facebook
Dobré dopoledne, je sobota 27.7.2024 a svátek slaví Viktor

Aftózní stomatitida (afty)


Ilustrační fotografie


Aftózní stomatitida je onemocnění, které trápí mnohé z nás. Jedná se o zánět dutiny ústní, který se projevuje primárně objevením puchýřku, který se změní po stržení v erozi sliznice dutiny ústní. Spodina této eroze je kryta slabou vrstvičkou fibrinu, tedy vaziva. V okolí této eroze můžeme pozorovat zarudlý lem.

Toto onemocnění je časté a velmi bolestivé. Ve většině případů tzv. recidivuje, což znamená, že opakovaně se opakovaně vrací a odeznívá. Bohužel v dnešní době není etiologie (příčina vzniku) aftózní stomatitidy doposud známa. Přestože nejvíce postiženou skupinou bývají mladí lidé, tak velmi často vznikají opakovaně afty u těhotných žen a také u kojenců, kde mohou nadělat vcelku dost škody, jelikož je ohrožena správná výživa dítěte.

V případě, že jde o nekomplikovaný průběh onemocnění, vystačíme si se symptomatickou léčbou (snížení bolesti, urychlení hojení postiženého místa, případně omezení rozvoje sekundární infekce). Existuje celá řada přípravků, které lze při aftózní stomatitidě s úspěchem podávat (např. asi nejznámější Tantum Verde, dále různé druhy gelů nebo spray). Vhodné je léčbu doplnit i podáváním vitamínu B (nejlépe pestrou stravou, ale existují i různé doplňky stravy, např. B-komplex a podobné).

Za předpokladu, že dojde ke komplikacím u aftózní stomatitidy, je potřeba navštívit lékaře (příp. pediatra), jelikož některé komplikace mohou ohrozit správný příjem potravy, případně mohou jiná závažná onemocnění (opar) být nesprávně interpretovány jako aftózní stomatitida.
Dojde-li k onemocnění dítěte, je potřeba zajistit příjem kvalitní a vyvážené stravy, která je podávána v kašovité formě, vlažnou. Tekutinu také po menších dávkách, chladnější a pokud možno nekyselé. Veškerou stravu je dobré podávat po lžičkách a především hlídat optimální dodávky tekutin. Podstatné ovšem je, že dítě by nemělo kousat potravu, nemělo by jíst ani pít nic horkého a taktéž se vyvarovat kyselým potravinám.

Aftózní stomatitidě nelze úplně předcházet, ale můžeme snížit riziko její rozvoje – na příklad je dobré dbát na základní hygienu ve smyslu – spadne-li dítěti např. dudlík na zem, tak je potřeba jej omýt vodu a teprve potom ho vrátit dítěti do úst. Dále je potřeba dbát na to, aby lidé s afty nepřicházely do přímého kontaktu s dítětem, tím je myšleno např. rodinný polibek, apod.





Pes equinovarus congenitus Pes equinovarus congenitus

Toto onemocnění se složitým latinským názvem je vrozenou vývojovou vadou pohybového systému, konkrétně dolní končetiny. Může být známa pod starším názvem koňská noha, jak se tato porucha...

Sinusitida Sinusitida

Sinusitida neboli zánět vedlejších dutin (paranasálních sinusů) nosních bývá poměrně častou komplikací akutní rinitidy (rýmy). Zánět vedlejších dutin nosních může být zapříčiněn přestupem...

Vysoký krevní tlak u dětí Vysoký krevní tlak u dětí

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak není bohužel nemocí jen dospělých, ale relativně často se vyskytuje i u dětí. Výskyt dokonce strmě stoupá, během posledních pěti let se v evropských zemích...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka