facebook
Příjemnou noc, je úterý 18.6.2024 a svátek slaví Leoš

Jak připravit dítě na nového partnera


Ilustrační fotografie


Mít nového partnera není po rozchodu nic zvláštního. Pokud ovšem máte již z předešlého vztahu děti, seznámení s ním je nevyhnutelné. Obě strany – jak partner, tak děti se musí na tuto změnu připravit a pokusit se spolu vyjít co nejlépe.

Nespěchejte

Pokud s partnerem seznámíte děti příliš brzy po rozchodu, budou to brát jako velkou zradu a na vině nebude nikdo jiný, než vy a vaše nová známost. Vy byste si měla být zároveň jistý/á, že se jedná a o vážný vztah, který má nějakou budoucnost. Časté střídání partnerů a jejich následné představování dětem by na ně nemělo dobrý vliv. Zároveň by již nechovaly respekt jak k vám, tak k jakémukoliv novému objektu.

Odmítavá reakce je přirozená

Z počátku je málokteré dítě k novému partnerovi přívětivé. Zejména dcery, pokud jsou již v pubertě, mohou brát přítelkyni jako zradu vůči matce jako ženě. Nová vážná známost představuje rušivý element pro dětské touhy po harmonické rodině. To je třeba dopředu probrat i s partnerem. Zároveň je dobré mu něco povědět o povahových rysech dětí. Některé jsou vzpurnější, některé tišší. Je třeba si ale uvědomit, že pro dítě je toto stresová situace a někdy může reagovat až přehnaně agresivně či si vynucovat vaši pozornost. Ani vy ani váš protějšek byste však toto jednání neměli brát osobně. Dítě si jen snaží vytyčit území. Také s ním často mluvte o jeho pocitech a ujistěte ho, že jste tu pořád pro něj a že ve vašem vztahu k němu se nic nezměnilo.

Komunikujte

Další věc, která je důležitá jak ve vztahu k dětem, tak k partnerovi, je komunikace. Je třeba s oběma stranami mluvit o tom, jak se jim seznámení jevilo a jaký z toho mají pocit. Dále je klíčové vynahradit si čas zvlášť pro děti a zvlášť pro partnera. Pokud k vám děti chodí například každý druhý víkend, vymyslete spolu občas nějaký sólo program. Děti tak nebudou mít pocit, že jim kvůli nové známosti už nebudete naplno věnovat. Je dobré si také společně stanovit pravidla, která budou všichni dodržovat, především co se týče vměšování do výchovy, či chování vůči partnerovi. Vy byste měli být ti nestranní a snažit se nenásilně vztahy mezi partnerem a dětmi postupně utužovat.

Společné spaní s rodiči Společné spaní s rodiči

Každá maminka i tatínek, kteří mají doma malého prcka a spí s ním v posteli, přemýšlí, zda už nenastal čas, kdy by mělo dítko spát ve své vlastní posteli, ve svém vlastním pokojíku. Psychologové však přišli na to, že pro děti je velkým ...

Zapojení mužů do otcovských povinností Zapojení mužů do otcovských povinností

V dřívějších dobách bychom tatínka, který veze kočárek po ulici jen tak nezahlédli. Zato dnes vidíte tatínky téměř na každém rohu, a to většinou v družném rozhovoru se svými kamarády – též tatínky. Někteří dokonce rádi zůstávají na mateřské dovolené ...

Vánoce bez stresu: Jak najít dokonalé dárky pro každého člena rodiny? Vánoce bez stresu: Jak najít dokonalé dárky pro každého člena rodiny?

Znáte to – pro jednoho člena rodiny je výběr dárků snadný, pro druhého člena rodiny vás zkrátka nic vhodného nenapadá. A tak skončíte v lepším případě u kosmetických balíčků nebo v...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka