facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 15.7.2024 a svátek slaví Luboš

Bílý šum pro nespavce


Ilustrační fotografie


Mnoho rodičů si bohužel první dny a týdny s miminkem doma příliš neužívá, jelikož se nevyspí. Jejich drobeček je v noci neklidný, pláče a křičí v několika oktávách, zbudí jej každý i nepatrný hluk. Když nespí dítě, nemohou spát ani rodiče. Za těmito problémy může stát fakt, že miminka jsou zvyklá na nepřetržitý hluk a ruch. Prostředí mimo dělohu vnímají jako nepřátelské, na náhlé změny zvuků v pozadí reagují podrážděně. U maminky v bříšku neustále slyší tlukot jejího srdce, vnímá proudění krve, pohyby orgánů atd. Proto je pro ně ticho vnějšího světa nepřirozené. Některé děti tuto změnu nesou hůře než ostatní. Právě těm může pomoci tzv. bílý šum.

Bílý šum (někdy také růžový či bílý hluk) je náhodný zvukový monotónní signál – šum tvořený mnoha tisíci tóny o stejném výkonu. Dá se chápat jako analogie bílého světla, které je také složené z paprsků různých frekvencí vlnění (barev). Dohromady tyto tóny tvoří zvuk, jenž je schopný „odfiltrovat“ jiné, zakrýt je nebo jimi proniknout, proto se využívá např. v sálech pro překrytí konverzace či v sirénách pohotovostních vozidel, protože bílý šum překryje zvuk městské dopravy a vlastní siréna je pak lépe slyšet. Představit si jej můžete jako zvuk, který vydávaly starší televize při výpadku signálu, zvuk puštěného vysavače či fénu nebo také padající vodu. Jde o konstantní a neměnný šum, při nízké dokonce i relativně příjemný.

Ačkoliv to vypadá na první pohled možná trošku bláznivě, rozhodně to stojí za vyzkoušení. I někteří dospělí mají mnohem lepší spánek, pokud usínají při bílém šumu. Někdo si jej zase pouští, když se nemůže soustředit na práci. V dnešní době naštěstí již nemusíte hodiny pobíhat s vysavačem po pokoji dítěte, dá se zakoupit speciální přístroj či prostě jen stáhnout různé šumy do telefonu nebo vypálit je na CD a pouštět je malým nespavcům. Je třeba přijít na to, která varianta hluku jim vyhovuje, existují různé typy a varianty šumu, včetně „zvuků z dělohy“.

Nošení dětí v šátcích Nošení dětí v šátcích

Nejedná se o žádnou velkou novinku, ale spousta rodičům je móda nošení dětí v šátku či jiném nosiči stále ještě velkou neznámou. Kromě klasických kočárků se nám nabízí možnost mít své dítko vždy při sobě a mít naprostou kontrolu nad jeho ...

Kde přebalovat miminko? Pořiďte si přebalovací pult či komodu.

Čekáte-li miminko, budete potřebovat celou řadu věcí od kočárku, přes oblečení až po hračky. Nutný je nicméně také dětský nábytek a samozřejmě také kvalitní přebalovací pulty, které budete používat spoustu měsíců.

Domácí zvíře ve společné domácnosti s novorozencem Domácí zvíře ve společné domácnosti s novorozencem

Lidé a zvířata, hlavně ta domácí jako je pes a kočka již neodmyslitelně patří k sobě. Naše domácí mazlíčky rozmazlujeme a děláme pro ně téměř první a poslední. Pokud si pořídíme zvíře již s odrostlejším dítětem, většinou nebývá problém.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka