facebook
Dobré dopoledne, je úterý 29.9.2020 a svátek slaví Jeroným

Neutropenie


Ilustrační fotografie


Neutropenie je strav, při kterém dochází ke snížení absolutního počtu neutrofilních granulocytů, což je typ bílých krvinek. Neutrofily zajišťují v organismu nespecifickou imunitu, což znamená, že mají za úkol požírat (fagocytovat) bakterie bez signálů od jiných buněk. Přestavme si to tak, že mají vlastní hlavu a nespoléhají se na povely jiných částí imunitního systému, ale na druhou stranu neutrofily dělají hrubší práci, než je tomu u jejich specifičtějších kolegů (např. T-lymfocyty). Neutrofily vyvolávají zánětlivou odpověď a odumřelé neutrofily společně s mrtvými bakteriemi vytvářejí hnis.

Mírná neutropenie může být u dětí celkem normálním nálezem, ale také může znamenat příznak nějaké choroby, jako například infekční, onkologické nebo autoimunitní.

Jelikož dochází ke stálé obměně neutrofilů, tak v krvi nalézáme jak mladší, tak i zralejší formy. Mladší formy se nazývají tyče a zralé formy klasicky neutrofily. Zvýšený počet nezralých forem neutrofilů může značit nějakou bakteriální infekci (např. salmonelózu).

Neutropenie se projevuje infekcemi sliznic (afty, záněty dásní), infekcemi kůže (vředy, abscesy), záněty v okolí řitního otvoru, záněty středního ucha a dalšími infekcemi způsobených nejčastěji bakterií Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok). Obecně u lidí s neutropenií chybí typická reakce na infekci, tedy horečka, tvorba hnisu apod.

Jaké jsou příčiny vzniku neutropenie? Neutropenie může být vrozená, avšak ta je vzácná, dále může být získaná (infekční, autoimunitní, zapříčiněná leukémií) nebo tzv. iatrogenní (způsobena léčbou jiného onemocnění). Podle toho, jaká je příčina, přistupuje se k léčbě.

Zarděnky Zarděnky (Rubeola)

Zarděnky se řadí mezi virová infekční exantémová onemocnění. Původcem této choroby je tzv. Rubivirus. Zdrojem infekce je člověk, to znamená, že dochází k přímému přenosu z člověka na člověka. Dalším zdrojem tohoto onemocnění...

Plané neštovice Plané neštovice (varicella)

Plané neštovice patří mezi tzv. dětská infekční exantémová onemocnění. Exantémem značíme celotělový výskyt eflorescencí (=výkvětků) na kůži. Mezi tato onemocnění se ještě kromě planých neštovic řadí např. ...

Dětská přenosná obrna Dětská přenosná obrna

Pod obecným pojmem dětská obrna si můžeme představit dvě onemocnění, která se od sebe liší. Prvním je tzv. dětská přenosná obrna (také známá pod pojmem Heineova-Medinova nemoc), která je virového původu (Poliovirus).

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka