facebook
Dobrý večer, je pátek 14.6.2024 a svátek slaví Vít

Tělesné tresty – ano nebo ne?


Ilustrační fotografie


V dnešní době je téměř nemyslitelné, aby matka na ulici plácla dítě přes zadek – jednoduše proto, že se to již nenosí. Zelenou má spíše liberální výchova, vznikající na základě domluv a hodinových rozhovorů s dítětem. Tělesné tresty jsou ve většině zemích doma i ve škole zakázány, Česká republika však zůstala výjimkou, alespoň co se týče domácího trestání. Měli bychom zdravou míru tělesných trestů zachovat nebo bychom se měli raději přiklonit ke zbytku Evropy?

Odborníci i některé matky jsou pro

Spousta psychoterapeutů se domnívá, že pokud by všichni rodiče vzali za svůj způsob, kdy dítěti raději vše zdlouhavě vysvětlují, jen aby se nemuselo trestat, jistě by to k ničemu dobrému nevedlo. Dítě potřebuje nastavit pevné hranice a předčasná demokracie bez určitých mantinelů nastavených rodičem nenaučí dítě respektu k rodičům ani k nikomu jinému. Většina matek se k tomuto názorů přiklání také, ale zároveň zdůrazňuje, že vždy záleží na věku dítěte. Například 2letému batoleti těžko vysvětlíte, že nemá cákat vodu na elektrickou zásuvku v koupelně a 12ti leté slečně budete těžko dávat na ulici přede všemi na zadek.

Zákony o fyzických trestech dětí

V České republice byl již několikrát navrhován zákon, který by zrušil tělesné tresty v rodinách a tudíž by přímo zasahoval do výchovy každého rodiče žijícího na tomto území. Spousta rodičů se ale ohradila, protože si chce zachovat právo vychovávat své dítě podle svého. Zákon však chtěl vymezit pouze nepřiměřené tresty a násilí páchané na dětech. Tyto hranice se podle všeho nedají jasně stanovit a odlišit a velmi zasahují do autonomie rodiny.

Kdy vzniká nejvíce nedorozumění

Nejvíce třenic mezi rodiči a dětmi vzniká nejen proto, že dítě nemá již od mala stanovené hranice, ale i proto, že rodič přehlédne potřebu dítěte, (která která může být i nevědomky potlačována), z čehož může vznikat ona neposlušnost. Rozvinout se může také z toho, že zároveň chybí pocit soucitu a souznění ze strany rodiče.

Všeho s mírou!

Pokud se jako rodič rozhodnete, že dítě občas potrestáte, je třeba dát dítěti najevo, proč se tak stalo a dbát na to, aby byl trest přiměřený. Nikdy dítě netrestejte dvakrát za jednu věc! (např. plácnutí po zadku + zákaz něčeho). Rozhodně dítěti nedávejte facky, ani ho nijak nemlaťte do hlavy. Toto místo je pro tresty zvláště ponižující a neměly by se zde provádět. Vždy je třeba dítěti nechat volnou cestu k usmíření. Chvíli můžete dávat najevo, že jste naštvaní, ne však příliš dlouho. Dítě se uzavře a dostane pocit že to, co udělalo, už se nedá spravit. Hlídat byste si také měli věk dítěte. Všeobecně platí, že pokud dítě dosáhne 11 let, již by se nemělo fyzicky trestat. Vstupuje do puberty a v tomto období jsou fyzické tresty zvláště ponižující a nepřijatelné.

Noční děsy dětí Noční děsy dětí

Přáním každého rodiče je, aby jejich dítě, bez ohledu na věk, spalo spokojeně celou noc až do rána. To je však ideál, který se nepoštěstí každému. Mnohé děti mají problémy i se samotným...

Žárlení mezi sourozenci Žárlení mezi sourozenci

Téměř každý rodič touží mít alespoň 2 potomky, zvláště ti, kteří vyrůstali jako jedináčci a vědí, jaká úskalí tato pozice má. Těžko určit, jaký je nejvhodnější rozestup mezi sourozenci, aby spolu měli co nejlepší vztahy a byli si vzájemně oporou.

Moje dítě obětí šikany – jak situaci řešit? Moje dítě obětí šikany – jak situaci řešit?

Šikana dětí je téma, které se objevuje dnes a denně, a to především ve vzdělávacích institucích. Bohužel, fyzické či psychické týrání není pro naši společnost nic nového. Šikana na školách...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka