facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 15.7.2024 a svátek slaví Luboš

Snažíme se o miminko


Ilustrační fotografie


Dobrý den,

snažíme se s přítelem už 4 měsíce o miminko. Počítám si každý měsíc, kdy jsem dostala menstruaci, kdy skončila, a také dny, kdy má zase začít. Každý měsíc počítáme s tím, že už nedorazí a dorazí :( Už nevíme jak dál, jedla jsem kyselinu listovou, nemyslíme na to, ale někdy to taky nejde :(


Na dotaz odpovídá Hanka Havlová - terapeutka


Michaelo, hezký den.

Tři věci :-)


1. Vaše tělo: Kyselina listová, hodně zeleniny a ovoce, šťavnatá a chutná strava plná života vaše tělo hezky připravují pro mateřství. Jako kdybyste si v akvaristice koupila malou rybičku a doma jí připravila čisté a krásné akvárium (také ji nehodíte do špinavé staré vody). V péči o tělo bych vám doporučila například gravidjógu – uvolní vás, získáte pružnost, naučíte se dobře dýchat, zprůchodníte tělo tak, že bude dobře vstřebávat ty zdravé dobroty, které mu dáte. A udělá to jemným způsobem. Měla jsem kdysi knížku Gravidjóga, byla výborná. Ještě lepší by mi přišel kurz s lektorkou, která vás hezky provede.


2. Vaše srdce: „Počítám“ (počítám každý měsíc, počítám, jestli dorazí nebo nedorazí, počítám plodné dny...). Představte si, že vás kamarádi – mladý pár – pozvou na návštěvu. Chtějí vám ukázat svůj nový dům. A vy máte ještě něco svého na práci. „Hele, tak kdy teda dorazíte?! Minulý měsíc jsme na vás čekali a vy jste nedorazili. My to tady všechno chystáme. Měli jsme to spočítaný a vy jste nedorazili, to jsme teda byli moc zklamaný. Tak teda příště přijďte přesně v šest, ať nemusíme čekat. Ať to tu zbytečně nechystáme. Tak přijdete? Co? Přijdete?!!!“ Jak by se vám tam chtělo? Pod jejich tlakem a obviňováním? Mně teda ne. Já kdybych se k nim vypravila (a třeba bych u nich chtěla chvíli bydlet), zajímala by mě jejich vzájemná láska. Bude s nimi pohoda? Jak se na sebe dívají? Jak se spolu smějí? Jak si spolu povídají? Bude tam příjemně? Legrace? Uvolněnost? Blízkost?

Užívejte si sebe s partnerem – láska přitahuje jako magnet. Srdce nikdy nepočítá. Srdce prostě miluje.


3. Vaše mysl: „nemyslíme na to, ale někdy to taky nejde“. Možná vám přátelé říkají: „Nemysli na to a ono to půjde.“ Je v tom kus moudrosti. Otěhotnění potřebuje uvolnění. Fyziologicky. Prostě se úplně uvolnit. Uvolnit i to velké chtění po miminku. Tak se snažíme nemyslet. ALE!!! „někdy to nejde nemyslet“. Jasně, že ne – to je lidské: veliká touha tvoří myšlenky. Ale myšlenky zase vytvářejí napětí. A my se přece potřebujeme uvolnit. A zatočíme se v bludném kruhu.


Zkuste na to myslet jiným způsobem. Zahrajte si s partnerem Hru: Kdo jsi? Myslete na sebe jinak než dosud. Hrajte si: „Kdybys ty byl/byla duše, co se dívá do světa a vybírá si rodiče, co by sis přál/přála?“ Buďte konkrétní a detailní. Jakou postýlku? Jaké hračky? Jaké pohádky? Ptejte se sebe navzájem, poslouchejte se, hrajte si. Možná se objevíte tak, jak jste se nikdy nepoznali. Máte tendence říkat tomu druhému, jak by to měl mít? Jak by si to měl přát? Bezva! Protože tady přesně jste v tom místě, kam se miminku nechce. Na návštěvu, kde mu všechno zorganizují a vypočítají. Učte se poslouchat se a důvěřovat tomu, že ten druhý je jiný. A přesto se milujete :-) A jste spolu. Láska je jediné, co přitahuje váhavá miminka.


A to celé jednoduše? S láskou se s partnerem starejte o svá těla i o sebe navzájem.


Přijde to. Jen nikdy nevíme, kdy. :-)

Jaký dárek k Valentýnu? Jaké dárky (ne)kupovat ženám na valentýnaʔ

Internet se začátkem února jen hemží radami, jakým dárkem zaručeně potěšit vaši drahou polovičku. Vybírání dárků  s sebou nese ale i určitá úskalí, tím spíš vybíráte-li dárek pro ženu. 

Nevěra Nevěra

S manželem jsme se poznali před 5ti lety a byla z toho velká láska. Po půl roce mě manžel požádal o ruku a za další půl rok byla svatba. Jenže po pár měsících manželství jsem začala pozorovat, že se schovává s telefonem... 

Čekám jeho dítě, ale on mě nechce - Dotaz od čtenářky

Dobrý den, Hanko. Čtu Vaše rady, a strašně bych si přála, abyste mi mohla pomoci. Čekám jeho dítě a on mě nechce. Zní to jako nadpis z telenovely. Nikdy jsem si nemyslela, že se to stane mně. A začalo to tak hezky...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka