facebook
Dobré ráno, je pondělí 24.2.2020 a svátek slaví Liliana

Strach o dítě - Dotaz od čtenářky


Ilustrační fotografie


Dobrý den, Hanko, prosím Vás o radu.

Mám pětiletou dcerku a mám o ni strach. Když není se mnou, nedokážu se na nic soustředit, jen myslím na to, jak mi každou chvíli někdo zavolá, že se jí něco stalo. V noci se budím a mám příšerné sny. Jen pocit, že by se jí mělo něco stát, nebo mně a ona by byla beze mě, je tak silný, že nemůžu ani pořádně dýchat. Když například spadla a odřela se, a já se koukla na tu ranku, prolétla mnou taková bolestivá úzkost, že jsem myslela, že mě klepne. Poraďte mi prosím, co mám s tou úzkostí dělat. Od známých slýchávám různé rady ve smyslu, abych si to tak nebrala, a že vše vyřeší nové dítě..., ale... Mám spíš pocit, že pokud si to v sobě nevyřeším, měla bych v novém těhotenství velký problém nové mimčo donosit. Děkuji Vám za vaši radu. Moc se mi líbí vaše články a odpovědi, Hanko. Hezký den, Jitka

Na dotaz odpovídá Hanka Havlová - terapeutka

Milá Jitko,

máte dobrý pocit, že toto téma si můžete a potřebujete vyřešit v sobě. A dobrou zkušenost, že rady typu: „Nemysli na to“ nepomáhají.

Takovýto strach často souvisí s typem osobnosti, jejíž pozornost se automaticky obrací do budoucnosti, vyhledává ohrožení, aby jim mohla předejít a zajistit si tak bezpečí. Hlava jede na plné obrátky a nalézá mnoho variant a kombinací, jaké problémy a překážky se mohou objevit a jak je vyřešit.

Úzkost také může mít příčiny ve vašem dětství, kdy s vámi nebyl nikdo, kdo by vám ukázal svět a naučil rozeznávat reálné nebezpečí. A kdo by se postaral o tak bezpečný prostor, že byste zažila, že je možné a dobré úplně se uvolnit, spočinout a nic neřešit.

Svět opravdu není příliš bezpečné místo, ale přesto jsme schopni naučit se vytvářet si bezpečí a klidný, uvolněný pocit. Společnost (například reklamy) v nás vytváří mylný dojem, že jednou se nám podaří zajistit si stoprocentní bezpečí (když si koupíme všechna očkování, roušky, helmy, zabezpečovací zařízení...). Přesto cesta k pocitu bezpečí existuje:

Na zastavení myšlenkového kolotoče velmi funguje poznání enneagramu, systému, který vám pomůže uvidět, co je realita a kdy je dobré opravdu se bát. Už od pravěku je lidstvo vybaveno instinkty, které prostřednictvím našich tělových pocitů vysílají signály, že jsme v ohrožení života. A také emocí strachu, která nás přiměje udělat STOP a úplně se koncentrovat a posílá sílu pro vhodnou obranu – zaútočit, utéct, nebo strnout a dělat mrtvého brouka. Díky tomu se lidstvo dožilo dnešních dní. Můžete to pozorovat na zvířatech, jak jsou vnímaví k ohrožení a umí bleskově zareagovat. Rozvoj našeho myšlení však tuto živočišnou schopnost pokřivil. Dokážeme si vytvořit strach jen myšlenkami na ohrožení. Dobrý průvodce, terapeut, enneagramový kouč, vám pomohou naučit se rozlišovat, co z ohrožení, které vnímáte, je skutečně reálné a co je jen návyk vaší mysli. Terapeutická práce vám zase může pomoci odblokovat a vyléčit stará zranění z dětství, a dovolit vám zažívat, že svět je nejen plný ohrožení, ale také bezpečný a přátelský. A právě tato nalezená rovnováha a schopnost rozlišovat bezpečí od nebezpečí dá vašim dětem sebedůvěru a zdravý kořínek do života. Budete jako lvice, která si umí se svými lvíčaty užívat povalování se v savaně, ale také je umí vzít do divočiny na lov, učit je ostražitosti, přesně v té chvíli, která si to zaslouží.

Přeji vám hodně odvahy a dobrých průvodců.

Hanka

Jak jednat s dítětem v pubertě? Jak jednat s dítětem v pubertě?

Mám 11letou dceru, u které už propuká puberta. Někdy je jak vyměněná - odmlouvá, dělá obličeje. Když jí něco řeknu, udělá pravý opak. Kolikrát je to neúnosné. Jak s takovým dítětem jednat?

Nepořádek a úklid

Od kdy a jak zapojovat dítě do domácích prací, abych ji naučila nejen, že je dobré pracovat, ale také u toho vydržet? Nevím, kde je ta hranice, kdy trvat na tom, aby něco dodělala, a kdy toho po ní chci moc.

Dítě - Disciplina nebo svoboda? Dítě - Disciplina nebo svoboda?

Před časem jsem odpovídala na zajímavý dotaz: „Sama sobě neumím práci zorganizovat. Vím to o sobě, ale chci svoje děti práci naučit. Vedu je k tomu, aby si den dopředu naplánovaly a napsaly co budou...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka