facebook
Dobré ráno, je neděle 25.5.2025 a svátek slaví Viola

Celiakie


Ilustrační fotografie


Celiakie neboli glutenová enteropatie, v podstatě alergie na lepek, je tzv. autoimunitní onemocnění. To znamená, že buňky imunitního systému, které by měly vlastní organismus chránit před škodlivými vnějšími vlivy, infekcemi a podobně, napadají struktury svého vlastního těla, nerozpoznávají jeho specifické kódy. Hlavním projevem celiakie je poškození sliznice tenkého střeva, které následně vede ke špatnému trávení a vstřebávání živin, tedy k celkovému neprospívání jedince. V evropské populaci jde o časté onemocnění, v ČR jde o asi 1 člověka z 250, přičemž častěji jsou postiženy ženy. U dětí do 15 let jde asi o 5-10 dětí na 1000.

Podstatou nemoci je geneticky daná porucha slizniční imunity, která má za následek abnormální reakci na lepek a další obilné proteiny. V lymfatické tkáni trávicího traktu se vytváří protilátky se zkříženou aktivitou proti obilným proteinům a zároveň proti buňkám střevní sliznice. Bílé krvinky tak sliznici poškozují, ona zmenšuje svůj povrch a stává se nefunkční, nemůže absorbovat živiny z potravy.

Typickými projevy nemoci jsou opakované bolesti břicha, nevolnost, nadýmání, zvracení, váhové úbytky a celkové neprospívání, zácpa. U některých dětí může jít o chronický průjem. Kromě příznaků z trávicího traktu je potřeba zmínit častou únavu, vyrážky, špatnou zubní sklovinu u definitivního chrupu, řídnutí kostí, menší vzrůst, nedostatek červeného krevního barviva, opožděnou pubertu, případně jiné orgánové potíže, bolesti kloubů či epilepsii.

Pro stanovení diagnózy je potřeba podrobně odebrat anamnézu. Odebírá se také krev na různé imunologické testy, u dětí starších 2 let se také provádí biopsie sliznice tenkého střeva, ještě před nasazením léčby. Po zavedení léčby se znovu sledují laboratorní hodnoty, aby se zjistilo, zda zabírá.

Léčbou je především celoživotní bezlepková dieta, která znamená naprosté vyloučení pšenice, žita, ječmene a ovsa z potravy, neboť i konzumace malého množství obilných proteinů vede ke změnám na střevní sliznici. Při dodržování diety by do půl roku od jejího zahájení mělo dojít k poklesu protilátek k normě. Jednou za rok se pak dále kontrolují.

Pokud není nemoc diagnostikována včas a léčba je zahájena pozdě, může dojít k poruchám tělesného vývoje, především k opoždění růstu a puberty. Dále mohou mít děti sníženou školní a v budoucnu i pracovní výkonnost, s větší pravděpodobností onemocní některým z psychiatrických onemocnění, častěji mohou trpět na nádory, především lymfomy. Bývají pak také potíže s plodností.

Celiakie se sdružuje s dalšími nemocemi, jako je cukrovka, zánět štítné žlázy, Downův syndrom a podobně. Nutné je také myslet na zvýšené riziko rozvoje choroby, pokud se vyskytuje u některého z příbuzných v přímé linii, tzn. rodiče, prarodiče, sourozenci.





Trichinelóza Trichinelóza

Trichinelóza se řadí mezi parazitární onemocnění zpravidla postihující svalstvo včetně svalstva střev. Tato choroba postihuje jak zvířata, tak je přenosná i na člověka. Tzv. rezervoárem pro původce trichinelózy je nejčastěji...

Neutropenie Neutropenie

Neutropenie je strav, při kterém dochází ke snížení absolutního počtu neutrofilních granulocytů, což je typ bílých krvinek. Neutrofily zajišťují v organismu nespecifickou imunitu, což znamená, že mají za úkol požírat...

Jak na dětskou virózu Jak na dětskou virózu

Během zimy se nám, ale hlavně dětem viróza alespoň jednou nevyhne. S chladným počasím dostává imunita pěkně zabrat a na nás je, abychom viróze předešly co nejvíce. Jaké jsou nejčastější a nejjednodušší typy pro zvýšení...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka