facebook
Dobré odpoledne, je sobota 15.12.2018 a svátek slaví Radana

Cucání palce


Ilustrační fotografie


Cucání palce patří mezi jeden ze zlozvyků, se kterými se můžeme u dětí setkat. S tímto nešvarem může dítě začít již od několika týdnů svého života. Nejčastěji tak k němu dochází kolem druhého měsíce, kdy si dítě začíná uvědomovat spojení ruka - ústa, a to už je právě jen krůček k objevení palečku. Ten skýtá pro dítě tu výhodu, že na rozdíl od dudlíku, je neustále k dispozici. U malých miminek to většina rodičů přehlíží. Jakmile je však dítko větší, začínají to řešit a snaží se tento zlozvyk odstranit. Není však již pozdě?

Příčina cucání palce, případně i jiného prstu, spočívá v sacím reflexu. Ten je u miminek vyvinut velice silně, neboť zajišťuje uspokojení jedné ze základních životních potřeb, a sice příjem potravy. Sací reflex se u miminka vyvíjí již v době těhotenství tak, aby po narození bylo připravené se přisát k prsu a začít pít. V dnešní době se tento jev již snaží v porodnicích podporovat bezprostředně po narození miminka, které po několika minutách přiloží matce k prsu.

Důvodem sání palce může být hlad, neklid nebo potřeba zábavy. Mnoho dětí například odmítá k uklidnění dudlík, ale vlastní palec za tímto účelem využívají. S ohledem na intenzivní převahu sacího reflexu je to u miminek poměrně přirozená věc. V pozdějším věku, kdy je již dítě rozumově vyspělejší a je schopné si uvědomit svoje jednání, se jedná spíše o zlozvyk. Je dobré snažit se vypozorovat, v jakém okamžiku k cucání prstu dochází a na tuto příčinu reagovat.

Rodiče mnohdy tento zlozvyk řeší domluvou, odvedením pozornosti dítěte, používáním rukaviček anebo natřením palce něčím, co dítěti nechutná. Pro tyto účely existují i speciální laky, které mají dítě odradit od cucání palce.

Odborníci uvádějí, že dlouhodobější cucání palce může mít za následek budoucí problémy se zoubky a jejich postavením. Ovlivnit může dokonce i tvar rtů a úst. Tento zlozvyk se může negativně odrazit i na kůži v podobě různých vyrážek či ekzémů. V krajních případech může dojít i ke změně tvaru palce. Proto je asi vhodné začít s odnaučováním, co možná nejdříve.





Reflux u miminek Reflux u miminek

Reflux u miminek je zdravotní komplikace, která je vyvolána neúplným uzávěrem v oblasti mezi jícnem a žaludkem. V důsledku toho dochází k tomu, že miminko často ublinkává nestrávené mléko v doprovodu s kašlem či chrčením.

Péče o dětskou pokožku Péče o dětskou pokožku

Každá maminka chce pro své miminko to nejlepší, co se týče hygieny nevyjímaje. Při každodenní očistě mimča bychom ale kromě správného koupání neměly zapomínat na kvalitní a vhodnou kosmetiku pro citlivou pokožku dítěte.

Opruzeniny u miminek Opruzeniny u miminek

Zapařená místa na tělíčku miminka není žádný med. Každá maminka se jim snaží vyhnout všemožnými pudry a olejíčky, jenže ne vždy se zadaří. Objevují se ve věku kojeneckém, ale mohou pokračovat až do batolecího věku.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka