facebook
Dobré ráno, je pondělí 8.3.2021 a svátek slaví Gabriela

Alergeny v potravinách


Ilustrační fotografie


Potravinové alergie jsou čím dál častější a mnohdy se objevují již u malých dětí. Maminky si pak s nimi často neví rady. Jak potravinou alergii poznat? Jak se s ní vypořádat? Zmizí někdy? Toto jsou nejčastější otázky, se kterými se můžeme v této oblasti. V dnešním článku se vám na ně pokusíme odpovědět. I pokud se alergie neobjeví v dětství, neznamená to, že se jim v životě vyhnete. Mohou vás totiž potkat i v dospělosti.

Alergie na mléčné výrobky

Nejsilnějším alergenem, se kterým se můžete u svého miminka setkat, je laktóza, kterou obsahují produkty vyrobené z kravského mléka. Tato alergie u mnoha dětí během šesti let vymizí, někomu však zůstane až do dospělosti. Kravské mléko můžete zkusit nahradit ovčími a kozími výrobky, případně rostlinnými mléky. Při takové stravě dbejte na to, aby obsahovala dostatek vápníku, který je velmi důležitý pro správný vývoj kostí a zubů. Alergie jsou bohužel často dědičné.

Alergie na obiloviny, ovoce a zeleninu

Jednotlivé obiloviny, především pak ty, které obsahují lepek, zařazujte do dětské stravy postupně. Nejprve vyzkoušejte rýži, pak oves, jáhly a postupně i další. Podobně je to i s ovocem a zeleninou. Ideální je začít například jablky a mrkví nebo banánem. Alergie často způsobují například jahody, broskve a mnohdy i exotické plody.

Jak se alergie projevuje

Alergie se nejčastěji projevuje křečemi v břiše a průjmy, svěděním pokožky a jejím zarudnutím, dále také kopřivkou, otoky v obličeji nebo vyrážkou. Jejím řešením je vynechání potraviny z jídelníčku a jeho úprava tak, aby vaše miminko ničím nestrádalo. Časem určitě můžete navštívit alergologii nebo potravinu opět v malém množství vyzkoušet.

Krmení nedonošených miminek Krmení nedonošených miminek

Obecně je nutné si uvědomit, že termín porodu stanovený lékařem je určen pouze s určitou pravděpodobností. A miminko se tak ve většině případů do předpokládaného termínu „netrefí“. Jestliže se však miminko narodí před...

Kdy přidávat lepek do stravy dětí Kdy přidávat lepek do stravy dětí

S ohledem na to, že v dnešní době není onemocnění zvané jako celiakie (onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku) ničím ojedinělým, měli by rodiče věnovat zvýšenou pozornost tomu, kdy lepek do stravy dětí přidat.

Jak na ovocné a zeleninové příkrmy Jak na ovocné a zeleninové příkrmy

Ovocné a zeleninové příkrmy se doporučuje do jídelníčku novorozence zařadit zhruba v šestém měsíci. Mateřské mléko už není dostačující a obilninové kaše vaše děťátko možná již omrzely. Ovocné příkrmy jsou zajímavým...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka