facebook
Příjemnou noc, je sobota 16.1.2021 a svátek slaví Drahoslav

Jak vybrat správnou pastu pro dítě?


Ilustrační fotografie


Získání správných hygienických návyků včetně čištění zubů je pro dítě a jeho rozvoj zásadní. Ačkoliv u dospělého člověka není nutné používat zubní pastu, pokud je dostatečně zdatný při čištění ústní dutiny jen se zubním kartáčkem, případně někomu vyhovuje používat pastu bez přidaných fluoridů, u dětí je vhodné speciální zubní pastu při čištění použít. Důležité je zvolit správnou zubní pastu určenou dětem určitého věku, jinak můžete svému dítěti spíše ublížit než prospět, co se růstu silných a zdravých zubů týče. Vývoj speciálních výrobků pro děti v tomto případě není jen chytrým marketingovým tahem snažícím se z kapes starostlivých rodičů vytáhnout nějakou tu korunu navíc.

Fluoridy, jak název napovídá, jsou sloučeniny fluoru. Fluor má především význam při růstu zubů, kostí a také pro správnou funkci skloviny, kdy pomáhá zadržovat růst a množení bakterií. Funguje zjednodušeně tak, že omezuje rozpouštění skloviny v kyselém prostředí a pomáhá při obnově částečně rozpuštěné povrchové skloviny (demineralizace a demineralizace). Jeho nedostatek se proto projeví především sníženou pevností zubní skloviny, vyšší kazivostí zubů a menší kvalitou kostí. Nadměrný přísun je však nebezpečný, jelikož působí degeneraci kostí i zubů, svalové křeče a vliv má také na nervový systém. V počátcích se může projevovat pouze zvýšenou nervozitou, při dlouhodobém nadměrném příjmu však může dojít k poškození nervového systému. V poslední době je také spojován s rozvojem demence a Alzheimerovy choroby. Vysoký přísun fluoru je nebezpečný také v období těhotenství, kdy negativně ovlivňuje rozvoj nervové soustavy plodu. Většinou je dostatek fluoru a jeho sloučenin přijímán běžnou potravou a v pitné vodě (bez uměle zvýšeného obsahu), proto není potřeba jej dodávat navíc ve fluoridových tabletách. Používání fluoridované zubní pasty u dětí i dospělých v rozumné míře může zlepšit pevnost skloviny. Pasta by však neměla být polykána, což je potřeba s dětmi nacvičit.

- děti do 2 let věku – zde je vhodná zubní pasta s velmi nízkým obsahem fluoridů, s označením 0,1% F nebo 500 ppm (Elmex pro děti, Aquafresh kids, Vademecum Junior, Zubík), nejen proto, že zoubky „nemají takovou spotřebu“, ale také kvůli velkému riziku polknutí pasty. Vhodné je jen zlehounka potřít štětinky kartáčku. Pokud i tak bude dítě pastu polykat, zvažte její vynechání a o to důkladnější čištění.

- děti od 2 do 6 let – vhodný je již o něco vyšší obsah fluoridů, 0,2% F (1000 ppm) (Signal mini, Perlička, Colgate junior). Množství použité zubní pasty je přibližně jako malý hrášek.

- děti od 6 let a starší – obsah fluoridů v pastě zhruba odpovídá těm pro dospělé, a to 0,3% F (1450 ppm). Použité množství zubní pasty je jako kulička hrášku, maximálně 1/3 plochy kartáčku.

Děti ohrožené vyšším rizikem vzniku zubního kazu, zejména kvůli výskytu dalších nemocí, mohou po pečlivé úvaze, celkovém zhodnocení stavu dítěte a příjmu fluoridů z jiných zdrojů a při úzké spolupráci se zubním lékařem používat fluoridové tablety. Od globálního užívání zvýšeného množství fluoridů se upustilo kvůli negativním dopadům na vzhled zubní skloviny – tzv. fluoróza způsobovala na zubech hnědé skvrny. Dnes tato léčba zůstává vyhrazena jen pro opravdu ohrožené jedince. Při běžném čištění zubů obohacenou pastou se však není třeba bát.

Děti a vrcholové sporty Děti a vrcholové sporty

Každý se asi dnes shodne s názorem, že je dobré dítě vést k nějaké mimoškolní činnosti, jako je sport, hudba, či výtvarka. Ne každý rodič však zná hranice mezi vedením a mezi vynucováním. Některé děti jsou až příliš nuceni...

Jak na vánoční přání dětí? Jak na vánoční přání dětí?

Pomalu ale jistě se přibližuje období vánoc a s ním i přání našich dětí, co všechno by si přály najít pod vánočním stromkem. Rodiče jsou pak vystaveni velkému tlaku, aby všechna přání svých dětí splnili. Je to však správné, aby...

První zimní mrazíky – ochrana pokožky dítěte před chladem První zimní mrazíky – ochrana pokožky dítěte před chladem

Studené zimní počasí těžko snáší dospělý člověk, natož malé dítě. U malých dětí platí dvojnásob, že, teplotní výkyvy špatně snáší. Jelikož zima v Česku začíná čím dát tím dřív, je třeba miminko na zimu předčasně připravit, aby...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka