facebook
Dobré odpoledne, je úterý 23.7.2019 a svátek slaví Libor

Separační úzkost


Ilustrační fotografie


Separační úzkost je naprosto fyziologickým obdobím v duševním a sociálním vývoji dítěte, nejedná se o nic neobvyklého a v určitém věku různě silnou formou této „poruchy“ projde každé dítě. Někdy může být tak silná, že překvapí i zkušené rodiče, pediatry i psychology. Ani tehdy však nejde o rozmazlenost, jak bývá často naznačováno z řad prarodičů a vzdálenějších příbuzných i naprosto náhodných svědků. Ve věku kolem jednoho roku se jednoduše dítěti mění vnímání světa a lidí v něm. Poznává i negativní emoce a poprvé zažívá opravdový strach, začíná rozpoznávat známé a neznámé osoby. Právě ty neznámé začíná vnímat jako potenciálně nebezpečné a matku či otce jako naopak osoby známé, jako jediný zdroj bezpečí, ty jež nesmí ztratit z dohledu pro případ ohrožení. Právě začalo chápat, že ono samo a pečující osoba nejsou jedno stvoření. Prozření pak přináší strach, že tuto osobu ztratí. Emociálně silnější projevy jsou u dětí, které už předtím nechávali rodiče tzv. vyplakat.


Dítěti můžete pomoci pouze svým vlastním klidem, sebejistotou a vyrovnaností, jde přeci jen o období, které zase pomine, přestože se může určitou dobu ve vlnách vracet. Bojovat s dítětem nemá smysl, musí si to v hlavince srovnat samo. Jedinou relativně účinnou prevencí je jakési sociální otužování – tedy nebránit častým, krátkodobým hlídáním dědečkovi, babičce, tetě, sestřenici či kdekoliv jinde, kde se potomek přirozeně a láskyplně naučí, že se maminka či tatínek za chvíli zase vrátí.


Po propuknutí úzkostí je potřeba pro hlídání jinou osobou stanovit určitá pravidla a rituály. Ideální je, když dítě hlídá stále jedna a ta samá osoba u vás doma. Pokud odcházíte pravidelně, je vhodné vytvořit srozumitelný rituál odcházení, aby mělo dítě šanci pochopit, kdy se zase vrátíte. Pokud je dítě nemocné, unavené či hladové, hlídání někým jiným není vhodné, protože bude mrzutější a emocionálně labilnější a hrozí větší scény.


Není však dobré snažit se dítě jakkoliv převézt, přestože jsou snadno manipulovatelné a jejich pozornost se nám podaří odvést relativně snadno. Časem se takovéto podfuky nemusí vyplatit, přestože v daný moment se povede odejít z domova bez křiku. Pro dítě to znamená jen další zkušenost s tím, že rodič může kdykoliv neohlášeně zmizet.

www.vlasy-kosmetika.cz Péče o dětské vlasy – tipy a rady

Dětské vlásky jsou nepochybně předmětem mnoha diskuzí a někdy dokonce i sporů. Každý rodič pochopitelně chce, aby právě jeho potomek měl vlasy zdravé a účes krásný. Jak toho ale dosáhnout?

Máme doma dítě leváka Máme doma dítě leváka

Někteří rodiče se nejsou schopni vyrovnat se situací, když zjistí, že mají doma dítě leváka. Již od věku, kdy děti berou do ruky tužku nebo pastelku a snaží se kreslit, se u nich může projevit, že jejich přirozeně vedoucí.

Jak vybírat dětskou bundu Jak vybírat dětskou bundu

Kvalitní oblečení by mělo být základem nejen vašeho, ale také dětského šatníku. V dnešním článku se zaměříme na výběr dětské bundy. Jiná bunda je vhodná na zimu, jiná na jarní a podzimní měsíce a další na prosluněné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka