facebook
Dobré dopoledne, je středa 1.2.2023 a svátek slaví Nela

Cucání palce


Ilustrační fotografie


Cucání palce patří mezi jeden ze zlozvyků, se kterými se můžeme u dětí setkat. S tímto nešvarem může dítě začít již od několika týdnů svého života. Nejčastěji tak k němu dochází kolem druhého měsíce, kdy si dítě začíná uvědomovat spojení ruka - ústa, a to už je právě jen krůček k objevení palečku. Ten skýtá pro dítě tu výhodu, že na rozdíl od dudlíku, je neustále k dispozici. U malých miminek to většina rodičů přehlíží. Jakmile je však dítko větší, začínají to řešit a snaží se tento zlozvyk odstranit. Není však již pozdě?

Příčina cucání palce, případně i jiného prstu, spočívá v sacím reflexu. Ten je u miminek vyvinut velice silně, neboť zajišťuje uspokojení jedné ze základních životních potřeb, a sice příjem potravy. Sací reflex se u miminka vyvíjí již v době těhotenství tak, aby po narození bylo připravené se přisát k prsu a začít pít. V dnešní době se tento jev již snaží v porodnicích podporovat bezprostředně po narození miminka, které po několika minutách přiloží matce k prsu.

Důvodem sání palce může být hlad, neklid nebo potřeba zábavy. Mnoho dětí například odmítá k uklidnění dudlík, ale vlastní palec za tímto účelem využívají. S ohledem na intenzivní převahu sacího reflexu je to u miminek poměrně přirozená věc. V pozdějším věku, kdy je již dítě rozumově vyspělejší a je schopné si uvědomit svoje jednání, se jedná spíše o zlozvyk. Je dobré snažit se vypozorovat, v jakém okamžiku k cucání prstu dochází a na tuto příčinu reagovat.

Rodiče mnohdy tento zlozvyk řeší domluvou, odvedením pozornosti dítěte, používáním rukaviček anebo natřením palce něčím, co dítěti nechutná. Pro tyto účely existují i speciální laky, které mají dítě odradit od cucání palce.

Odborníci uvádějí, že dlouhodobější cucání palce může mít za následek budoucí problémy se zoubky a jejich postavením. Ovlivnit může dokonce i tvar rtů a úst. Tento zlozvyk se může negativně odrazit i na kůži v podobě různých vyrážek či ekzémů. V krajních případech může dojít i ke změně tvaru palce. Proto je asi vhodné začít s odnaučováním, co možná nejdříve.

Ublinkávání – kdy je ještě normální a kdy už ne? Ublinkávání – kdy je ještě normální a kdy už ne?

U miminek je zcela běžné, že jim mateřské mléko občas „nesedne“ a jeho obsah vyzvrací. Většinou se nejedná o nic neobvyklého ani nebezpečného, avšak do té doby, kdy se blinkání stává silnějším...

Fetální erytroblastóza neboli hemolytická nemoc novorozence Fetální erytroblastóza neboli hemolytická nemoc novorozence

Fetální erytroblastóza je v podstatě poškození ještě nenarozeného plodu v děloze vlivem mateřských protilátek. Nejčastější příčinou je inkompatibilita v Rh systému krevních skupin a to v případě, že má Rh negativní matka dítě s...

Tuberkulóza Tuberkulóza

V dnešní době se rozmáhá trend boje proti očkováním. Ne všechna očkování jsou nutná, ale existují samozřejmě taková, která bychom ze svého očkovacího kalendáře škrtat neměli. Nicméně stále...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka