facebook
Dobrý podvečer, je sobota 24.5.2025 a svátek slaví Jana

Pes equinovarus congenitus


Ilustrační fotografie


Toto onemocnění se složitým latinským názvem je vrozenou vývojovou vadou pohybového systému, konkrétně dolní končetiny. Může být známa pod starším názvem koňská noha, jak se tato porucha dříve nazývala a kterou někomu s velkou fantazií zřejmě připomínala. Tato vada je známá od dob Hippokratových. Postihuje více chlapce, celkem přibližně jedno dítě z tisíce.


Etiologie nemoci není známá, existuje však velké množství teorií, některé z nich berou do úvahy i genetické vlivy, jež jsou statisticky přítomny u asi 10% rodin. S největší pravděpodobností půjde o další z řady onemocnění s multifaktoriální příčinou, jež nelze úplně predikovat.


A co se vlastně děje s nohou dítěte při této vadě? Porucha má čtyři složky – poruchu v hlezenním kloubu, která způsobuje vtočení nohy dovnitř, pak vybočení paty ven, vbočení přednoží dovnitř a jako poslední vnitřní rotaci holenní kosti.


Podle závažnosti vady se přistupuje ke konzervativní či operační léčbě. S konzervativní léčbou spočívající ve cvičení a polohování nožičky se musí začít ihned po narození. Již v prvním týdnu života je potřeba přikládat sádrové korekční obvazy, rychle následující za sebou až do dosažení korekce, pak se další dva měsíce poloha fixuje a doléčuje polohovacími dlahami. Možné je také použití tzv. Marshallových dlah, což jsou v podstatě napolohované spojené botičky, jež se miminku připnou k nožičkám a sundávají se pouze ke koupání. Vadu je potřeba vyřešit před zahájením chodeckých pokusů dítěte.


Závažné vady se operují v brzkém věku, těžce zvladatelné okolo 9. - 10. měsíce věku. Základním typem operace je výkon na měkkých strukturách, kdy dochází k uvolnění struktur, jako jsou šlachy a kloubní pouzdra. Na kostěných tkáních se operuje pouze v případě neustupujícího nálezu.


Vada se může i po úspěšném zvládnutí vrátit v období předškolního a mladšího školního věku. Pak se řeší zásadně operačně pomocí kompletního uvolnění měkkých struktur nohy nebo korekcí na patní kosti.





Trichinelóza Trichinelóza

Trichinelóza se řadí mezi parazitární onemocnění zpravidla postihující svalstvo včetně svalstva střev. Tato choroba postihuje jak zvířata, tak je přenosná i na člověka. Tzv. rezervoárem pro původce trichinelózy je nejčastěji...

Neutropenie Neutropenie

Neutropenie je strav, při kterém dochází ke snížení absolutního počtu neutrofilních granulocytů, což je typ bílých krvinek. Neutrofily zajišťují v organismu nespecifickou imunitu, což znamená, že mají za úkol požírat...

Jak na dětskou virózu Jak na dětskou virózu

Během zimy se nám, ale hlavně dětem viróza alespoň jednou nevyhne. S chladným počasím dostává imunita pěkně zabrat a na nás je, abychom viróze předešly co nejvíce. Jaké jsou nejčastější a nejjednodušší typy pro zvýšení...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka