facebook
Dobré odpoledne, je sobota 10.6.2023 a svátek slaví Gita

Stravování během virózy


Ilustrační fotografie


Viróza občas zasáhne každého, ať je to dítě či dospělý. Zejména je to častější s příchodem prvních plískanic během podzimu a při přechodu zimy do jara. Každý řeší takováto nachlazení různým způsobem. Ale málokdo si uvědomuje, že si může pomoci i běžnou stravou nebo si naopak uškodit. Proto by si měl každý během virózy dávat pozor, co si připraví k jídlu.

Je pravda, že při těchto stavech se snižuje i chuť k jídlu. Na druhé straně k boji s virózou je nezbytné mít dostatek energie. Důležitým aspektem ve stravování během virózy je, aby alespoň část přijímané stravy byla tepelně upravená. Organismus je potřeba zahřívat, a to nejen při odpočinku zevně, ale i zevnitř. K tomu v první řadě poslouží teplý čaj. V tomto stavu nejlépe prospějí bylinkové čaje. Vybírat lze z lipového, šípkového, bezového apod. Přistoupíme-li k pití bylinkových čajů, doporučuje se pití jednoho druhu celý den, aby se dosáhlo lepšího účinku. Velice doporučovaným čajem je i zázvorový, ideálně připravený z čerstvého zázvoru ve spojení s medem a citronem. Takto připravený čaj zahřeje nejen z důvodu samotné teploty, ale i proto, že samotný zázvor má zahřívací účinek. Doplňující citron s medem je lépe přidat, jakmile čaj alespoň trochu vychladne, aby se zbytečně nepřišlo o všechny cenné vitaminy.

Pro zahřátí organismu jsou velmi vhodné i polévky, díky kterým doplníme do těla i potřebné tekutiny. Ke snídani jsou velice vhodné i kaše, jako je například vločková, pohanková, jáhlová apod. Díky tomu se tělo tzv. nastartuje na celý den.

S ohledem na to, že chuť k jídlu není během nachlazení příliš dostatečná, sahá často nemocný člověk po něčem sladkém pro doplnění rychlé energie. Bílý cukr stejně jako světlá mouka tělu během virózy nijak neprospěje, ba naopak je ještě více zatíží. Stejně tak je vhodné omezit i mléčné výrobky, zejména pokud virózu doprovází rýma. Uvádí se totiž, že mléčné výrobky zahleňují, což průběh rýmy spíše ztíží.

Pyžama, župany a noční košile pro Vás Buďte šik i v pyžamu, županu, nebo noční košili

Spokojenost člověka s okolím spočívá v jeho spokojenosti sama se sebou. Tato věta se objevuje v mnoha knihách a rozhovorech...

Jak vybrat domácího mazlíčka Jak vybrat domácího mazlíčka

Na světě snad neexistuje dítě, které by si od určitého roku nepřálo mít svého domácího mazlíčka. Také je vám to věčné prosení a dožadování se o pejska nebo rybičky důvěrně známé? Pokud máte ty...

Jak se připravit na příchod zvířete do rodiny? Jak se připravit na příchod zvířete do rodiny?

Podlehli jste naléhání vašeho dítěte a rozhodli jste se pořídit si domácího mazlíčka, avšak stále ještě tápete, jaké zvíře je pro vás vlastně vhodné. Jak si správně vybrat a co všechno je třeba obstarat a nastudovat?

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka