facebook
Dobrý večer, je neděle 24.3.2019 a svátek slaví Gabriel

Vliv barev na dětskou psychiku


Ilustrační fotografie


Je známo, že barvy a jejich odstíny velmi ovlivňují psychiku člověka. Jinak tomu není ani u stěn pokojíčku, kde především malé děti tráví spoustu času. Měli bychom je nechat, aby si samy barvu vybraly nebo je třeba jejich výběr trošku zkorigovat?


Význam barev pro děti

Většina dětí miluje syté a nápadné barvy. Do dětského pokoje, kde by mělo dítě zároveň odpočívat a spát, se však ne vždy úplně hodí. Nejlepší volbou pro vás je tedy kompromis – výběr dětem neměňte, ale zvolte spíše tlumený odstín této barvy. Než začnete vybírat vhodnou barvu dětského pokoje, vezměte v úvahu také povahu svého dítka. Pokud je hyperaktivní a nepotřebuje tolik podnětů k aktivitě, zvolte spíše studené barvy, které zklidňují mysl (zelená, modrá nebo fialová). Pokud je vaše dítě spíše klidnější, zvolte teplé barvy (červená, žlutá, oranžová), které v dítěti vzbudí větší aktivitu.


Holka nebo kluk

Barvy v pokoji můžeme také míchat. Je ale třeba vzít v úvahu, zda pokojík obývá jen jedno pohlaví nebo obě. Pokud se jedná o chlapce i holčičku, je vhodné nakombinovat barvy „holčičí“ i „klučičí“, např. žluto-zelená nebo fialovo-modrá. Možná vám tyto kombinace nepřijdou dostatečně pestré a pastelové, ale myslete na to, že pravidlo pestrých barev se většinou stahuje hlavně na hračky a nábytek – v tomto případě se v barvách vůbec neomezujte, zde jsou vítané. Základ pokojíku by však měl být celkově tlumenější.


Namaluj si obrázek

Pokud máte výtvarné nadání a troufnete si na stěnu něco namalovat sami, můžete si zakoupit speciální tužky na akrylátové barvy, které jsou stále velkým hitem. Dále můžete na jednu či dvě stěny pověsit větší obrázek či plakát oblíbené kreslené postavičky dítěte, které pokojíčku dodají určitou osobitost. Vždy se však řiďte pravidlem - všeho s mírou. Vyvarujte se tomu, aby dětský pokojík ve finále i s nábytkem nevypadal cirkusově.

Barvy a doplňky v dětském pokoji podle feng-šuej Barvy a doplňky v dětském pokoji podle feng-šuej

Barevné řešení dětského pokoje je mezi rodiči obecně často diskutovaným tématem. Někteří volí barvu podle pohlaví svého dítěte, jiní například podle oblíbených pohádkových postaviček. Ať tak či tak, z pohledu feng-šuej je...

7 důvodů, proč investovat do bambusového ložního prádla 7 důvodů, proč investovat do bambusového ložního prádla

Bambusové vlákno je velký hit. Vyrábí se z něj plínky, oblečení a úspěchu se dočkalo také v oblasti ložního prádla. V čem je lepší než klasická bavlna? Jaké varianty bambusových...

Výběr povlečení. Má každý člen vaší rodiny to, které potřebuje? Výběr povlečení. Má každý člen vaší rodiny to, které potřebuje?

Pečlivě jste si vybrala matraci i rošt. Dala pozor, aby v ložnici nebylo moc rušivých elementů, dítěti jste k posteli dala zarážku, aby během spánku nespadlo, možná vám v ložnici visí...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka