facebook
Příjemnou noc, je úterý 23.4.2024 a svátek slaví Jiří

Infekční mononukleóza – nemoc z líbání?


Ilustrační fotografie


Infekční mononukleóza je, jak již název napovídá, infekční onemocnění způsobené nejčastěji virem Epsteina-Barrové, popř. cytomegalovirem. V České republice se jedná o relativně časté onemocnění, které je nebezpečné ne svým normálním průběhem, ale možnými komplikacemi, proto je potřeba mu věnovat pozornost. Nemoc zpočátku připomíná angínu, často tak také bývá diagnostikováno. Testy na viry se provádí často až poté, co nezabírají antibiotika předepsaná právě na angínu. Zajímavý je fakt, že promořenost populace těmito viry je velmi vysoká, místy až 95%, přitom ne každý viditelně onemocní. U dětí do dvou let věku, kdy nejčastěji probíhá první infekce tímto virem, se většinou neprojeví vůbec nijak. To svědčí pro kombinovanou příčinu a také relativně nízkou nakažlivost. K propuknutí nemoci je většinou zapotřebí nějak oslabený organismus, vystavení akutnímu či dlouhodobému stresu nebo nervové vyčerpání.

Jak napovídá lidový název, virus se přenáší především slinami. Může se tak stát nejen při líbání, ale také se přenese nepřímo rukama, z čerstvě potřísněných hraček, ručníků, nádobí apod. Proto je nemoc častá nejen u pubertálních a adolescentních jedinců, ale také u malých dětí. U dospělých se vyskytuje sice méně často, za to mívá horší průběh.

Typickými příznaky na počátku mononukleózy jsou únava a zvýšené teploty i horečky trvající několik dnů až týdnů, přidává se zánět nosohltanu a zvětšení lymfatických uzlin pod čelistí a na krku. Při infekci EBV virem jsou přítomny také povláčky na krčních mandlích, které svádí k diagnóze angíny. CMV povlaky na mandlích netvoří, celkově má méně výrazný průběh, kromě déletrvajících horeček. Naopak u častějšího EBV viru se přidávají otoky víček i celého obličeje, nechutenství, zvětšení jater a sleziny či zápach z úst kvůli povláčkům.

U lehčího průběhu, který vidíme zejména u malých dětí, může léčba probíhat doma, při vážnějším průběhu je však nutná hospitalizace. Za vážnější průběh považujeme kupříkladu neklesající horečku či velký zánět jater. Bohužel na infekční mononukleózu neexistuje specifický lék. Nejdůležitější pro uzdravení se je dieta a klid. Celá léčba a rekonvalescence trvá i půl roku, šetřící jaterní dieta s minimem tuků se drží okolo 3 měsíců. Důležité je se nepřepínat a šetřit také fyzické síly. Po prodělání infekční mononukleózy je imunitní systém ještě nějakou dobu oslaben a mohl by snadno podlehnout nějaké další infekci.

Po prodělání mononukleózy vzniká většinou celoživotní imunita. Nemoc propuká znovu jen při velkém oslabení organismu. Infekční mononukleóza také spadá pod infekční onemocnění, která se hlásí, izolace nemocného však není nutná.





Růstové bolesti Růstové bolesti

Typické růstové bolesti se vyskytují u jinak zdravých dětí během nočních hodin, bolest v obou dolních končetinách jim znemožňuje usnout či je ze spánku budí. Epizoda bolesti trvá nejčastěji...

Rozdíl mezi laktózovou intolerancí a alergií na kravské mléko Rozdíl mezi laktózovou intolerancí a alergií na kravské mléko

Laktózová intolerance je onemocnění, při němž je defektní či zcela chybějící enzym laktáza, který má na starost štěpení mléčného cukru – laktosy. Tento cukr obsahují všechny druhy živočišného mléka.

Tourettův syndrom Tourettův syndrom

Zdá se vám, že jsou vaše děti neposedné, dělají bez důvodu zvláštní zvuky či pohyby a vás to začíná zneklidňovat? Tourretův syndrom má jasné příznaky, které však bývají pro běžnou veřejnost...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka