facebook
Dobrý večer, je čtvrtek 28.3.2024 a svátek slaví Taťána

Pozor na vši!


Ilustrační fotografie


Každým rokem se kromě sezónních chřipek a nachlazení setkáváme s výskytem vší. Pravidelně se objevují ve větších kolektivech, a to hlavně těch dětských – škola, školka, družina, apod. Dá se jim předejít a jak se jich spolehlivě zbavit?

Vši a jejich výskyt

Dříve byl ten, kdo měl v hlavě vši, brán za špinavého a nemytého. Dnes se tento problém týká bohužel i zdravých a čistotných lidí. Veš je parazit, který se nejraději usazuje v hlavách, především malých dětí. Její velikost dosahuje až 4mm a dokáže hodně znepříjemnit život. Živí se saním krve z pokožky hlavy, kde samičky tohoto tvora kladou vajíčka, tzv. Hnidy. Ty se poté přichytí na délce vlasů těsně u pokožky hlavy a čekají na vylíhnutí. Jedna samička je schopná za svůj život naklást až 150 vajíček. Z těch se vylíhnou larvy a za 20 dní se z nich stanou dospělí jedinci.

Jak je poznáme?

Vši se nejvíce usazují na zátylku hlavy a za ušima. Vypadají jako lupy, které se nedají setřást pouhým prohrábnutím ruky. Podle toho, jak jsou hnidy umístěné se pozná, jak dlouho vši máme. Čím dále jsou od pokožky hlavy, tím déle je máme. Jakmile u svého dítěte zjistíte přítomnost vší, neprodleně informujte vedení školy či školky, kterou Vaše dítě navštěvuje, aby se zamezilo šíření mezi ostatními dětmi.

Nejčastější způsob přenosu vší

Vši můžeme dostat přímým stykem s hlavou již nakaženého, používáním stejných hřebenů, pokrývek hlavy, polštářem, ložním prádlem, ručníky, sdílením čalouněného nábytky či dětské autosedačky.

Odstraňování vší

Nejprve začněte pečlivým vyčesáváním speciálním hřebenem na vši, který se prodává v lékárně. Sedněte si s dítětem ke stolu a vyčesávejte. Dbejte na to, abyste viděli, kam vši padají, abyste si je neroznesli po bytě a poté je zabijte. Umyjte dítěti vlasy speciálním šamponem na vši, který se prodává spolu se speciálním hřebenem. Je možné, že některé šampony nebudou fungovat, musíte jich vyzkoušet více. Vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták. Po umytí opět pokračujte s vyčesáváním. Chce to trochu trpělivosti, protože po jediném umytí se vší pravděpodobně nezbavíte. Pokud ale vytrváte, uspějete.

Vyprat všechno prádlo

Důležité je také sundat veškeré ložní prádlo, na kterém postižený spí a vyprat ho společně se vším jeho oblečením a s tím, s čím přišlo do styku. Vyperte ho min. na 60 stupňů a poté přežehlete na nejvyšší možnou teplotu. Dále vydezinfikujte veškeré hřebeny (i ty svoje) a kartáče a minimálně týden nepoužívejte. Je to zdlouhavý a únavný proces, ale pokud vydržíte, je možnost, že se vši už na dalšího člena rodiny nepřenesou a vy se jich brzy a spolehlivě zbavíte.





Jak bránit vzniku zubního kazu u dětí? Jak bránit vzniku zubního kazu u dětí?

Zubní kaz je infekční onemocnění, které může být bolestivé a způsobit dětem řadu nepříjemností spojených se špatným stavem chrupu v dospělosti. Naštěstí je plně preventabilní, ačkoliv...

Když dítě nezapadá do kolektivu Když dítě nezapadá do kolektivu

Některé děti jsou odjakživa společenské – v novém prostředí si ihned najdou kamarády a nemají problém se zařadit. Jiné bývají více uzavřené nebo mají jen strach z něčeho nového a z každé návštěvy...

Máte doma maminčina mazánka? Máte doma maminčina mazánka?

Povaha člověka se projevuje již v raném věku – někdo je extrovert, někdo introvert, někdo je dobrodruh a jiný má rád „to své jisté“. Každý jsme jiný, a to je třeba respektovat a vštěpovat do hlavy i svým ratolestem.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka