facebook
Dobré dopoledne, je pátek 4.7.2025 a svátek slaví Prokop

Bílý šum pro nespavce


Ilustrační fotografie


Mnoho rodičů si bohužel první dny a týdny s miminkem doma příliš neužívá, jelikož se nevyspí. Jejich drobeček je v noci neklidný, pláče a křičí v několika oktávách, zbudí jej každý i nepatrný hluk. Když nespí dítě, nemohou spát ani rodiče. Za těmito problémy může stát fakt, že miminka jsou zvyklá na nepřetržitý hluk a ruch. Prostředí mimo dělohu vnímají jako nepřátelské, na náhlé změny zvuků v pozadí reagují podrážděně. U maminky v bříšku neustále slyší tlukot jejího srdce, vnímá proudění krve, pohyby orgánů atd. Proto je pro ně ticho vnějšího světa nepřirozené. Některé děti tuto změnu nesou hůře než ostatní. Právě těm může pomoci tzv. bílý šum.

Bílý šum (někdy také růžový či bílý hluk) je náhodný zvukový monotónní signál – šum tvořený mnoha tisíci tóny o stejném výkonu. Dá se chápat jako analogie bílého světla, které je také složené z paprsků různých frekvencí vlnění (barev). Dohromady tyto tóny tvoří zvuk, jenž je schopný „odfiltrovat“ jiné, zakrýt je nebo jimi proniknout, proto se využívá např. v sálech pro překrytí konverzace či v sirénách pohotovostních vozidel, protože bílý šum překryje zvuk městské dopravy a vlastní siréna je pak lépe slyšet. Představit si jej můžete jako zvuk, který vydávaly starší televize při výpadku signálu, zvuk puštěného vysavače či fénu nebo také padající vodu. Jde o konstantní a neměnný šum, při nízké dokonce i relativně příjemný.

Ačkoliv to vypadá na první pohled možná trošku bláznivě, rozhodně to stojí za vyzkoušení. I někteří dospělí mají mnohem lepší spánek, pokud usínají při bílém šumu. Někdo si jej zase pouští, když se nemůže soustředit na práci. V dnešní době naštěstí již nemusíte hodiny pobíhat s vysavačem po pokoji dítěte, dá se zakoupit speciální přístroj či prostě jen stáhnout různé šumy do telefonu nebo vypálit je na CD a pouštět je malým nespavcům. Je třeba přijít na to, která varianta hluku jim vyhovuje, existují různé typy a varianty šumu, včetně „zvuků z dělohy“.





Kdy jít s miminkem poprvé ven? Kdy jít s miminkem poprvé ven?

Na první vycházku s miminkem se jistě těší každá maminka. Nic se ale nedoporučuje uspěchat a mnohem lepší je pár dní počkat, než vyrazit příliš brzy. Chápeme, že se novým přírůstkem do své...

Co znamená pláč miminka? – 2. díl Co znamená pláč miminka? – 2. díl

Nenajdeme pravděpodobně miminko, které by si občas nepoplakalo. V jednotlivých případech však pláč znamená něco jiného. V tomto dalším pokračování zmíníme několik jiných příčin pláče miminek.

Co znamená pláč miminka? – 1. díl Co znamená pláč miminka? – 1. díl

Každá maminka se setká s pláčem u svého miminka. Zejména maminky svých prvorozených miminek mají obavy, aby rozeznaly, co jim jejich novorozeně chce pláčem sdělit. Není samozřejmě,...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka