facebook
Dobrý podvečer, je pátek 14.6.2024 a svátek slaví Vít

Jak je otec v životě dítěte důležitý


Ilustrační fotografie


Každý, kdo má se svým rodičem dobrý vztah může říci, že má velké štěstí. Otec je první muž, se kterým se v životě setkáme a který může nás i naše budoucí vztahy a vnímání světa velmi ovlivnit. Jejich přítomnost je matkou nezastupitelná a mají v našem životě důležitou roli. Proč jsou tatínkové pro dítě tak nepostradatelní a jakým způsobem by se měli do života dítěte „zapsat“?

Kdo je otec

Když si představíme rodinu, vidíme matku, otce a děti. Matka i otec mají každý své „povinnosti“ a jakési poslání. Matka je ta, která vždy nabídne konejšivou náruč, nakrmí nás a ošatí. Otec je pro dítě první autorita a zároveň idol, ke kterému vzhlíží. Pro chlapce je to vzor mužství a chování k ženám a pro dívky představuje vzor ideálního muže. Podle některých odborníků je lepší nějaký otec než žádný.Vždy ale záleží na situaci v rodině a na vztazích mezi ním a matkou dítěte.

Ten, kdo napomáhá separaci od matky

Říká se, že již v batolecím věku je přítomnost otce důležitá. Napomáhá přirozené separaci od matky, jejíž přítomnost byla do té doby nezbytná. Díky tomu, že dítě tráví čas jen s otcem, vzniká možnost vytvořit hranice, vštěpovat hodnoty a být – především pro chlapce, prvním soupeřem. V období puberty je otec důležitý pro obě pohlaví. Říká se, že když má dívka dobrý vztah s otcem, nebude mít v budoucnu problémy v partnerském životě. Pro chlapce je toto období proniknutí do mužského světa a jakýmsi ztotožnění se s otcem. Ten může chlapce naučit to, co nemůže matka – např. vyrábět věci ze dřeva, opravit přístroje v bytě, promluvit si s ním o sexu, či si jen tak „chlapsky pokecat“.

Podpora v cestě za úspěchem

Tatínkové bývají ti, co dítě podporují a motivují k výkonům. Proto také většinu dětí učí jezdit na kole právě táta a snaží se domů nosit pěkné známky kvůli tátovi. Dokáží dítěti ukázat nový směr, i když je riskantní, což by spousta matek sama neudělala. Podporují nás ve vytrvalosti a když spadneme, opět nás zvedne. V pozdějším věku nám naopak ukáže, jak se zvednout. Díky otcově odlišnému vnímání světa má dítě možnost okolní svět poznat a zkusit si to, co se maminka bojí zkusit.

Společné spaní s rodiči Společné spaní s rodiči

Každá maminka i tatínek, kteří mají doma malého prcka a spí s ním v posteli, přemýšlí, zda už nenastal čas, kdy by mělo dítko spát ve své vlastní posteli, ve svém vlastním pokojíku. Psychologové však přišli na to, že pro děti je velkým ...

Zapojení mužů do otcovských povinností Zapojení mužů do otcovských povinností

V dřívějších dobách bychom tatínka, který veze kočárek po ulici jen tak nezahlédli. Zato dnes vidíte tatínky téměř na každém rohu, a to většinou v družném rozhovoru se svými kamarády – též tatínky. Někteří dokonce rádi zůstávají na mateřské dovolené ...

Vánoce bez stresu: Jak najít dokonalé dárky pro každého člena rodiny? Vánoce bez stresu: Jak najít dokonalé dárky pro každého člena rodiny?

Znáte to – pro jednoho člena rodiny je výběr dárků snadný, pro druhého člena rodiny vás zkrátka nic vhodného nenapadá. A tak skončíte v lepším případě u kosmetických balíčků nebo v...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka