Kryptorchismus je jednou z nejčastější vrozených vad mužského pohlavního systému. V obvyklém případě sestup varlat začíná již ve 26. týdnu vývoje (tedy zhruba v polovině 7. měsíce). Výskyt této vady se udává zhruba u 30% nedonošených chlapců. Více než 97% donošených chlapců má varlata již sestouplá v šourku. U zbývajícího počtu ve většině varlata dokončí svůj sestup v průběhu prvních 3 měsíců po narození. Pokud kryptorchismus přetrvá déle jak 1 rok, pak spontánní sestup již není možný a jedinou možností nápravy je chirurgický zákrok.
Nyní je na místě vysvětlit mechanismus sestupu a také se zmínit o samotném vývoji gonád (česky pohlavních orgánů) a to z obecného hlediska, jelikož nedochází jen k sestupu varlat, ale i vaječníků, ovšem samotný princip sestupu je odlišný.
Na začátku vývoje je tzv. indiferentní stádium vývoje gonád (zhruba v 5. vývojovém týdnu), které probíhá vcelku složitým mechanismem. Velmi zjednodušeně dochází k migraci tzv. prvopohlavních buněk, k tvorbě genitální lišty, a poté k tvorbě primárních a medulárních provazců. Právě medulární provazce se při přítomnosti samčích chromozomů XY přeměňují na varlata. Pokud má jedinec samičí chromozomy XX, tak medulární provazce se záhy vytrácejí (i když ne zcela) a začnou se vyvíjet tzv. kortikální provazce, z nichž vznikají vaječníky. Již zmíněné prvopohlavní buňky vcestují do těchto provazců. Následuje již stádium vývoje vaječníků nebo stádium vývoje varlat, který probíhá v dutině břišní.
Poté, co dojde k vývoji varlat nebo vaječníků, následuje již samotný sestup. Již v indiferentním se vytváří tzv. tříselný kanál u obou pohlaví, ovšem jako cesta pro sestup gonád se uplatní jen u mužů.
Sestup varlat je ovlivňován produkcí androgenů a cestu do šourku usměrňuje vazivový pruh mezi varletem a šourkem – tzv. gubernaculum. Pokud tedy nedojde k spontánnímu sestupu přes tříselný kanál, tak se zúží a sestup již není možný. Z toho důvodu po 1. roce je možné kryptorchismus kompenzovat jedině chirurgicky.
Sestup vaječníků probíhá jen na krátkou vzdálenost. Ono gubernaculum se u vaječníků ve střední části dotýká dělohy a rozdělí se na 2 vazivové provazce, pomocí nichž jsou vaječníky a děloha fixovány ve své definitivní poloze.
Pokud je vašemu chlapečkovi více jak 1 rok a v šourku má jen jedno nebo žádné varle, je nutné navštívit pediatra. V případě, že by nedošlo k nápravě, mohlo by to mít do budoucna vážné následky na jeho plodnost.
|
Lidský cytomegalovirus je rozšířen po celém světě, odhaduje se, že ho mám v sobě 50 – 80 % populace. Ve velké části případů se udržuje v latentní (skryté) formě. Název cytomegalovirus je velice příhodný, jelikož doslova způsobuje...
Herpes simplex virus 2. typu (HSV 2) patří podobně jako HSV 1 (způsobující mimo jiné opar rtu) do čeledi Herpesviridae. Tento typ nejčastěji postihuje sliznice genitálního traktu, proto se také označuje jako...
Herpes simplex virus 1. typu, patřící do čeledi Herpesviridae, způsobuje onemocnění, které se v dospělosti nejčastěji projevuje jako opar rtu. Můžeme však pozorovat i jiné projevy, poukazující na onemocnění...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.