facebook
Dobrý večer, je pátek 19.4.2024 a svátek slaví Marcela

Cucání palce


Ilustrační fotografie


Cucání palce patří mezi jeden ze zlozvyků, se kterými se můžeme u dětí setkat. S tímto nešvarem může dítě začít již od několika týdnů svého života. Nejčastěji tak k němu dochází kolem druhého měsíce, kdy si dítě začíná uvědomovat spojení ruka - ústa, a to už je právě jen krůček k objevení palečku. Ten skýtá pro dítě tu výhodu, že na rozdíl od dudlíku, je neustále k dispozici. U malých miminek to většina rodičů přehlíží. Jakmile je však dítko větší, začínají to řešit a snaží se tento zlozvyk odstranit. Není však již pozdě?

Příčina cucání palce, případně i jiného prstu, spočívá v sacím reflexu. Ten je u miminek vyvinut velice silně, neboť zajišťuje uspokojení jedné ze základních životních potřeb, a sice příjem potravy. Sací reflex se u miminka vyvíjí již v době těhotenství tak, aby po narození bylo připravené se přisát k prsu a začít pít. V dnešní době se tento jev již snaží v porodnicích podporovat bezprostředně po narození miminka, které po několika minutách přiloží matce k prsu.

Důvodem sání palce může být hlad, neklid nebo potřeba zábavy. Mnoho dětí například odmítá k uklidnění dudlík, ale vlastní palec za tímto účelem využívají. S ohledem na intenzivní převahu sacího reflexu je to u miminek poměrně přirozená věc. V pozdějším věku, kdy je již dítě rozumově vyspělejší a je schopné si uvědomit svoje jednání, se jedná spíše o zlozvyk. Je dobré snažit se vypozorovat, v jakém okamžiku k cucání prstu dochází a na tuto příčinu reagovat.

Rodiče mnohdy tento zlozvyk řeší domluvou, odvedením pozornosti dítěte, používáním rukaviček anebo natřením palce něčím, co dítěti nechutná. Pro tyto účely existují i speciální laky, které mají dítě odradit od cucání palce.

Odborníci uvádějí, že dlouhodobější cucání palce může mít za následek budoucí problémy se zoubky a jejich postavením. Ovlivnit může dokonce i tvar rtů a úst. Tento zlozvyk se může negativně odrazit i na kůži v podobě různých vyrážek či ekzémů. V krajních případech může dojít i ke změně tvaru palce. Proto je asi vhodné začít s odnaučováním, co možná nejdříve.





Kongenitální hypotyreóza Kongenitální hypotyreóza

Kongenitální hypotyreóza neboli vrozená porucha štítné žlázy ve smyslu snížené produkce hormonů je potenciálně nebezpečným onemocněním, které může vést k závažným a trvalým poškozením...

Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka