facebook
Příjemnou noc, je úterý 20.8.2019 a svátek slaví Bernard

Neutropenie


Ilustrační fotografie


Neutropenie je strav, při kterém dochází ke snížení absolutního počtu neutrofilních granulocytů, což je typ bílých krvinek. Neutrofily zajišťují v organismu nespecifickou imunitu, což znamená, že mají za úkol požírat (fagocytovat) bakterie bez signálů od jiných buněk. Přestavme si to tak, že mají vlastní hlavu a nespoléhají se na povely jiných částí imunitního systému, ale na druhou stranu neutrofily dělají hrubší práci, než je tomu u jejich specifičtějších kolegů (např. T-lymfocyty). Neutrofily vyvolávají zánětlivou odpověď a odumřelé neutrofily společně s mrtvými bakteriemi vytvářejí hnis.

Mírná neutropenie může být u dětí celkem normálním nálezem, ale také může znamenat příznak nějaké choroby, jako například infekční, onkologické nebo autoimunitní.

Jelikož dochází ke stálé obměně neutrofilů, tak v krvi nalézáme jak mladší, tak i zralejší formy. Mladší formy se nazývají tyče a zralé formy klasicky neutrofily. Zvýšený počet nezralých forem neutrofilů může značit nějakou bakteriální infekci (např. salmonelózu).

Neutropenie se projevuje infekcemi sliznic (afty, záněty dásní), infekcemi kůže (vředy, abscesy), záněty v okolí řitního otvoru, záněty středního ucha a dalšími infekcemi způsobených nejčastěji bakterií Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok). Obecně u lidí s neutropenií chybí typická reakce na infekci, tedy horečka, tvorba hnisu apod.

Jaké jsou příčiny vzniku neutropenie? Neutropenie může být vrozená, avšak ta je vzácná, dále může být získaná (infekční, autoimunitní, zapříčiněná leukémií) nebo tzv. iatrogenní (způsobena léčbou jiného onemocnění). Podle toho, jaká je příčina, přistupuje se k léčbě.

Neuroblastom Neuroblastom

Neuroblastom je název pro zhoubný nádor raného dětského věku. Jde o solidní nádor z buněk nervové tkáně, tvoří se ale mimo mozek dítěte, v místech tzv. ganglií, což jsou shluky funkční nervové...

Deprese u dětí Deprese u dětí

Deprese je závažné psychické onemocnění, které se v dospělé populaci vyskytuje bohužel poměrně často. Ještě častěji s oblibou svádíme své neúspěchy a podrážděnost na dobře známou „depku“, kterou má sice čas...

Potravinová alergie Potravinová alergie

Alergie na určitý druh potraviny dnes není nic neobvyklého. Může se objevit v jakémkoliv věku, ale často se vyskytuje v tom dětském. Můžou se objevit různé nepříjemné reakce a je třeba zjistit, na jaký typ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka