facebook
Dobré ráno, je pátek 30.9.2022 a svátek slaví Jeroným

Jak vybrat autosedačku


Ilustrační fotografie


Při cestování autem se mnoho dětí neobejde bez autosedačky. Patří do ní ty, které váží méně než 36 kg a měří do 150 cm. Mnoho rodičů tak vozí v autosedačce nejen své novorozence, ale také školáky a předškoláky. Jak ale najít autosedačku, která vydrží dlouhou dobu fungovat jako nová a bude opravdu kvalitní? Dle jakých aspektů vybírat?

Na co si dát pozor před výběrem

Ještě než začnete vybírat z konkrétních modelů, zužte si svůj okruh na autosedačky, které splňují váhu a výšku vašeho dítěte a na ty, které jsou technicky určeny do vašeho vozu. Samozřejmě nemusíte kupovat autosedačku na centimetr přesně. Vaše dítě stále roste a nemá smysl každý rok pořizovat novou. Štěstí mají ti rodiče, kteří mají více dětí a sedačky jim tak mohou postupně předávat. Každá autosedačka by měla být opatřena zkušební značkou. Ta obsahuje výrobce a jméno produktu, model vozu (například universal pro všechny typy), váhový rozsah, označení státu a číslo sedačky.

Vybíráme konkrétní model autosedačky

Určitě jste si už prohlédli několik e-shopů, ale stále jste si nevybrali. Autosedačky se dělí do několika kategorií, a to do 13 kg, do 18 kg a do 36 kg. Rozlišují se podle materiálů, ze kterých se vyrábějí a také podle úchytného systému.

První kategorie sedaček, která se často označuje také jako 0+ je určena pro děti přibližně do 15 měsíců. Sedačka musí být v autě upevněna proti směru jízdy. Sedačku upevníte pomocí bezpečnostních pásů nebo vlastním úchytným systémem. Ideální je umístění autosedačky na zadní sedadlo. Pokud jedete sami a musíte ji dát dopředu, vypněte airbag. Autosedačka není většinou úplně pohodlná a malé miminko v ní může trpět bolestí zad. Proto by v ní nemělo ležet déle, než je nezbytně nutné.

Druhá skupina sedaček je určena přibližně pro děti do 5 let. Tyto sedačky už se dají umísťovat standardně po směru jízdy. I tak je ale bezpečnější obrácená pozice. Pokud tedy dítku nevadí, klidně ho v ní můžete ještě ponechat. Důležitý je však prostor v autě a o něco náročnější montáž.

Největší autosedačky již mají standardně výraznou boční ochranu hlavy a polohovatelné opěradlo. Umožňují tak dítěti pohodlné posezení. Upevňují se standardně klasickými bezpečnostními pásy. Jejich alternativou jsou sedáky. Ty mnoho rodičů sice vnímá jako pohodlnější, rozhodně však nejsou pro malé děti bezpečnějším řešením.

Na dovolenou s dětmi? Nejlépe s karavanem za zády Na dovolenou s dětmi? Nejlépe s karavanem za zády

Současná situace je značně komplikovaná, alespoň pokud jde o cestování. Hodně lidí muselo dát chtě nechtě přednost cestování po vlastech českých a moravských před zámořskými destinacemi.

Turistika s dětmi Turistika s dětmi

Turistika patří mezi oblíbené prázdninové sporty a tak není divu, že i rodiče rádi se svými ratolestmi vyrazí na nějaký ten výlet. Ani rodiče s velmi malým miminkem nechtějí sedět doma. Problém nastává, když máme malé miminko a ...

ERV Evropská pojišťovna Bezpečí v zahraničí pro celou rodinu

Chystáte se s rodinou do zahraničí a máte strach z toho, že se tam něco stane? I dospělý člověk může mít smůlu a zranit se nebo způsobit škodu na zdraví, u dětí se riziko ještě zvyšuje. Na pět minut...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka