při projevech migrény, měli by se poradit s lékařem, který by měl vyloučit závažnější problém a navrhne další postup. Vedle metod klasické medicíny, se využívají i možnosti, které přináší například akupunktura nebo akupresura. U mírnějších forem lze doporučit chladivé a mentolové obklady.

Listerióza Listerióza

Listerióza je infekční onemocnění, které řadíme mezi tzv. alimentární choroby. Tyto choroby se do organismu dostávají skrze kontaminovanou potravu. Listerióza je způsobena bakterií Listeria...

Plané neštovice a jak se s nimi vypořádat Plané neštovice a jak se s nimi vypořádat

Plané neštovice - onemocnění, které si musí každý jednou za život protrpět. Pokud již „neštovicový mor“ ve školce či ve škole vašeho dítěte vypukl, můžete očekávat, že si jej dříve či...

Výskyt atopického ekzému u dětí Výskyt atopického ekzému u dětí

Spolu s péčí o dětskou pokožku v prvních měsících a rocích života, kdy je třeba udržovat dětskou pokožku v čistotě a suchu, se občas u miminka vyskytnou kožní problémy, které je nutné léčit. Nejčastěji se jedná o atopický ekzém.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka