facebook
Dobrý večer, je středa 8.5.2024 a svátek slaví Ctibor

Kroměřížská nemocnice, a.s.

Služby před porodem
Porodnice pořádá kurzy předporodní přípravy pro těhotné a jejich doprovod, které jsou vedeny erudovanými porodními asistentkami a novorozeneckými sestrami. Kurz se skládá ze 4 lekcí, přičemž každá lekce je zaměřená na jiné téma. Součástí kurzu je také prohlídka porodních sálů, oddělení šestinedělí a novorozeneckého oddělení. Jednorázové informativní setkání o průběhu porodu lze individuálně uskutečnit na základně předešlé domluvy. Porodnice nabízí prohlídku porodních sálů všem ženám a jejich doprovodu každou středu v 14.30 hod. Registrace k porodu není nutná.


Podmínky k porodu

Režim porodního sálu umožňuje a vítá přítomnost partnera či jiné blízké osoby rodičky (rodinný příslušník, lékař, porodní asistentka, dula), k porodu smí ženu doprovázet  maximálně 2 osoby. Doprovod je možný po celou dobu trvání porodu tj. průběh celého porodu a následně 2 hodiny po porodu. Personál je zvyklý spolupracovat s dulou. Pokud žena rodila doma a kvůli komplikacím přijela do porodnice je umožněna přítomnost porodní asistentky, která jí v domácím prostředí asistovala - podmínkou účasti je však dodržování pokynů personálu.

Personál porodního oddělení preferuje přání rodičky vztahující se k jejímu porodu, respektuje individuální porodní plány (i AMBULANTNÍ PORODY) a považuje je za závazné, pokud nepředstavují zvýšené riziko pro matku a plod.
O způsobu vedení porodu rozhoduje lékař ve vzájemné spolupráci s rodičkou. Pokud si žena přeje rodit pouze s porodní asistentkou, je jí to umožněno. O průběhu porodu je současně informován lékař, který je za porod zodpovědný.
Dva civilně zařízené pokoje pro vedení I. doby porodní jsou uspořádány tak, že se v nich může připravovat pouze jedna žena, k dispozici je jeden porodní box pro vedení II. doby porodní a dva komplexně vybavené boxy pro sdružené vedení I. - IV. doby porodní. Celkem má porodnice k dispozici 5 místností.


První doba porodní

V první době porodní je doporučován spíše pohyb a změny poloh, resp. je umožněna svobodná volba aktivity rodičky.
Klystýr a holení nejsou nutné, ženy si o jejich aplikaci mohou rozhodnout samy. Jídlo je konzultováno s odborným personálem, doporučení odpovídá fázi porodu, pití je umožněno v přiměřené dávce v průběhu celého porodu. Elektronický monitoring je při fyziologickém průběhu porodu prováděn v  I. i II.  době porodní intermitentně. Epidurální analgezii personál ji bez lékařské indikace nenabízí, ale na žádost klientky ji poskytne. Z nefarmakologických metod tlumení porodních bolestí porodnice nabízí možnost využití teplé lázně, sprchy, relaxačních pomůcek (porodní míč, porodní stolička, ribstole, žíněnka, porodní vak), poslechu hudby, aromaterapie i masáží prováděných personálem. Personál nabízí všechny dostupné relaxační pomůcky.

Porodnice nabízí účinné inhalační analgetikum (látka používaná k úlevě od bolesti) s charakteristickým anxiolytickým účinkem, tedy zbavující klienty psychického napětí, strachu a úzkosti. Bolest (ať už akutní, chronická nebo porodní) a strach jsou pro klientku při styku se zdravotnickým personálem velice zatěžující aspekty, proto se je snažíme jakýmkoliv způsobem minimalizovat. Medicinální plyn se podává přes inhalační masku nebo náústek s filtrem a klientka si sama vdechuje směs plynů dávkovanou nádechovým ventilem. Mezi jeho přednosti patří rychlý nástup, snadné podání a řízení, je neinvazivní a prokazatelně bezpečný pro ženu i novorozence.


Druhá doba porodní

Porodnice nabízí dvě možnosti, jak trávit druhou dobu porodní – klientka zůstává ve stejné místnosti jako v první době porodní  (porodní box) nebo na samostatném porodním boxu, který navazuje na místnost připomínající spíše útulný civilní pokoj navozující domácí prostředí. Ve všech porodních místnostech rodí vždy pouze jedna žena.

Je-li porod fyziologický, může si žena zvolit jinou než klasickou polohu vleže, pololeže či polosedě na posteli, a to v sedě na porodní stoličce, na porodním vaku, v kleku, ve stoje nebo polodřepu s opěrou nebo v závěsu a ve dřepu. Dvěma nejčastěji praktikovanými polohami jsou klasická poloha vleže, pololeže nebo polosedě na posteli bez připevněných nohou a vsedě na porodní stoličce. Porod do vody není možný. V případě porodu císařským řezem může být doprovod s rodičkou v kontaktu do poslední chvíle před operací a ihned po výkonu. Nemůže být přítomen na operačním sále, jelikož není součástí porodního sálu. Zpravidla doprovod rodičky vidí novorozence  ihned po ošetření na operačním sále a následném transportu na novorozenecké oddělení. Klientky po císařském řezu nejsou překládány na jednotku intenzivní péče, ale na pooperační pokoj oddělení šestinedělí. Fyziologické porody jsou vedeny porodními asistentkami a lékař dohlíží na jeho průběh. Celkový přístup zdravotnického personálu je spíše vyčkávací - personál pozoruje, kontroluje a vyhodnocuje průběh porodu, stav rodičky i dítěte a podporuje ženu v její individualitě. V době mezi porodem a přeložením na pokoj oddělení šestinedělí čekají ženy na porodním boxu na posteli.


Třetí a čtvrtá doba porodní

V časném poporodním období (tj. třetí a čtvrtá doba porodní) smí být doprovod s rodičkou po dobu pobytu na porodním sále neomezeně. Po porodu je umožněn ihned kontakt dítěte s matkou – podpora rané vazby, tzv. bonding, dále je dítě  ošetřeno se souhlasem matky na porodním boxu a nadále je umožněn jejich společný pobyt na porodním sále, ovšem za podmínky fyziologické poporodní adaptace novorozence.  Přerušení pupečníku probíhá po jeho dotepání. Podpora vytvoření vazby mezi matkou a dítětem, tzv. bonding, je uskutečňována okamžitým přiložením novorozence na břicho matky po porodu. Podpora rané vazby se řídí aktuálním zdravotním stavem matky a dítěte. Pokud je nutný překlad  novorozence na vyšší pracoviště oddělení perinatologie – JIP, dítě je transportováno nejčastěji do Krajské Baťovy nemocnice ve Zlíně. Matka není automaticky překládána s dítětem, transport je následný. Ambulantní porod není běžně umožněn. Pokud rodička odmítne hospitalizaci, je nezbytně nutné její seznámení s negativním reverzem a následně své rozhodnutí stvrdit podpisem.


Šestinedělí, podpora kojení

V případě pokud není podporován bonding, dítě je matce přiloženo k prsu nejpozději do půl hodiny po porodu.
V roce 2006 získalo statut „ baby Friendly Hospital“, což v překladu znamená „nemocnice přátelská k dětem“.
Porodnice dodržuje všech 10 bodů k úspěšnému kojení. Má písemně vypracovanou strategii přístupu ke kojení, která je rutinně předávána všem členům zdravotnického týmu. Školí veškerý zdravotnický personál v dovednostech nezbytných k provádění této strategie. Informuje všechny těhotné ženy o výhodách a technice kojení. Umožňuje matkám zahájit kojení do půl hodiny po porodu. Ukazuje matkám způsob kojení a udržení laktace i pro případ, kdy jsou odděleny od svých dětí.
Praktikuje rooming-in - umožnění matkám a dětem zůstat pohromadě 24 hodin denně. Podporuje kojení podle potřeby dítěte (nikoli podle předem stanoveného časového harmonogramu). Nedává kojeným novorozencům žádné náhražky, šidítka, dudlíky apod. Povzbuzování zakládání dobrovolných matek pro podporu kojení (breast-feeding support groups) a upozorňování na ně matky při propouštění z porodnice má na starosti novorozenecké oddělení. V roce 2011 bylo při propuštění výlučně kojeno 99% dětí, v roce 2012 bylo výlučně kojeno 98,6% novorozenců.

Rooming-in (nepřetržitý kontakt mezi matou a dítětem po celých 24 hodin) je možný na všech pokojích. Pobyt dítěte s matkou na pokoji je zajištěn přístrojem monitorujícím dechové pohyby dítěte - tzv. Baby sense. Na oddělení šestinedělí je 1 jednolůžkový nadstandardní pokoj s možností  nepřetržitého 24 hodinového pobytu doprovodu - partnera, 5 dvoulůžkových a 2 trojlůžkové pokoje. Ve všech je k dispozici zařízení na koupání dítěte, sprcha, WC. Nadstandardní pokoj je navíc vybaven telefonem, TV, ledničkou, kávovarem a varnou konvicí.

Návštěvy jsou dovoleny na všech pokojích  žen, doporučeny jsou odpolední hodiny (pracovní dny: 15 – 17 hodin, víkendy a státní svátky: 14 – 16 hodin) , fakticky však kromě nočních hodin neomezeně. Starší děti rodiček mohou na pokoje bez věkového omezení.

V porodnici mají ženy zdarma k dispozici pomůcky ke kojení a odstříkávání: odsávačky, sběrače mléka, kojící polštáře, ručníky a fény, oblečení pro dítě (košilka, dupačky, zavinovačka, apod.).
Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází  4. den domů (den porodu se nezapočítává). Na své výslovné přání a dle svého aktuálního zdravotního stavu a stavu dítěte může odejít i dříve, respektujeme AMBULANTNÍ PORODY. Po císařském řezu odchází většinou 5. den po porodu.

Porodnice nabízí pomoc při kojení po propuštění a zároveň běžně nabízí službu privátních porodních asistentek.


Zvláštní služby

Porodnice poskytuje služby i ženám s postižením, má  k dispozici bezbariérové pokoje a sociální zařízení. Pokud si žena s postižením přeje porodit fyziologicky, přirozeně (bez lékařských intervencí) je personálem podporována, pokud to dovoluje její zdravotní stav a stav dítěte. Porodnice umožňuje takovýmto klientkám hospitalizaci spolu s doprovodem.
Personál porodnice je  schopen s klienty  komunikovat částečně anglicky, německy, rusky, italsky (nemocnice má k dispozici externí překladatele). V kroměřížské porodnici/nemocnici není k dispozici psycholog, ale v  případě nutnosti není problém zajistit psychologické či psychiatrické konzilium. Personál porodnice spolupracuje na přání klientů s duchovními. Porodnice  je schopna zajistit pro klientky vegetariánskou stravu. K přijímání podnětů týkajících se porodnice (připomínky, stížnosti) jsou pověřeny staniční a vrchní sestra.

Ulice: Havlíčkova 660/69

PSČ: 767 01

Město: Kroměříž

Kraj: Zlínský kraj

Stát: Česká republika

Novinky naší porodnice
Fotogalerie
Zajímají nás Vaše názory a zkušeností s touto porodnicí.
zalozka