facebook
Příjemnou noc, je středa 24.4.2024 a svátek slaví Marek

Koktání


Ilustrační fotografie


Koktavost je vada řeči, která se objevuje nejčastěji v dětství kolem 3.- 4. roku. Některé děti mohou zadrhávat již od začátku osvojování řeči a některé mohou začít ze dne na den. Na koktavost neexistuje žádný lék, ale včasná terapie může tyto problémy výrazně snížit nebo je úplně odstranit. Jak koktavost vlastně vzniká a jak ji včas řešit?


Jak koktání vzniká


Koktání se vyznačuje opakováním slabik slova, které bývají doprovázené nějakým tikem, např. mrkáním očí či trhavý pohyb hlavou. Příčina se dodnes nepodařila úplně objasnit, ale uvádí se, že koktání způsobuje více faktorů, přičemž jedním z nich je i dědičnost. Výzkumy posledních let prokázaly, že tzv. balbutici (koktaví lidé) mají odlišné výkony jednotlivých mozkových hemisfér, a to způsobuje rozpor mezi tím, co mají na mysli a tím, co vlastně řeknou. Často se také stává, že dítě začne koktat, dostane-li se do stresové situace.


Koktavost vs. breptavost


Jak již bylo uvedeno, kolem 3.- 4. roku života se mohou objevit první problémy s koktáním, a to v podobě zadrhávání, obtížného nacházení slov, opakování slov nebo zbrklou mluvou. Koktání se někdy také zaměňuje s breptavostí. Ta vzniká především u hyperaktivních dětí, kdy se děti snaží své myšlenky vyjádřit příliš rychle. Tento problém se dá odstranit sezením s logopedem, kdy se děti snaží svou řeč zpomalit, najít rytmus řeči a naučit se správně dýchat.


Jak koktavost léčit?


Pokud již máte podezření na to, že právě vaše dítě trpí koktavostí, je nezbytné, stejně jako u breptání, co nejdříve zajít k logopedovi. Ten vám pravděpodobně navrhne rodinnou terapii. Zaměří se především na atmosféru domova a bezprostřední okolí dítěte. Dále na určitý režim dítěte, snahu nepřetěžovat ho a dodání dostatečného sebevědomí v komunikaci s ostatními. Během toho se bude věnovat různým hlasovým cvičením, podobně jako u breptavého dítěte.


Myslete na to, že s koktáním se vždy dá něco dělat, vždyť se s ní často léčí i dospělí. Platí však pravidlo, že čím dříve začnete, tím lépe.





Problematika sourozeneckých pozic Problematika sourozeneckých pozic

To, v jakém pořadí se děti rodí, může ovlivnit celý jejich budoucí život. Každá pozice má své klady a zápory a dítě se s nimi musí po svém vypořádat. Některé děti to zvládnou bez větších obtíží sami, jiní zase potřebují více pomoci a pochopení.

Strabismus Strabismus

Strabismus je odborným názvem pro šilhavost. Jde o stav, kdy osy pohledu očí nesměřují současně a rovnoběžně k fixovanému bodu, ale jedno se od tohoto směru odchyluje. Takto vzniká...

Jak bránit vzniku zubního kazu u dětí? Jak bránit vzniku zubního kazu u dětí?

Zubní kaz je infekční onemocnění, které může být bolestivé a způsobit dětem řadu nepříjemností spojených se špatným stavem chrupu v dospělosti. Naštěstí je plně preventabilní, ačkoliv...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka