facebook
Příjemnou noc, je pondělí 26.5.2025 a svátek slaví Filip

Separační úzkost


Ilustrační fotografie


Separační úzkost je naprosto fyziologickým obdobím v duševním a sociálním vývoji dítěte, nejedná se o nic neobvyklého a v určitém věku různě silnou formou této „poruchy“ projde každé dítě. Někdy může být tak silná, že překvapí i zkušené rodiče, pediatry i psychology. Ani tehdy však nejde o rozmazlenost, jak bývá často naznačováno z řad prarodičů a vzdálenějších příbuzných i naprosto náhodných svědků. Ve věku kolem jednoho roku se jednoduše dítěti mění vnímání světa a lidí v něm. Poznává i negativní emoce a poprvé zažívá opravdový strach, začíná rozpoznávat známé a neznámé osoby. Právě ty neznámé začíná vnímat jako potenciálně nebezpečné a matku či otce jako naopak osoby známé, jako jediný zdroj bezpečí, ty jež nesmí ztratit z dohledu pro případ ohrožení. Právě začalo chápat, že ono samo a pečující osoba nejsou jedno stvoření. Prozření pak přináší strach, že tuto osobu ztratí. Emociálně silnější projevy jsou u dětí, které už předtím nechávali rodiče tzv. vyplakat.


Dítěti můžete pomoci pouze svým vlastním klidem, sebejistotou a vyrovnaností, jde přeci jen o období, které zase pomine, přestože se může určitou dobu ve vlnách vracet. Bojovat s dítětem nemá smysl, musí si to v hlavince srovnat samo. Jedinou relativně účinnou prevencí je jakési sociální otužování – tedy nebránit častým, krátkodobým hlídáním dědečkovi, babičce, tetě, sestřenici či kdekoliv jinde, kde se potomek přirozeně a láskyplně naučí, že se maminka či tatínek za chvíli zase vrátí.


Po propuknutí úzkostí je potřeba pro hlídání jinou osobou stanovit určitá pravidla a rituály. Ideální je, když dítě hlídá stále jedna a ta samá osoba u vás doma. Pokud odcházíte pravidelně, je vhodné vytvořit srozumitelný rituál odcházení, aby mělo dítě šanci pochopit, kdy se zase vrátíte. Pokud je dítě nemocné, unavené či hladové, hlídání někým jiným není vhodné, protože bude mrzutější a emocionálně labilnější a hrozí větší scény.


Není však dobré snažit se dítě jakkoliv převézt, přestože jsou snadno manipulovatelné a jejich pozornost se nám podaří odvést relativně snadno. Časem se takovéto podfuky nemusí vyplatit, přestože v daný moment se povede odejít z domova bez křiku. Pro dítě to znamená jen další zkušenost s tím, že rodič může kdykoliv neohlášeně zmizet.





Péče o vlásky vašeho miminka Péče o vlásky vašeho miminka

Snad nikoho by nenapadlo na jemné miminkovské vlásky použít kulmu, fén, gel, barvu či jiný prostředek z arzenálu vlasové péče dospělých. Jak ale o vlásky a hlavičku dítěte pečovat, nehledě na účes? To už je složitější otázka.

Investování u dětí Naučte se chytře zhodnocovat úspory svých dětí

Součástí rodičovství by měla být péče o finanční zdraví nejen vás samotných, ale i vašich potomků. Právě investice pro děti se stávají čím dál populárnějším způsobem, jak jim zajistit silný start do dospělosti.

Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne? Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne?

Dříve se malým holčičkám propichovala ouška již v porodnici a maminky si své malé princezny odvážely s pečlivě vybranými náušnicemi, možná si ještě pamatujete typické zlaté trojlístky s barevným kamínkem uprostřed.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka