facebook
Příjemnou noc, je středa 9.7.2025 a svátek slaví Drahoslava

Shigelóza = bacilární úplavice


Ilustrační fotografie


Shigelóza je vysoce nakažlivě střevní onemocnění, které se projevuje mimo jiné typickou příměsí hlenu a krve ve stolici. Mezi další symptomy se řadí křeče v břiše a horečka. Jedná se o typické „onemocnění špinavých rukou“, jelikož k přenosu dochází buď přímým kontaktem, nebo kontaminovanou potravou. Velice často se toto onemocnění objevuje v kolektivech, kde lze pozorovat snížené hygienické standardy (např. dětské tábory, psychiatrické léčebny, sociální ústavy a další místa, kde se obtížně udržuje hygiena). Na druhou stranu je potřeba upozornit, že naopak přílišná hygiena škodí zdraví stejně tak, jako nedostatečná – aneb jak se říká „všeho s mírou“.

Původcem tohoto onemocnění je bakterie rodu Shigella (existují 4 druhy shigell způsobující bacilární úplavici). Bakterie se po vniknutí do lidského organismu rychle množí v tenkém střevě a odtud postupují dále do tlustého střeva, kde poškozují jeho buněčnou výstelku.

Shigelóza se projevuje náhlým nástupem horečky (u dětí dochází k tzv. febrilním křečím), zimnice, třesavka, již zmíněné bolestivé křeče v břiše. Důležitým příznakem je průjem, který bývá hlenovitý až krvavý. Vzácně se může objevit i zvracení.

Onemocnění se diagnostikuje v mikrobiologické laboratoři kultivační metodou. Prevencí před touto chorobou je dodržování základních hygienických návyků (mytí rukou) a v případě, že dochází ke společnému užívání předmětů s již nakaženým, tak je dobré používat dezinfekčních prostředků, na ně jsou shigelly velmi dobře citlivé.

Léčbou již nakaženou je zajištění dehydratace (vyšší pitný režim), nasazení antibiotik a s nimi i probatik (jelikož se musí zajistit obnova střevní mikroflóry!).





Obstruktivní bronchitida Obstruktivní bronchitida

Nachladilo se vaše dítko a špatně se mu dýchá, slyšitelně při dýchání píská? Pak se z obyčejného zánětu horních cest dýchacích pravděpodobně stal zánět průdušek, tzv. bronchitida. Jde o velmi časté onemocnění...

Cytomegalovirus (CMV) Cytomegalovirus (CMV)

Lidský cytomegalovirus je rozšířen po celém světě, odhaduje se, že ho mám v sobě 50 – 80 % populace. Ve velké části případů se udržuje v latentní (skryté) formě. Název cytomegalovirus je velice příhodný, jelikož doslova způsobuje...

Herpes simplex virus – typ 2 (HSV 2) Herpes simplex virus – typ 2 (HSV 2)

Herpes simplex virus 2. typu (HSV 2) patří podobně jako HSV 1 (způsobující mimo jiné opar rtu) do čeledi Herpesviridae. Tento typ nejčastěji postihuje sliznice genitálního traktu, proto se také označuje jako...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka