facebook
Dobré odpoledne, je sobota 19.1.2019 a svátek slaví Ilona

Vliv barev na dětskou psychiku


Ilustrační fotografie


Je známo, že barvy a jejich odstíny velmi ovlivňují psychiku člověka. Jinak tomu není ani u stěn pokojíčku, kde především malé děti tráví spoustu času. Měli bychom je nechat, aby si samy barvu vybraly nebo je třeba jejich výběr trošku zkorigovat?


Význam barev pro děti

Většina dětí miluje syté a nápadné barvy. Do dětského pokoje, kde by mělo dítě zároveň odpočívat a spát, se však ne vždy úplně hodí. Nejlepší volbou pro vás je tedy kompromis – výběr dětem neměňte, ale zvolte spíše tlumený odstín této barvy. Než začnete vybírat vhodnou barvu dětského pokoje, vezměte v úvahu také povahu svého dítka. Pokud je hyperaktivní a nepotřebuje tolik podnětů k aktivitě, zvolte spíše studené barvy, které zklidňují mysl (zelená, modrá nebo fialová). Pokud je vaše dítě spíše klidnější, zvolte teplé barvy (červená, žlutá, oranžová), které v dítěti vzbudí větší aktivitu.


Holka nebo kluk

Barvy v pokoji můžeme také míchat. Je ale třeba vzít v úvahu, zda pokojík obývá jen jedno pohlaví nebo obě. Pokud se jedná o chlapce i holčičku, je vhodné nakombinovat barvy „holčičí“ i „klučičí“, např. žluto-zelená nebo fialovo-modrá. Možná vám tyto kombinace nepřijdou dostatečně pestré a pastelové, ale myslete na to, že pravidlo pestrých barev se většinou stahuje hlavně na hračky a nábytek – v tomto případě se v barvách vůbec neomezujte, zde jsou vítané. Základ pokojíku by však měl být celkově tlumenější.


Namaluj si obrázek

Pokud máte výtvarné nadání a troufnete si na stěnu něco namalovat sami, můžete si zakoupit speciální tužky na akrylátové barvy, které jsou stále velkým hitem. Dále můžete na jednu či dvě stěny pověsit větší obrázek či plakát oblíbené kreslené postavičky dítěte, které pokojíčku dodají určitou osobitost. Vždy se však řiďte pravidlem - všeho s mírou. Vyvarujte se tomu, aby dětský pokojík ve finále i s nábytkem nevypadal cirkusově.

Dětský pokoj podle feng-šuej Dětský pokoj podle feng-šuej

Feng-šuej je tradiční čínské učení, které je staré přes 4000 let. Toto učení spočívá v nastolení harmonie mezi člověkem a jeho okolním prostředím. Základem je proudění energie zvané čchi, která bude v prostoru proudit...

Rodinne-baleni.cz Materiálové variace u polštářů, dek a povlaků – jaká se nejlépe hodí k vám?

Spaní pod péřovou duchnou je možná i vaše vzpomínka na dětství, jenže to už je dávno pryč. Moderní doba změnila ložní prádlo dost razantně a určitě k lepšímu.

Dětská postel podle feng-šuej Dětská postel podle feng-šuej

Dětská postel je místem, kde by naše dítě mělo nerušeně a dostatečně vydatně odpočívat. Proto je důležité, abychom nejen vybrali postel a matraci z kvalitních materiálů, ale abychom ji v dětském pokoji umístili na správné místo.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka