facebook
Dobré ráno, je sobota 18.9.2021 a svátek slaví Kryštof

Vliv barev na dětskou psychiku


Ilustrační fotografie


Je známo, že barvy a jejich odstíny velmi ovlivňují psychiku člověka. Jinak tomu není ani u stěn pokojíčku, kde především malé děti tráví spoustu času. Měli bychom je nechat, aby si samy barvu vybraly nebo je třeba jejich výběr trošku zkorigovat?


Význam barev pro děti

Většina dětí miluje syté a nápadné barvy. Do dětského pokoje, kde by mělo dítě zároveň odpočívat a spát, se však ne vždy úplně hodí. Nejlepší volbou pro vás je tedy kompromis – výběr dětem neměňte, ale zvolte spíše tlumený odstín této barvy. Než začnete vybírat vhodnou barvu dětského pokoje, vezměte v úvahu také povahu svého dítka. Pokud je hyperaktivní a nepotřebuje tolik podnětů k aktivitě, zvolte spíše studené barvy, které zklidňují mysl (zelená, modrá nebo fialová). Pokud je vaše dítě spíše klidnější, zvolte teplé barvy (červená, žlutá, oranžová), které v dítěti vzbudí větší aktivitu.


Holka nebo kluk

Barvy v pokoji můžeme také míchat. Je ale třeba vzít v úvahu, zda pokojík obývá jen jedno pohlaví nebo obě. Pokud se jedná o chlapce i holčičku, je vhodné nakombinovat barvy „holčičí“ i „klučičí“, např. žluto-zelená nebo fialovo-modrá. Možná vám tyto kombinace nepřijdou dostatečně pestré a pastelové, ale myslete na to, že pravidlo pestrých barev se většinou stahuje hlavně na hračky a nábytek – v tomto případě se v barvách vůbec neomezujte, zde jsou vítané. Základ pokojíku by však měl být celkově tlumenější.


Namaluj si obrázek

Pokud máte výtvarné nadání a troufnete si na stěnu něco namalovat sami, můžete si zakoupit speciální tužky na akrylátové barvy, které jsou stále velkým hitem. Dále můžete na jednu či dvě stěny pověsit větší obrázek či plakát oblíbené kreslené postavičky dítěte, které pokojíčku dodají určitou osobitost. Vždy se však řiďte pravidlem - všeho s mírou. Vyvarujte se tomu, aby dětský pokojík ve finále i s nábytkem nevypadal cirkusově.

Tipy pro funkční dětský pokoj Tipy pro funkční dětský pokoj

Dětský pokoj by měl být pro dítě útočištěm, kde se bude cítit příjemně, bezpečně a jeho zařízení bude podněcovat fantazii dítěte. Dětský pokoj by měl být prostorem vhodným k odpočinku, hrám i učení dítěte.

Jak vybrat vhodný dárek pro muže a ženy

Všichni to občas řešíme. Jedeme k příbuzným na návštěvu, někdo blízký slaví narozeniny nebo se kamarádce narodilo miminko a my nechceme přijet s prázdnou.

Jak správně vybírat hračky pro malé děti Jak správně vybírat hračky pro malé děti

Hračkami pro děti se to kolem nás jen hemží. Je jich tolik, že nevíme jakou vybrat, natož zda bude dítě vůbec dlouhodobě bavit. Každou chvíli se na nás také valí špatné recenze, které popisují hračky jako...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka