Odstříkávání neboli odsávání mléka řeší mnoho maminek. Ostříkávání je užitečné především v době, kdy se musí maminka od svého novorozence oddělit - například tedy v naléhavé nepřítomnosti nebo při hospitalizaci. Odstříkávání mléka je dobré ovládat pro své zdraví - když se vytvářejí přebytky mléka a ty je potřeba odstranit. Tuto činnost se tedy rozhodně vyplatí umět. Pokud totiž kojíte, mléko si pro svého novorozence můžete připravit a nemusíte řešit žádné náhražky ve formě kupovaných výrobků.
Kdy odstříkávat mléko
Pravidelné odstříkávání je prevencí před bolestivým hromaděním mléka v prsu. Pokud se mléko hromadí, kojenec se může špatně přisát a způsobit trhliny, které se později promění v infekce a záněty. Pokud by se mléko v prsou hromadilo, hrozí, že se jeho tvorba sníží a kojení nebude možné. Odstříkávání mléka je vhodné také v případě, že se chystáte nutně do práce nebo na pochůzku a od svého miminka se tak musíte na několik hodin odloučit. V případě nemoci nebo úrazu mohou být podávány léky, které mateřské mléko znehodnocují. I na toto období je v případě potřeby dobré se připravit a odsát mléko do zásoby.
Ruční odstříkávání mléka nebo odsávačka
Mléko můžete odstříkávat ručně nebo speciální odsávačkou. Odsávačka je rychlá a snadno se s ní manipuluje, ne každé ženě však vyhovuje. Je tedy si potřeba vyzkoušet, jaká metoda pro vás bude lepší. Odsávačka se vyrábí v několika typech, tu základní zakoupíte za rozumnou cenu. V obou případech je nutné dodržovat určité hygienické zásady - například vyvařit nádobu na mléko, veškeré další součásti pečlivě omýt vodou a omyté zabalit do čisté utěrky. Samozřejmostí jsou také umyté ruce a bradavky.
Jak odstříkávat a možné problémy
Na odstříkávání je dobré se psychicky a fyzicky uvolnit. Pomůže k tomu jemná masáž prováděná krouživými pohyby prstů, jemné proklepávání prsou nebo kroucení bradavek. Tyto masáže musí být maximálně příjemné a uvolňující. Ukazováčkem a palcem obejměte dvorec a zbývajícími prsty s dlaní zatlačte směrem k hrudníku. Při rytmickém stlačování by mělo mléko začít odkapávat. Při odsávání odsávačkou mléka zaujměte pohodlnou pozici v předklonu. Ruční odsávání trvá cca 20 až 30 minut. Intervaly mezi odsáváním by měly být dlouhé 3 až 6 hodin. Jakmile získáte jistotu, prsty i ruce můžete libovolně střídat. Odsáté mléko je možné skladovat v ledničce po dobu 24 hodin.
|
Kolostrum neboli mlezivo se vytváří v prsní žláze těhotné ženy krátce před porodem a jeho produkce pokračuje ještě několik dní po porodu. Občas bývá označováno jako tzv. prvotní mléko, tedy nezralá forma mateřského mléka.
Kojení je jednou z forem výživy mláďat, kterou mají všichni savci společnou. Kojení zastává funkci výživovou, ale i psychosociální, jelikož během něj dochází k utváření specifického vztahu mezi matkou a dítětem.
Mastitida neboli zánět prsní žlázy je infekční onemocnění, které může postihnout kojící ženy a zkomplikovat tak kojení. Mastitida je doprovázena vysokými teplotami a horkostí pociťovanou v prsu. Většinou se projeví hned...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.