facebook
Příjemnou noc, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

Mami a tati, ja chci psa!


Ilustrační fotografie


Tak jako já si asi skoro každý prošel fází, kdy chtěl zvířátko. Někdy na neustálé naléhání rodiče reagují pořízením křečka, morčátka či jiného malého zvířátka do klece a to především u menších dětí, ale co když tato touha dítě nepřejde a nakonec i rodič začne uvažovat o koupi něčeho trochu většího?


Nejčastěji rodiče pořídí pejska. Ať už s papíry původu, bez nich, útulkáče nebo křížence, který se náhodou narodil známému. Všichni tito pejsci jsou radostí, zábavou a miláčkem, ale to jen do určité chvíle. Často se bohužel stane, že si dítě najde nového koníčka a na psa zapomene. Stane se z něj jen další „břemeno“ domácnosti, které je třeba venčit a krmit. V tom horším případě pes putuje k jiné rodině či do útulku a v tom lepším ho rodiče venčí stylem „kolem baráku“. Proto se musí toto velké rozhodnutí pořádně promyslet a myslet také na to, že některá období života se psem jsou velmi krutá.


Když bylo toto rozhodnutí správné


Pes je doma a teď co? Jednoduchá otázka, na kterou není až tak jednoduchá odpověď. Nechci a nebudu vám tady vykládat o způsobu krmení, místě na pelíšek či stylu výchovy, ale jsou věci, které vám řekne jen opravdový pejskař a žádná kniha o výchově psa. Když si domů přivezeme štěně, tak je to hrozně krásná věc a i první počůrání uklízíme s určitou radostí, ale když už se to stane po dvacáté, tak je z toho člověk trochu nanic. Navíc štěňátko, tak jako malé dítě potřebuje čůrat a kakat každou chvíli, takže se s ním musí hodně často chodit ven a to i v noci. Navíc ještě tolik neujde, tak to nejsou ani procházky, ale spíše stání u baráku. Když se štěně doma rozkouká, tak začne zkoušet vše kousat a to ať už jsou to krásné dřevěné židle, boty, lišty, oblečení nebo různé dráty. Cokoli je na zemi a v jeho dosahu je v ohrožení. V mnoha případech trpí i stěny, které štěně s radostí okusuje a ničí.


Už má rok, ale je to jen horší.


Krásné zlomové období, kdy se dostává pes do tzv. puberty. Neposlouchá, ničí, vyskakuje si jak na psy, tak i na lidi, utíká a nahání vše, co se hýbe. Páníček chodí a jen se vzteká a nahání neposlušného psa. V tuto chvíli je nutné vytrvat. Tak jako každé období přejde, ale pro páníčka je to jako věčnost. Skoro pořád musí mít psa na vodítku a seznamování se psy je těžší než kdy předtím a to hlavně u psů, kteří si chtějí dokazovat svou autoritu.


Jak toto asi skončí?!


Přes všechno, co pes zničí a provede ho páníček miluje. Tak to je a nezmění se to. I když vás váš pes dokáže pořádně vytočit, tak sledovat pokroky v jeho výchově a nové triky a povely, co se naučí je k nezaplacení. I když je to těžké, tak všichni, kteří si projdou tímto krutým obdobím vám potvrdí, že je nejkrásnější pocit chodit na procházky s klidným a vychovaným psem. Ovšem dojít k takovému období vyžaduje si něco protrpět. Tak jako boxera v ringu srazí, tak jako brankáři dají góly i to, jak zmateně se učíme řídit auto.

Vždy je potřeba se k úspěchu propracovat. Nikdy nám nespadne do klína a spolupráce s tak výjimečným tvorem, jakým je pes je k nezaplacení. Doslova platí, že je to parťák pro život.

Jak vybavit malý dětský pokoj Jak vybavit malý dětský pokoj

Čekáte příchod potomka nebo dokonce již druhého, dětský pokoj není zrovna velkých rozměrů a tak se před vámi otevírá důležitý úkol a to vybavit jej nejen hezky, ale...

Zařízení pokojíčku podle feng-šuej II. Zařízení pokojíčku podle feng-šuej II.

V předchozí části jsme se zaměřili na barvy a rozdělení místnosti dětského pokoje na odpočinkovou a aktivní část. Nejen barvy a rozdělení částí pokoje jsou ale pro správnou harmonii důležité. V tomto...

Zařízení dětského pokoje podle feng-šuej I. Zařízení dětského pokoje podle feng-šuej I.

Dětský pokoj je místnost, kde dítě tráví nejvíce času. Mělo by se v něm cítit pohodlně a hlavně v bezpečí. Podle některých k tomu může sloužit již velmi známá a populární metoda feng-šuej, které propadla...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka