facebook
Dobré ráno, je neděle 25.8.2019 a svátek slaví Radim

Mami a tati, ja chci psa!


Ilustrační fotografie


Tak jako já si asi skoro každý prošel fází, kdy chtěl zvířátko. Někdy na neustálé naléhání rodiče reagují pořízením křečka, morčátka či jiného malého zvířátka do klece a to především u menších dětí, ale co když tato touha dítě nepřejde a nakonec i rodič začne uvažovat o koupi něčeho trochu většího?


Nejčastěji rodiče pořídí pejska. Ať už s papíry původu, bez nich, útulkáče nebo křížence, který se náhodou narodil známému. Všichni tito pejsci jsou radostí, zábavou a miláčkem, ale to jen do určité chvíle. Často se bohužel stane, že si dítě najde nového koníčka a na psa zapomene. Stane se z něj jen další „břemeno“ domácnosti, které je třeba venčit a krmit. V tom horším případě pes putuje k jiné rodině či do útulku a v tom lepším ho rodiče venčí stylem „kolem baráku“. Proto se musí toto velké rozhodnutí pořádně promyslet a myslet také na to, že některá období života se psem jsou velmi krutá.


Když bylo toto rozhodnutí správné


Pes je doma a teď co? Jednoduchá otázka, na kterou není až tak jednoduchá odpověď. Nechci a nebudu vám tady vykládat o způsobu krmení, místě na pelíšek či stylu výchovy, ale jsou věci, které vám řekne jen opravdový pejskař a žádná kniha o výchově psa. Když si domů přivezeme štěně, tak je to hrozně krásná věc a i první počůrání uklízíme s určitou radostí, ale když už se to stane po dvacáté, tak je z toho člověk trochu nanic. Navíc štěňátko, tak jako malé dítě potřebuje čůrat a kakat každou chvíli, takže se s ním musí hodně často chodit ven a to i v noci. Navíc ještě tolik neujde, tak to nejsou ani procházky, ale spíše stání u baráku. Když se štěně doma rozkouká, tak začne zkoušet vše kousat a to ať už jsou to krásné dřevěné židle, boty, lišty, oblečení nebo různé dráty. Cokoli je na zemi a v jeho dosahu je v ohrožení. V mnoha případech trpí i stěny, které štěně s radostí okusuje a ničí.


Už má rok, ale je to jen horší.


Krásné zlomové období, kdy se dostává pes do tzv. puberty. Neposlouchá, ničí, vyskakuje si jak na psy, tak i na lidi, utíká a nahání vše, co se hýbe. Páníček chodí a jen se vzteká a nahání neposlušného psa. V tuto chvíli je nutné vytrvat. Tak jako každé období přejde, ale pro páníčka je to jako věčnost. Skoro pořád musí mít psa na vodítku a seznamování se psy je těžší než kdy předtím a to hlavně u psů, kteří si chtějí dokazovat svou autoritu.


Jak toto asi skončí?!


Přes všechno, co pes zničí a provede ho páníček miluje. Tak to je a nezmění se to. I když vás váš pes dokáže pořádně vytočit, tak sledovat pokroky v jeho výchově a nové triky a povely, co se naučí je k nezaplacení. I když je to těžké, tak všichni, kteří si projdou tímto krutým obdobím vám potvrdí, že je nejkrásnější pocit chodit na procházky s klidným a vychovaným psem. Ovšem dojít k takovému období vyžaduje si něco protrpět. Tak jako boxera v ringu srazí, tak jako brankáři dají góly i to, jak zmateně se učíme řídit auto.

Vždy je potřeba se k úspěchu propracovat. Nikdy nám nespadne do klína a spolupráce s tak výjimečným tvorem, jakým je pes je k nezaplacení. Doslova platí, že je to parťák pro život.

Jak vybrat vhodný dárek pro muže a ženy

Všichni to občas řešíme. Jedeme k příbuzným na návštěvu, někdo blízký slaví narozeniny nebo se kamarádce narodilo miminko a my nechceme přijet s prázdnou.

Jak správně vybírat hračky pro malé děti Jak správně vybírat hračky pro malé děti

Hračkami pro děti se to kolem nás jen hemží. Je jich tolik, že nevíme jakou vybrat, natož zda bude dítě vůbec dlouhodobě bavit. Každou chvíli se na nás také valí špatné recenze, které popisují hračky jako...

Tipy pro zdravější domácnost Tipy pro zdravější domácnost

Každý chce mít kolem sebe zdravější a čistší životní prostředí. Mnoho věcí ovlivnit nelze, ale lze začít u své vlastní domácnosti, přičemž v mnohých případech stačí jen pár drobných změn. Jestliže zrovna zařizujete bydlení nebo provádíte...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka