facebook
Dobrý večer, je neděle 16.2.2020 a svátek slaví Miloslava

Neutropenie


Ilustrační fotografie


Neutropenie je strav, při kterém dochází ke snížení absolutního počtu neutrofilních granulocytů, což je typ bílých krvinek. Neutrofily zajišťují v organismu nespecifickou imunitu, což znamená, že mají za úkol požírat (fagocytovat) bakterie bez signálů od jiných buněk. Přestavme si to tak, že mají vlastní hlavu a nespoléhají se na povely jiných částí imunitního systému, ale na druhou stranu neutrofily dělají hrubší práci, než je tomu u jejich specifičtějších kolegů (např. T-lymfocyty). Neutrofily vyvolávají zánětlivou odpověď a odumřelé neutrofily společně s mrtvými bakteriemi vytvářejí hnis.

Mírná neutropenie může být u dětí celkem normálním nálezem, ale také může znamenat příznak nějaké choroby, jako například infekční, onkologické nebo autoimunitní.

Jelikož dochází ke stálé obměně neutrofilů, tak v krvi nalézáme jak mladší, tak i zralejší formy. Mladší formy se nazývají tyče a zralé formy klasicky neutrofily. Zvýšený počet nezralých forem neutrofilů může značit nějakou bakteriální infekci (např. salmonelózu).

Neutropenie se projevuje infekcemi sliznic (afty, záněty dásní), infekcemi kůže (vředy, abscesy), záněty v okolí řitního otvoru, záněty středního ucha a dalšími infekcemi způsobených nejčastěji bakterií Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok). Obecně u lidí s neutropenií chybí typická reakce na infekci, tedy horečka, tvorba hnisu apod.

Jaké jsou příčiny vzniku neutropenie? Neutropenie může být vrozená, avšak ta je vzácná, dále může být získaná (infekční, autoimunitní, zapříčiněná leukémií) nebo tzv. iatrogenní (způsobena léčbou jiného onemocnění). Podle toho, jaká je příčina, přistupuje se k léčbě.

Ochrana dětí před klíšťaty Ochrana dětí před klíšťaty

Onemocnění způsobená klíšťaty není radno, zvláště pak u dětí, podceňovat. Klíšťová encefalitida totiž nemá v současnosti spolehlivý lék. Jediným možným řešením je očkování, ke kterému však u nás...

Pozor na úžeh Pozor na úžeh

Letní měsíce vybízejí k pobytu venku. Pro děti je to ideální, neboť můžou trávit většinu dne na čerstvém vzduchu. To však s sebou přináší i mnohé strasti. Jednou z takových nepříjemností je úžeh.

Pozor na úpal Pozor na úpal

Teplé letní počasí je nejen příjemné a umožňuje trávit většinu času mimo domov, ale na druhé straně může přivodit i nepříjemný úpal. To se samozřejmě týká nejen dětí, ale i dospělých. Organismus...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka