facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 16.5.2022 a svátek slaví Přemysl

Jak vybrat správnou pastu pro dítě?


Ilustrační fotografie


Získání správných hygienických návyků včetně čištění zubů je pro dítě a jeho rozvoj zásadní. Ačkoliv u dospělého člověka není nutné používat zubní pastu, pokud je dostatečně zdatný při čištění ústní dutiny jen se zubním kartáčkem, případně někomu vyhovuje používat pastu bez přidaných fluoridů, u dětí je vhodné speciální zubní pastu při čištění použít. Důležité je zvolit správnou zubní pastu určenou dětem určitého věku, jinak můžete svému dítěti spíše ublížit než prospět, co se růstu silných a zdravých zubů týče. Vývoj speciálních výrobků pro děti v tomto případě není jen chytrým marketingovým tahem snažícím se z kapes starostlivých rodičů vytáhnout nějakou tu korunu navíc.

Fluoridy, jak název napovídá, jsou sloučeniny fluoru. Fluor má především význam při růstu zubů, kostí a také pro správnou funkci skloviny, kdy pomáhá zadržovat růst a množení bakterií. Funguje zjednodušeně tak, že omezuje rozpouštění skloviny v kyselém prostředí a pomáhá při obnově částečně rozpuštěné povrchové skloviny (demineralizace a demineralizace). Jeho nedostatek se proto projeví především sníženou pevností zubní skloviny, vyšší kazivostí zubů a menší kvalitou kostí. Nadměrný přísun je však nebezpečný, jelikož působí degeneraci kostí i zubů, svalové křeče a vliv má také na nervový systém. V počátcích se může projevovat pouze zvýšenou nervozitou, při dlouhodobém nadměrném příjmu však může dojít k poškození nervového systému. V poslední době je také spojován s rozvojem demence a Alzheimerovy choroby. Vysoký přísun fluoru je nebezpečný také v období těhotenství, kdy negativně ovlivňuje rozvoj nervové soustavy plodu. Většinou je dostatek fluoru a jeho sloučenin přijímán běžnou potravou a v pitné vodě (bez uměle zvýšeného obsahu), proto není potřeba jej dodávat navíc ve fluoridových tabletách. Používání fluoridované zubní pasty u dětí i dospělých v rozumné míře může zlepšit pevnost skloviny. Pasta by však neměla být polykána, což je potřeba s dětmi nacvičit.

- děti do 2 let věku – zde je vhodná zubní pasta s velmi nízkým obsahem fluoridů, s označením 0,1% F nebo 500 ppm (Elmex pro děti, Aquafresh kids, Vademecum Junior, Zubík), nejen proto, že zoubky „nemají takovou spotřebu“, ale také kvůli velkému riziku polknutí pasty. Vhodné je jen zlehounka potřít štětinky kartáčku. Pokud i tak bude dítě pastu polykat, zvažte její vynechání a o to důkladnější čištění.

- děti od 2 do 6 let – vhodný je již o něco vyšší obsah fluoridů, 0,2% F (1000 ppm) (Signal mini, Perlička, Colgate junior). Množství použité zubní pasty je přibližně jako malý hrášek.

- děti od 6 let a starší – obsah fluoridů v pastě zhruba odpovídá těm pro dospělé, a to 0,3% F (1450 ppm). Použité množství zubní pasty je jako kulička hrášku, maximálně 1/3 plochy kartáčku.

Děti ohrožené vyšším rizikem vzniku zubního kazu, zejména kvůli výskytu dalších nemocí, mohou po pečlivé úvaze, celkovém zhodnocení stavu dítěte a příjmu fluoridů z jiných zdrojů a při úzké spolupráci se zubním lékařem používat fluoridové tablety. Od globálního užívání zvýšeného množství fluoridů se upustilo kvůli negativním dopadům na vzhled zubní skloviny – tzv. fluoróza způsobovala na zubech hnědé skvrny. Dnes tato léčba zůstává vyhrazena jen pro opravdu ohrožené jedince. Při běžném čištění zubů obohacenou pastou se však není třeba bát.

Samomluva, jakožto běžná součást vývinu Samomluva, jakožto běžná součást vývinu

Možná jste si už kolikrát všimli, že si vaše dítko již od batolecího roku samo povídá a napodobuje různé hlasy. Některé rodiče – zvláště ty, co mají prvního potomka, může toto chování trochu...

Jaké zvířátko se nejvíce hodí k malým dětem? Jaké zvířátko se nejvíce hodí k malým dětem?

Zvířata a lidé k sobě patří. Toto si uvědomují zejména malé děti, které ho již kolem 3 roku věku po svých rodičích často požadují. Pokud pro něj máte dostatečné prostory a finanční možnosti...

Kdy je ten správný čas vyndat děti z kočárku Kdy je ten správný čas vyndat děti z kočárku

Z malého batolete vyroste předškolák a i když už nemá mladšího sourozence, stále vám v předsíni stojí kočárek, kterým ho občas „povezete“. Neděláte špatně, pokud své dítě již nenecháte úplně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka