facebook
Dobré ráno, je sobota 20.4.2019 a svátek slaví Marcela

Tělesné tresty – ano nebo ne?


Ilustrační fotografie


V dnešní době je téměř nemyslitelné, aby matka na ulici plácla dítě přes zadek – jednoduše proto, že se to již nenosí. Zelenou má spíše liberální výchova, vznikající na základě domluv a hodinových rozhovorů s dítětem. Tělesné tresty jsou ve většině zemích doma i ve škole zakázány, Česká republika však zůstala výjimkou, alespoň co se týče domácího trestání. Měli bychom zdravou míru tělesných trestů zachovat nebo bychom se měli raději přiklonit ke zbytku Evropy?

Odborníci i některé matky jsou pro

Spousta psychoterapeutů se domnívá, že pokud by všichni rodiče vzali za svůj způsob, kdy dítěti raději vše zdlouhavě vysvětlují, jen aby se nemuselo trestat, jistě by to k ničemu dobrému nevedlo. Dítě potřebuje nastavit pevné hranice a předčasná demokracie bez určitých mantinelů nastavených rodičem nenaučí dítě respektu k rodičům ani k nikomu jinému. Většina matek se k tomuto názorů přiklání také, ale zároveň zdůrazňuje, že vždy záleží na věku dítěte. Například 2letému batoleti těžko vysvětlíte, že nemá cákat vodu na elektrickou zásuvku v koupelně a 12ti leté slečně budete těžko dávat na ulici přede všemi na zadek.

Zákony o fyzických trestech dětí

V České republice byl již několikrát navrhován zákon, který by zrušil tělesné tresty v rodinách a tudíž by přímo zasahoval do výchovy každého rodiče žijícího na tomto území. Spousta rodičů se ale ohradila, protože si chce zachovat právo vychovávat své dítě podle svého. Zákon však chtěl vymezit pouze nepřiměřené tresty a násilí páchané na dětech. Tyto hranice se podle všeho nedají jasně stanovit a odlišit a velmi zasahují do autonomie rodiny.

Kdy vzniká nejvíce nedorozumění

Nejvíce třenic mezi rodiči a dětmi vzniká nejen proto, že dítě nemá již od mala stanovené hranice, ale i proto, že rodič přehlédne potřebu dítěte, (která která může být i nevědomky potlačována), z čehož může vznikat ona neposlušnost. Rozvinout se může také z toho, že zároveň chybí pocit soucitu a souznění ze strany rodiče.

Všeho s mírou!

Pokud se jako rodič rozhodnete, že dítě občas potrestáte, je třeba dát dítěti najevo, proč se tak stalo a dbát na to, aby byl trest přiměřený. Nikdy dítě netrestejte dvakrát za jednu věc! (např. plácnutí po zadku + zákaz něčeho). Rozhodně dítěti nedávejte facky, ani ho nijak nemlaťte do hlavy. Toto místo je pro tresty zvláště ponižující a neměly by se zde provádět. Vždy je třeba dítěti nechat volnou cestu k usmíření. Chvíli můžete dávat najevo, že jste naštvaní, ne však příliš dlouho. Dítě se uzavře a dostane pocit že to, co udělalo, už se nedá spravit. Hlídat byste si také měli věk dítěte. Všeobecně platí, že pokud dítě dosáhne 11 let, již by se nemělo fyzicky trestat. Vstupuje do puberty a v tomto období jsou fyzické tresty zvláště ponižující a nepřijatelné.

Poruchy spánku u dětí Poruchy spánku u dětí

Každé dítě má svůj spánkový režim. Občas se ale stává, že trpí poruchami spánku, a to vlivem procesu vývoje. S tímto problémem se můžeme setkat již v kojeneckém věku, kdy dítě trpí nespavostí nebo častým přerušovaným spánkem.

Přístup k dítěti podle temperamentu Přístup k dítěti podle temperamentu

Je Vaše dítě jako utržené ze řetězu, chvíli neposedí a každou chvíli na něj musíte zvyšovat hlas, nebo je spíše pasivní, tiché a často o něm ani nevíte? Platí, že každé dítě je individuál a musíme k němu podle toho přistupovat.

2. Agresivita dětí – předškolní věk 2. Agresivita dětí – předškolní věk

Kromě batolete se agresivní chování může často projevovat i u malého předškoláka. Ten má již více prostředků ke komunikaci, takže agrese více ustupuje do pozadí. V tomto věku se učí prosadit mezi svými vrstevníky nebo...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka