facebook
Dobré odpoledne, je neděle 24.3.2019 a svátek slaví Gabriel

Separační úzkost


Ilustrační fotografie


Separační úzkost je naprosto fyziologickým obdobím v duševním a sociálním vývoji dítěte, nejedná se o nic neobvyklého a v určitém věku různě silnou formou této „poruchy“ projde každé dítě. Někdy může být tak silná, že překvapí i zkušené rodiče, pediatry i psychology. Ani tehdy však nejde o rozmazlenost, jak bývá často naznačováno z řad prarodičů a vzdálenějších příbuzných i naprosto náhodných svědků. Ve věku kolem jednoho roku se jednoduše dítěti mění vnímání světa a lidí v něm. Poznává i negativní emoce a poprvé zažívá opravdový strach, začíná rozpoznávat známé a neznámé osoby. Právě ty neznámé začíná vnímat jako potenciálně nebezpečné a matku či otce jako naopak osoby známé, jako jediný zdroj bezpečí, ty jež nesmí ztratit z dohledu pro případ ohrožení. Právě začalo chápat, že ono samo a pečující osoba nejsou jedno stvoření. Prozření pak přináší strach, že tuto osobu ztratí. Emociálně silnější projevy jsou u dětí, které už předtím nechávali rodiče tzv. vyplakat.


Dítěti můžete pomoci pouze svým vlastním klidem, sebejistotou a vyrovnaností, jde přeci jen o období, které zase pomine, přestože se může určitou dobu ve vlnách vracet. Bojovat s dítětem nemá smysl, musí si to v hlavince srovnat samo. Jedinou relativně účinnou prevencí je jakési sociální otužování – tedy nebránit častým, krátkodobým hlídáním dědečkovi, babičce, tetě, sestřenici či kdekoliv jinde, kde se potomek přirozeně a láskyplně naučí, že se maminka či tatínek za chvíli zase vrátí.


Po propuknutí úzkostí je potřeba pro hlídání jinou osobou stanovit určitá pravidla a rituály. Ideální je, když dítě hlídá stále jedna a ta samá osoba u vás doma. Pokud odcházíte pravidelně, je vhodné vytvořit srozumitelný rituál odcházení, aby mělo dítě šanci pochopit, kdy se zase vrátíte. Pokud je dítě nemocné, unavené či hladové, hlídání někým jiným není vhodné, protože bude mrzutější a emocionálně labilnější a hrozí větší scény.


Není však dobré snažit se dítě jakkoliv převézt, přestože jsou snadno manipulovatelné a jejich pozornost se nám podaří odvést relativně snadno. Časem se takovéto podfuky nemusí vyplatit, přestože v daný moment se povede odejít z domova bez křiku. Pro dítě to znamená jen další zkušenost s tím, že rodič může kdykoliv neohlášeně zmizet.

Jak vychovávat chlapce 2. část Jak vychovávat chlapce 2. část

V první části „Jak vychovávat chlapce“ jsme se věnovali některým zásadám, které nám pomohou vychovat z chlapce správného muže – potřeba mužského vzoru, být gentleman a umět si po sobě uklidit.

Jak vychovávat chlapce Jak vychovávat chlapce 1.část

Pro matky, které vychovávají chlapce, je mužský svět úplnou neznámou a dnešní elektronická doba přeplněná nezávaznými umělými vztahy přes internet a naprosté ztráty zodpovědnosti a morálky tomu vůbec...

Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje? Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje?

Zda je čas dítěti říct, že Ježíšek není, je dilema, které trápí nejednoho rodiče malého dítěte. Často tápeme nad tím, kdy je ten správný věk a čas pro sdělení této celkem zásadní informace, která velmi zasáhne do fantazie dítěte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka