facebook
Dobré dopoledne, je úterý 21.3.2023 a svátek slaví Radek

Potřebuje dítě mobilní telefon?


Ilustrační fotografie


Podle statistik jsme na vrcholu v počtech mobilních telefonu na hlavu. Na 100 lidí je počet mobilů 105. Podle této statistiky má tedy každý občan ČR mobilní telefon. Což je trochu zkreslené, protože někteří lidé mají více telefonů. A ti průměr zvyšují. Ale statistika říká také to, že naprostá většina dětí od 6 let do 15 let má svůj vlastní telefon. A je to skutečně potřeba? Na to se pokusíme odpovědět v tomto článku.


Virtuální komunikace versus ta obyčejná

Nová generace bude zaměřená prioritně na komunikační technologie. Vývoj sám nás k tomu vede. Naprostá většina průmyslu se automatizuje, robotizuje. Výměna hodnot se provádí přes internetové připojení. Mezilidské vztahy se většinou budují přes Internet. Komunikace probíhá především přes mobilní technologie. Obyčejná komunikace tak začíná postupně uvadat. Lze si to představit na tradiční situaci v dnešních školách. Dříve děti o přestávce řádily, praly se, hádaly, hrály si nebo připravovaly učitelovi nějaké pěkné překvapení na židli. A dnes? O přestávkách je třída ztichlá, protože většina dětí potřebuje rychle napsat před hodinou pár SMS, nebo potřebují ulovit pár pokemonů nebo po sto tisící napsat na Facebook, že ve škole je nuda. A nechat si to „olajkovat“ spolužáky. Kteří sedí ve stejné místnosti, mimojiné.

Pomalu tak jde stranou přirozená komunikace, která buduje ty skutečně hluboké vztahy. Dalo by se říct vztahy na celý život. Za pomoci mobilních technologií dochází k navazování vztahů mělkých, více zaměřených na sexualitu a nevázanost. Nikoliv na city. Ona často proklamovaná slova o verších pod balkónem, která jsou esencí lásky, dávno mizí pod náporem zkratkovitého SMSkování a exhibujících komentářů na Facebooku.


Bezpečnost s mobilem?

Většina argumentů pro to, aby dítě mělo mobilní telefon, se stáčejí kolem bezpečnosti. Dítě se dovolá pomoci. A dítěti se dá dovolat a zjistit kde je. Ovšem dříve, v dobách, kdy mobilní telefony byly jen ve snech autorů sci-fi, nebylo více unesených, ztracených nebo na scestí nalezených dětí. Ba naopak. A není to ani tím, že by svět byl nyní nebezpečnější. To spíše my jsme se v něm začali víc bát. Nedávejte svému dítěti telefon, dokud ho nebude skutečně potřebovat. A minimálně do 15 let jej skutečně vůbec nepotřebuje.

Jak vychovávat chlapce 2. část Jak vychovávat chlapce 2. část

V první části „Jak vychovávat chlapce“ jsme se věnovali některým zásadám, které nám pomohou vychovat z chlapce správného muže – potřeba mužského vzoru, být gentleman a umět si po sobě uklidit.

Jak vychovávat chlapce Jak vychovávat chlapce 1.část

Pro matky, které vychovávají chlapce, je mužský svět úplnou neznámou a dnešní elektronická doba přeplněná nezávaznými umělými vztahy přes internet a naprosté ztráty zodpovědnosti a morálky tomu vůbec...

Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje? Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje?

Zda je čas dítěti říct, že Ježíšek není, je dilema, které trápí nejednoho rodiče malého dítěte. Často tápeme nad tím, kdy je ten správný věk a čas pro sdělení této celkem zásadní informace, která velmi zasáhne do fantazie dítěte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka