facebook
Příjemnou noc, je pondělí 21.10.2019 a svátek slaví Brigita

Neutropenie


Ilustrační fotografie


Neutropenie je strav, při kterém dochází ke snížení absolutního počtu neutrofilních granulocytů, což je typ bílých krvinek. Neutrofily zajišťují v organismu nespecifickou imunitu, což znamená, že mají za úkol požírat (fagocytovat) bakterie bez signálů od jiných buněk. Přestavme si to tak, že mají vlastní hlavu a nespoléhají se na povely jiných částí imunitního systému, ale na druhou stranu neutrofily dělají hrubší práci, než je tomu u jejich specifičtějších kolegů (např. T-lymfocyty). Neutrofily vyvolávají zánětlivou odpověď a odumřelé neutrofily společně s mrtvými bakteriemi vytvářejí hnis.

Mírná neutropenie může být u dětí celkem normálním nálezem, ale také může znamenat příznak nějaké choroby, jako například infekční, onkologické nebo autoimunitní.

Jelikož dochází ke stálé obměně neutrofilů, tak v krvi nalézáme jak mladší, tak i zralejší formy. Mladší formy se nazývají tyče a zralé formy klasicky neutrofily. Zvýšený počet nezralých forem neutrofilů může značit nějakou bakteriální infekci (např. salmonelózu).

Neutropenie se projevuje infekcemi sliznic (afty, záněty dásní), infekcemi kůže (vředy, abscesy), záněty v okolí řitního otvoru, záněty středního ucha a dalšími infekcemi způsobených nejčastěji bakterií Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok). Obecně u lidí s neutropenií chybí typická reakce na infekci, tedy horečka, tvorba hnisu apod.

Jaké jsou příčiny vzniku neutropenie? Neutropenie může být vrozená, avšak ta je vzácná, dále může být získaná (infekční, autoimunitní, zapříčiněná leukémií) nebo tzv. iatrogenní (způsobena léčbou jiného onemocnění). Podle toho, jaká je příčina, přistupuje se k léčbě.

Nemoc špinavých rukou – Hepatitida A

Virová hepatitida A, známá pod pojmem nemoc špinavých rukou nebo také infekční žloutenka, může na první pohled působit dojmem, že nejde o nic závažného.

Klíšťová meningoencefalitida

Klíšťová meningoencefalitida je potencionálně velmi závažným onemocněním, způsobeným virem klíšťové encefalitidy. Ten je, jak již napovídá jeho název, přenášen pomocí klíšťat, jakousi zásobárnou infekce jsou ovšem různí drobní savci.

Černý kašel a přeočkování, ano či ne?

Černý nebo také dávivý kašel, odborně známý jako pertusse, je závažným onemocněním, které je známo již od hlubokého středověku. Vyskytuje se na celém světě a každoročně onemocní více než 50 milionů osob...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka