facebook
Příjemnou noc, je pondělí 13.7.2020 a svátek slaví Karolína

Pes equinovarus congenitus


Ilustrační fotografie


Toto onemocnění se složitým latinským názvem je vrozenou vývojovou vadou pohybového systému, konkrétně dolní končetiny. Může být známa pod starším názvem koňská noha, jak se tato porucha dříve nazývala a kterou někomu s velkou fantazií zřejmě připomínala. Tato vada je známá od dob Hippokratových. Postihuje více chlapce, celkem přibližně jedno dítě z tisíce.


Etiologie nemoci není známá, existuje však velké množství teorií, některé z nich berou do úvahy i genetické vlivy, jež jsou statisticky přítomny u asi 10% rodin. S největší pravděpodobností půjde o další z řady onemocnění s multifaktoriální příčinou, jež nelze úplně predikovat.


A co se vlastně děje s nohou dítěte při této vadě? Porucha má čtyři složky – poruchu v hlezenním kloubu, která způsobuje vtočení nohy dovnitř, pak vybočení paty ven, vbočení přednoží dovnitř a jako poslední vnitřní rotaci holenní kosti.


Podle závažnosti vady se přistupuje ke konzervativní či operační léčbě. S konzervativní léčbou spočívající ve cvičení a polohování nožičky se musí začít ihned po narození. Již v prvním týdnu života je potřeba přikládat sádrové korekční obvazy, rychle následující za sebou až do dosažení korekce, pak se další dva měsíce poloha fixuje a doléčuje polohovacími dlahami. Možné je také použití tzv. Marshallových dlah, což jsou v podstatě napolohované spojené botičky, jež se miminku připnou k nožičkám a sundávají se pouze ke koupání. Vadu je potřeba vyřešit před zahájením chodeckých pokusů dítěte.


Závažné vady se operují v brzkém věku, těžce zvladatelné okolo 9. - 10. měsíce věku. Základním typem operace je výkon na měkkých strukturách, kdy dochází k uvolnění struktur, jako jsou šlachy a kloubní pouzdra. Na kostěných tkáních se operuje pouze v případě neustupujícího nálezu.


Vada se může i po úspěšném zvládnutí vrátit v období předškolního a mladšího školního věku. Pak se řeší zásadně operačně pomocí kompletního uvolnění měkkých struktur nohy nebo korekcí na patní kosti.

Listerióza Listerióza

Listerióza je infekční onemocnění, které řadíme mezi tzv. alimentární choroby. Tyto choroby se do organismu dostávají skrze kontaminovanou potravu. Listerióza je způsobena bakterií Listeria...

Plané neštovice a jak se s nimi vypořádat Plané neštovice a jak se s nimi vypořádat

Plané neštovice - onemocnění, které si musí každý jednou za život protrpět. Pokud již „neštovicový mor“ ve školce či ve škole vašeho dítěte vypukl, můžete očekávat, že si jej dříve či...

Výskyt atopického ekzému u dětí Výskyt atopického ekzému u dětí

Spolu s péčí o dětskou pokožku v prvních měsících a rocích života, kdy je třeba udržovat dětskou pokožku v čistotě a suchu, se občas u miminka vyskytnou kožní problémy, které je nutné léčit. Nejčastěji se jedná o atopický ekzém.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka