facebook
Dobré poledne, je neděle 16.6.2019 a svátek slaví Zbyněk

Neutropenie


Ilustrační fotografie


Neutropenie je strav, při kterém dochází ke snížení absolutního počtu neutrofilních granulocytů, což je typ bílých krvinek. Neutrofily zajišťují v organismu nespecifickou imunitu, což znamená, že mají za úkol požírat (fagocytovat) bakterie bez signálů od jiných buněk. Přestavme si to tak, že mají vlastní hlavu a nespoléhají se na povely jiných částí imunitního systému, ale na druhou stranu neutrofily dělají hrubší práci, než je tomu u jejich specifičtějších kolegů (např. T-lymfocyty). Neutrofily vyvolávají zánětlivou odpověď a odumřelé neutrofily společně s mrtvými bakteriemi vytvářejí hnis.

Mírná neutropenie může být u dětí celkem normálním nálezem, ale také může znamenat příznak nějaké choroby, jako například infekční, onkologické nebo autoimunitní.

Jelikož dochází ke stálé obměně neutrofilů, tak v krvi nalézáme jak mladší, tak i zralejší formy. Mladší formy se nazývají tyče a zralé formy klasicky neutrofily. Zvýšený počet nezralých forem neutrofilů může značit nějakou bakteriální infekci (např. salmonelózu).

Neutropenie se projevuje infekcemi sliznic (afty, záněty dásní), infekcemi kůže (vředy, abscesy), záněty v okolí řitního otvoru, záněty středního ucha a dalšími infekcemi způsobených nejčastěji bakterií Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok). Obecně u lidí s neutropenií chybí typická reakce na infekci, tedy horečka, tvorba hnisu apod.

Jaké jsou příčiny vzniku neutropenie? Neutropenie může být vrozená, avšak ta je vzácná, dále může být získaná (infekční, autoimunitní, zapříčiněná leukémií) nebo tzv. iatrogenní (způsobena léčbou jiného onemocnění). Podle toho, jaká je příčina, přistupuje se k léčbě.

Trichinelóza Trichinelóza

Trichinelóza se řadí mezi parazitární onemocnění zpravidla postihující svalstvo včetně svalstva střev. Tato choroba postihuje jak zvířata, tak je přenosná i na člověka. Tzv. rezervoárem pro původce trichinelózy je nejčastěji...

Jak na dětskou virózu Jak na dětskou virózu

Během zimy se nám, ale hlavně dětem viróza alespoň jednou nevyhne. S chladným počasím dostává imunita pěkně zabrat a na nás je, abychom viróze předešly co nejvíce. Jaké jsou nejčastější a nejjednodušší typy pro zvýšení...

Děti a nachlazení Děti a nachlazení

Jako každou zimu se jistě i letos nevyhneme různým nachlazením, a děti už vůbec. Jedná se o velmi nepříjemnou záležitost už pro dospělého, natož pro malé dítě. Kašel dohromady s rýmou a bolestí v krku dokáže hodně potrápit.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka