facebook
Příjemnou noc, je úterý 8.7.2025 a svátek slaví Nora

Synechie vulvy


Ilustrační fotografie


Synechie vulvy je onemocnění vyskytující se u malých děvčátek do věku 6 let, kdy ještě pohlavní orgány dítěte nejsou pod vlivem pohlavních hormonů, zejména estrogenů. Jde o poruchu vývoje, která vzniká slepením protilehlých okrajů sliznice poševního vchodu a částečně malých stydkých pysků, popř. malých stydkých pysků v celém rozsahu. Pokud tento stav trvá příliš dlouho, může se vyvinout pevný srůst tvořený kůží. Kožovité spojení přitom může vzniknout již během jednoho až dvou týdnů, proto je potřeba rychlá léčba.


Slepení okrajů vzniká spojením sliznic nečistotou či mázkem, pročež je potřeba správná péče a hygiena již u malých děvčátek. Vznik synechie je sice podmíněn nedostatečnou hygienou, neznamená to však, že rodiče jsou v hygieně pohlavního ústrojí dítěte nedbalí, spíše jde často o obavy, aby důkladnějším mytím svému malému děvčátku neublížili. Je proto důležité dodržovat doporučení obdržená od dětského lékaře. Pokud byli rodiče poučeni nedostatečně či zcela neporozuměli, není od věci si doplňující informace vyžádat. Při správné péči totiž synechie vzniknout nemůže.


Prevencí synechie je každodenní koupel, při níž šetrně od sebe oddělíme stydké pysky a očistíme oblast poševního vchodu, nejlépe přímo umytou rukou. K odstranění nečistot používáme zásadně dětské neparfémované mýdlo či mycí emulzi a oplachujeme jej teplou proudící vodou. Ulpívající zbytky nečistot lze setřít navlhčeným ubrouskem jedním tahem shora dolů. Při přebalování děťátka i u starších dětí po močení a stolici otíráme rodidla zepředu dozadu, od ústí močové trubice po konečník, ne obráceně. Dětské prádlo a pleny, pokud jsou látkové, je potřeba dostatečně vymáchat.


Synechie sama většinou nepůsobí žádné potíže, jen někdy vyvolává pálení a svědění vulvy. Někdy napodobuje tzv. enurézu (porucha schopnosti udržet moč již v době, kdy osoba umí močení kontrolovat, má pak trvale mokré spodní prádlo), vzácně dochází k nemožnosti močení. Někdy srůst změní směr proudu moči tak, že dítě močí směrem dopředu, „přečůrává nočník“.


Léčba se liší podle stádia, v němž je synechie vulvy zachycena. Pokud došlo k pouhému slepení, tzv. konglutinaci, stačí slepené části rodidel od sebe oddálit jemným tahem prstů nebo sondičkou. Při správné hygieně by se dále již synechie neměly tvořit. Pokud došlo již k pevnému slepení, je srůst potřeba rozdělit chirurgicky. Hojení je po operaci rychlé, pokud je rána správně ošetřována a kontrolována. Výkon je relativně bezbolestný, případné bolístky jsou dobře tlumitelné běžnými analgetiky. Důležitá je správná hygiena a kontrola močení, aby nedocházelo k zadržování, pokud vulva pálí při styku s močí. Výkon nemívá komplikace a synechie se již dále nevrací.





Potravinová alergie Potravinová alergie

Alergie na určitý druh potraviny dnes není nic neobvyklého. Může se objevit v jakémkoliv věku, ale často se vyskytuje v tom dětském. Můžou se objevit různé nepříjemné reakce a je třeba zjistit, na jaký typ...

Henoch-Schönleinova purpura Henoch-Schönleinova purpura

Toto onemocnění se složitým názvem je častým onemocněním dětského věku na alergickém podkladě, jehož přesná příčina ale není zatím známa. Jedná se o vaskulitidu, v překladu zánět cév, nejčastěji těch drobných...

Trichinelóza Trichinelóza

Trichinelóza se řadí mezi parazitární onemocnění zpravidla postihující svalstvo včetně svalstva střev. Tato choroba postihuje jak zvířata, tak je přenosná i na člověka. Tzv. rezervoárem pro původce trichinelózy je nejčastěji...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka