facebook
Dobrý večer, je pátek 14.6.2024 a svátek slaví Vít

Synechie vulvy


Ilustrační fotografie


Synechie vulvy je onemocnění vyskytující se u malých děvčátek do věku 6 let, kdy ještě pohlavní orgány dítěte nejsou pod vlivem pohlavních hormonů, zejména estrogenů. Jde o poruchu vývoje, která vzniká slepením protilehlých okrajů sliznice poševního vchodu a částečně malých stydkých pysků, popř. malých stydkých pysků v celém rozsahu. Pokud tento stav trvá příliš dlouho, může se vyvinout pevný srůst tvořený kůží. Kožovité spojení přitom může vzniknout již během jednoho až dvou týdnů, proto je potřeba rychlá léčba.


Slepení okrajů vzniká spojením sliznic nečistotou či mázkem, pročež je potřeba správná péče a hygiena již u malých děvčátek. Vznik synechie je sice podmíněn nedostatečnou hygienou, neznamená to však, že rodiče jsou v hygieně pohlavního ústrojí dítěte nedbalí, spíše jde často o obavy, aby důkladnějším mytím svému malému děvčátku neublížili. Je proto důležité dodržovat doporučení obdržená od dětského lékaře. Pokud byli rodiče poučeni nedostatečně či zcela neporozuměli, není od věci si doplňující informace vyžádat. Při správné péči totiž synechie vzniknout nemůže.


Prevencí synechie je každodenní koupel, při níž šetrně od sebe oddělíme stydké pysky a očistíme oblast poševního vchodu, nejlépe přímo umytou rukou. K odstranění nečistot používáme zásadně dětské neparfémované mýdlo či mycí emulzi a oplachujeme jej teplou proudící vodou. Ulpívající zbytky nečistot lze setřít navlhčeným ubrouskem jedním tahem shora dolů. Při přebalování děťátka i u starších dětí po močení a stolici otíráme rodidla zepředu dozadu, od ústí močové trubice po konečník, ne obráceně. Dětské prádlo a pleny, pokud jsou látkové, je potřeba dostatečně vymáchat.


Synechie sama většinou nepůsobí žádné potíže, jen někdy vyvolává pálení a svědění vulvy. Někdy napodobuje tzv. enurézu (porucha schopnosti udržet moč již v době, kdy osoba umí močení kontrolovat, má pak trvale mokré spodní prádlo), vzácně dochází k nemožnosti močení. Někdy srůst změní směr proudu moči tak, že dítě močí směrem dopředu, „přečůrává nočník“.


Léčba se liší podle stádia, v němž je synechie vulvy zachycena. Pokud došlo k pouhému slepení, tzv. konglutinaci, stačí slepené části rodidel od sebe oddálit jemným tahem prstů nebo sondičkou. Při správné hygieně by se dále již synechie neměly tvořit. Pokud došlo již k pevnému slepení, je srůst potřeba rozdělit chirurgicky. Hojení je po operaci rychlé, pokud je rána správně ošetřována a kontrolována. Výkon je relativně bezbolestný, případné bolístky jsou dobře tlumitelné běžnými analgetiky. Důležitá je správná hygiena a kontrola močení, aby nedocházelo k zadržování, pokud vulva pálí při styku s močí. Výkon nemívá komplikace a synechie se již dále nevrací.

Plané neštovice a jak se s nimi vypořádat Plané neštovice a jak se s nimi vypořádat

Plané neštovice - onemocnění, které si musí každý jednou za život protrpět. Pokud již „neštovicový mor“ ve školce či ve škole vašeho dítěte vypukl, můžete očekávat, že si jej dříve či...

Výskyt atopického ekzému u dětí Výskyt atopického ekzému u dětí

Spolu s péčí o dětskou pokožku v prvních měsících a rocích života, kdy je třeba udržovat dětskou pokožku v čistotě a suchu, se občas u miminka vyskytnou kožní problémy, které je nutné léčit. Nejčastěji se jedná o atopický ekzém.

Děti s atopickým ekzémem v zimě Děti s atopickým ekzémem v zimě

Zimní období je obecně považováno za zátěžové z pohledu ochrany a péče o pokožku. Situace je o to horší, je-li pokožka citlivá nebo ještě více jestliže se kůže potýká s atopickým ekzémem.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka