facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 18.2.2019 a svátek slaví Patrik

Trhání mandlí


Ilustrační fotografie


Trhání mandlí není nic příjemného pro dospělého, natož pak pro dítě. Někdy je to ale jediným řešením, aby se dítěti lépe dýchalo. Nosní a krční mandle v těle slouží jako filtr na bakterie a viry. Pokud nám ale spíše překáží, není problém je odstranit.

Co jsou to mandle

Jak již bylo řečeno, mandle se dělí na nosní a krční. Jsou to měkké žlázovité tkáně, které slouží jako součást obranného systému člověka. Nosní mandle jsou uložené v nosohltanu na zadní části nosní dutiny. Narozdíl od nosních mandlí, krční  mandle jsou párový orgán, který je okem viditelný a je uložený mezi oblouky měkkého patra. Nosní mandle má dítě již při narození a postupně během puberty a dospělosti mizí.

Jak mandle fungují

Nosní i krční madle napomáhají zachycovat škodlivé bakterie a napomáhat prevenci vzniku onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Ačkoliv slouží jako filtr pro škodlivé látky, jejich odstranění nepůsobí větší riziko vzniku infekčního onemocnění. Tělo se dokáže vůči infekcím bránit i jinými prostředky, tudíž odstranění mandlí pro něj není žádným velkým narušením.

Kdy je třeba mandle odstranit

V případě nosních mandlí je třeba operace, pokud má dítě pravidelnou hlenohnisavou rýmu až 6x ročně, v noci hlasitě chrápe a spí s otevřenými ústy a dýchá s nimi většinou i přes den. Dále pokud se nosní mandle zvětší kvůli trvalému zánětu v důsledku opakovaných akutních zánětů středního ucha. Krční mandle je potřeba odstranit, pokud se na nich objevují opakované záněty, zvětšují se, dítě trpí častými angínami, nebo pokud špatně ovlivňují funkce ledvin, srdce a kloubů. Odstraňují se i v případě nádoru či opakovanému krvácení z mandlí. Problémy s mandlemi často bývají kombinaci jak nosních, tak krčních.

Alergické děti versus peřiny Alergické děti versus peřiny

Dětí s alergií na prach a roztoče neustále přibývá. Nejvíce se projevuje na jaře a v létě, kdy všechna zeleň kvete a pučí. Bohužel se některým komplikacím nevyhneme ani v zimě. Se stále nižšími teplotami přicházejí na řadu...

Pátá dětská nemoc Pátá dětská nemoc

Pátá dětská nemoc neboli erythema infectiosum je dětské virové infekční onemocnění s vyšším výskytem na jaře a v zimě. Je způsobeno parvovirem B19, což je malý, velmi odolný virus ze skupiny napadající také ptáky a hmyz.

Alergie u dětí Alergie u dětí

Alergie u dětí není v dnešní době ničím výjimečným. Udává se, že až u 30 procent dětí se projevují alergické reakce. Alergie je vlastně nepřiměřená reakce organismu na vnější podnět. V případě dětí se nejčastěji jedná...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka