facebook
Dobré odpoledne, je sobota 19.1.2019 a svátek slaví Ilona

Stravování během virózy


Ilustrační fotografie


Viróza občas zasáhne každého, ať je to dítě či dospělý. Zejména je to častější s příchodem prvních plískanic během podzimu a při přechodu zimy do jara. Každý řeší takováto nachlazení různým způsobem. Ale málokdo si uvědomuje, že si může pomoci i běžnou stravou nebo si naopak uškodit. Proto by si měl každý během virózy dávat pozor, co si připraví k jídlu.

Je pravda, že při těchto stavech se snižuje i chuť k jídlu. Na druhé straně k boji s virózou je nezbytné mít dostatek energie. Důležitým aspektem ve stravování během virózy je, aby alespoň část přijímané stravy byla tepelně upravená. Organismus je potřeba zahřívat, a to nejen při odpočinku zevně, ale i zevnitř. K tomu v první řadě poslouží teplý čaj. V tomto stavu nejlépe prospějí bylinkové čaje. Vybírat lze z lipového, šípkového, bezového apod. Přistoupíme-li k pití bylinkových čajů, doporučuje se pití jednoho druhu celý den, aby se dosáhlo lepšího účinku. Velice doporučovaným čajem je i zázvorový, ideálně připravený z čerstvého zázvoru ve spojení s medem a citronem. Takto připravený čaj zahřeje nejen z důvodu samotné teploty, ale i proto, že samotný zázvor má zahřívací účinek. Doplňující citron s medem je lépe přidat, jakmile čaj alespoň trochu vychladne, aby se zbytečně nepřišlo o všechny cenné vitaminy.

Pro zahřátí organismu jsou velmi vhodné i polévky, díky kterým doplníme do těla i potřebné tekutiny. Ke snídani jsou velice vhodné i kaše, jako je například vločková, pohanková, jáhlová apod. Díky tomu se tělo tzv. nastartuje na celý den.

S ohledem na to, že chuť k jídlu není během nachlazení příliš dostatečná, sahá často nemocný člověk po něčem sladkém pro doplnění rychlé energie. Bílý cukr stejně jako světlá mouka tělu během virózy nijak neprospěje, ba naopak je ještě více zatíží. Stejně tak je vhodné omezit i mléčné výrobky, zejména pokud virózu doprovází rýma. Uvádí se totiž, že mléčné výrobky zahleňují, což průběh rýmy spíše ztíží.

Příchod nového sourozence do rodiny Příchod nového sourozence do rodiny

Nový přírůstek do rodiny je vždy velká radost a očekávání. Ne však úplně pro všechny členy. Příchod nového sourozence je pro staršího brášku nebo sestřičku často velmi stresující. Mají strach, že o ně už nebude zájem, a tak...

Role prarodiče v životě dítěte Role prarodiče v životě dítěte

Babička a dědeček – to jsou kromě rodičů další dva lidé, kteří nám připomínají dětství a prázdninové chvíle. Ne každé dítě má dnes štěstí a má oba prarodiče od matky i otce, ale i když má jen babičku nebo jen dědečka, je to pro dítě...

Fotokniha ze svatby navždy uchová nezapomenutelný den Fotokniha ze svatby navždy uchová nezapomenutelný den

Podzim je období, kdy se příroda mění před očima a vše se zahalí do záplavy barevného listí. Měkké, přívětivé barvy zvou k naplánování svatebního obřadu všechny, jimž se letní parno příčí.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka