facebook
Dobrý večer, je pondělí 27.3.2023 a svátek slaví Dita

Stravování během virózy


Ilustrační fotografie


Viróza občas zasáhne každého, ať je to dítě či dospělý. Zejména je to častější s příchodem prvních plískanic během podzimu a při přechodu zimy do jara. Každý řeší takováto nachlazení různým způsobem. Ale málokdo si uvědomuje, že si může pomoci i běžnou stravou nebo si naopak uškodit. Proto by si měl každý během virózy dávat pozor, co si připraví k jídlu.

Je pravda, že při těchto stavech se snižuje i chuť k jídlu. Na druhé straně k boji s virózou je nezbytné mít dostatek energie. Důležitým aspektem ve stravování během virózy je, aby alespoň část přijímané stravy byla tepelně upravená. Organismus je potřeba zahřívat, a to nejen při odpočinku zevně, ale i zevnitř. K tomu v první řadě poslouží teplý čaj. V tomto stavu nejlépe prospějí bylinkové čaje. Vybírat lze z lipového, šípkového, bezového apod. Přistoupíme-li k pití bylinkových čajů, doporučuje se pití jednoho druhu celý den, aby se dosáhlo lepšího účinku. Velice doporučovaným čajem je i zázvorový, ideálně připravený z čerstvého zázvoru ve spojení s medem a citronem. Takto připravený čaj zahřeje nejen z důvodu samotné teploty, ale i proto, že samotný zázvor má zahřívací účinek. Doplňující citron s medem je lépe přidat, jakmile čaj alespoň trochu vychladne, aby se zbytečně nepřišlo o všechny cenné vitaminy.

Pro zahřátí organismu jsou velmi vhodné i polévky, díky kterým doplníme do těla i potřebné tekutiny. Ke snídani jsou velice vhodné i kaše, jako je například vločková, pohanková, jáhlová apod. Díky tomu se tělo tzv. nastartuje na celý den.

S ohledem na to, že chuť k jídlu není během nachlazení příliš dostatečná, sahá často nemocný člověk po něčem sladkém pro doplnění rychlé energie. Bílý cukr stejně jako světlá mouka tělu během virózy nijak neprospěje, ba naopak je ještě více zatíží. Stejně tak je vhodné omezit i mléčné výrobky, zejména pokud virózu doprovází rýma. Uvádí se totiž, že mléčné výrobky zahleňují, což průběh rýmy spíše ztíží.

Dítě versus macecha – jak spolu vyjít? Dítě versus macecha – jak spolu vyjít?

Nový vztah s mužem, který již má dítě z předchozího manželství, může přinést různé problémy, například špatná komunikace s dítětem. Někdy trvá déle, než spolu vyjdete, ale snaha musí být vždy na obou stranách.

Držení tradic: sv. Barbora Držení tradic: sv. Barbora

Kromě Mikuláše s čertem a andělem se mohou děti těšit i na svátek sv. Barborky. Tato tradice se dnes již moc nedrží, což je škoda, protože pro děti je dodržování jakékoliv tradice magické a zábavné. Proč jim tedy nezpříjemnit čekání...

Co očekávat od prvních dnů rodičovství? Co očekávat od prvních dnů rodičovství?

Chystáte se pořídit si miminko nebo jste již v očekávání? Jistě vás trápilo nebo trápí ta nejistota prvních dní zvláště, pokud jste prvorodička. Příchod dítěte je pro partnery obrovská změna a je třeba...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka